Бібліотеки в умовах пандемії Covid-19

Сказати, що нині усім важко, – це нічого не сказати.

Йдеться і про роботу бібліотекарів під час карантину.

У своїй роботі бібліотекарі завжди були акторами, сценаристами, режисерами, операторами, фотографами тощо. Раненько прокинувшись, бібліотекар із задоволенням поспішав до бібліотеки, адже там, біля вхідних дверей, кожного робочого дня, з нетерпінням чекала дітвора з батьками. Вони бавилися, гралися, читали книги, робили поробки, брали літературу додому. Була відвідуваність, книговидача, масові заходи, знайомства та спілкування з цікавими людьми.

Все змінилося весною 2020 року.

Covid-19 «зламав» плани та домовленості, «зірвав» місцеві, всеукраїнські та світові події, «забрав» величезну кількість життів, змінив наші життя. Тепер, коли більшість закладів та установ закриті на карантин, учні та студенти навчаються в онлайн режимі, а дорослі працюють дистанційно, стало складно, ба більше неможливо, відвідувати і бібліотеки.

Але це не означає, що бібліотекарі перестали працювати, навпаки, вони підсилили свою інформаційну місію, і за закритими від відвідувачів дверима продовжили дистанційне обслуговування, надання онлайн довідок, здійснюючи електронну доставку документів та бібліографічне інформування. Готували сценарії, вікторини, квести, щоб після закінчення карантину, надолужити усе, що невдалося реалізувати. Також займалися саморозвитком, удосконалювали знання під час вебінарів та онлайн-курсів. Проводили свої віртуальні події.

Щодня по телебаченню та соцмережах, ми дізнавалися статистику захворюваності на коронавірус Covid-19, у думках молили Бога, щоб пандемія закінчилася, щоб ми змогли повернутися до звичної роботи, змогли знову обслуговувати користувачів, здійснювати обмін літератури, організовувати цікаві події.

Наші молитви були почуті, уряд почав пом’якшувати карантин, пішла мова про те, що бібліотеки та музеї відкриють. Спочатку була радість, потім ми усвідомили, що на шляху до відкриття бібліотек стоїть чимало перешкод, і найголовніша з них, це відсутність фінансування на засоби захисту (дезінфектори рук та приміщень, захисні маски, щитки та рукавички), цю проблему кожна бібліотека вирішувала власними силами. Іншою проблемою був доїзд до місця роботи, адже громадський і приміський транспорт не курсував по звичному маршруту, а пішки дійти до бібліотеки було проблематично або займало дуже багато часу.

Бібліотечні спілки та асоціації розпочали активну інформаційну кампанію, щоб допомогти книгозбірням легше та швидше вийти з карантину. Українська бібліотечна асоціація спільно з Українським інститутом книги організувала онлайн конференцію «Бібліотеки в умовах пандемії Covid-19» до якої приєдналися і працівники Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки.

Світлина від Рівненська обласна наукова медична бібліотека.

Конференція складалася з трьох сесій: безпека користувачів та бібліотекарів: умови виходу з карантину; сервіси бібліотек у дистанційному режимі та процедури відбору, придбання та розподілу книжкової продукції для поповнення бібліотечних фондів у 2020 р.

Впродовж усієї конференції, проходило соцдослідження на запитання якого ми чесно та оперативно давали відповіді. Також у чаті задавали запитання, які нас цікавили.

Після того, як ми почули досвіди колег з усієї України, зайнялися  запровадженням їх у своїй бібліотеці. Зрозуміло, що попереду у нас ще багато роботи, але велике бажання знову обслуговувати користувачів, і робити це безпечно та правильно, додає нам сил та ентузіазму.

Віримо, що скоро побачимося у офлайні.

А поки, спілкуватимемося з вами через сайт та соцмережі.

Підписуйтеся на наші сторінки та будьте в курсі усього цікавенького!

Facebook – @medlibrivnе

Instagram – @medlibrivne
Viber – 0633809527
Telegram – t.me/medlibrivne

Усім 36,6!