Перша долікарська допомога при дорожньо-транспортних пригодах

 persha-dolikarska-dopomoga-pry-dorozhnotransportnyh-prygodahЗважаючи на велику кількість аварійних ситуацій останнім часом, ОНМБ хоче поділитись своїм надбанням з користувачами та пропонує онлайн-виставку по даній проблемі.

На сьогоднішній день транспортні травми — найважчий вид травм. В більшості випадків вони супроводжуються черепно-мозковими пошкодженнями, важкими й багаточисельними переломами кісток, шоком, а процент смертності та інвалідності перевищує аналогічні показники при травмах іншого походження.

Оптимальний термін надання термінової допомоги — до 15-30 хвилин після загострення хвороби (приступ ІХС, бронхіальної астми і т. д.) чи отримання травми (опіках, черепній травмі, переломі кісток та інші). При зупинці дихання цей час скорочується до 5 хвилин (прийоми реанімації), а при приступі гострого болю в серці — до перших кількох хвилин (прийняти нітрогліцерин, спокій). Фактор часу є дуже важливим: наприклад, серед постраждалих, які отримали долікарську медичну допомогу впродовж перших 30 хвилин після травми, ускладнення виникають в 2 рази рідше, ніж в постраждалих, яким така допомога була надана пізніше вказаного терміну.

kalyuzhnyi-spravochnikСаме про відсутність першої медичної допомоги впродовж 1 години після тяжкої травми що веде до смертельних випадків до 30%, до 3 годин — на 60% та до 6 годин — на 90%, тобто, кількість загиблих зростає майже вдвічі. [Калюжный В.В. Справочник по оказанию доврачебной неотложной медицинской помощи / В.В.Калюжный. – Ростов н/Д: Феникс, 2011.-443 с.] 

Нещасний випадок, пов’язаний з автотранспортною пригодою, може статись не тільки в умовах великого міста, де швидка медична допомога може екстрено забезпечити допомогу постраждалим, але і в віддаленому місці руху автомашини. Тому перша долікарська допомога або взаємодопомога, правильно надана на місці пригоди людьми, що знаходяться поруч, може стати вирішальною для життя людини та в протіканні хвороби в подальшому. Надавати допомогу повинен вміти кожен водій. Особливо це стосується грузових машин, які здійснюють дальні рейси. В кожній автомашині необхідно мати стандартну аптечку з набором засобів, необхідних для надання першої медичної допомоги.  Надрукований перелік аптечок: “Аптечка першої медичної допомоги (Домашня аптечка)”, “Автоаптечка. Аптечка транспортна ”, “Аптечка першої медичної допомоги для міжміських автобусів” та “Аптечка індивідуального туриста”.

petrachenko-dopomogaПетриченко Т.В. Перша медична допомога: підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів I-III рівнів акредитації / Т.В.Петриченко. – К. : ВСВ “Медицина”, 2010.-272с.

Ипатов П.В. Первая помощь при неотложных состояниях с использованием карманных аптечек / П.В. Ипатов, А.В. Кротов, С.А. Бойцов // Медицина неотложных состояний. – 2009. – № 3/4. – С.92-99.

sobiraem-aptechkuМедицина путешествий:собираем аптечку // Фармацевт-практик. – 2011. – № 5. – с. 44-46.

В даних джерелах докладно розписано види медичної допомоги та про те яку допомогу слід надавати на місці події до прибуття лікаря, як правильно транспортувати потерпілого щоб йому не нашкодити. Адже при наданні першої допомоги важливо знати не тільки методи надання допомоги, але й вміти правильно поводитись з потерпілим, щоб не спричинити йому додаткової травми.

Необхідність в правильній оцінці обстановки свідка події є дуже важливим фактором. Потрібно знати, що при  переломах кісток, ранах та опіках переміщення потерпілого та його перевертання, різкі рухи посилюють біль, а це в свою чергу може погіршувати загальний стан, викликати шок, зупинку дихання та серця. Саме на такі дії звертається увага в главі 5 “Надання першої домедичної допомоги” книги: bezpeka-zhyttediyzlnosti

Чирва Ю.О. Безпека життєдіяльності: навчальний посібник / Ю.О. Чирва.- К.: Атіка, 2001.- 304 с.

Тут же звертається увага на важливість такого фактору, як морально-психологічна підтримка потерпілих. Адже такі чинники, як щирість, увага і турбота допоможуть у подоланні наслідків травми, тоді як докори в необережності, роздратування та звинувачення в недотриманні правил безпеки неприпустимі. Тому, важливою долікарською допомогою є і правильний психологічний вплив, і поведінка тих, хто оточує потерпілого та надає йому підтримку.

Про правила, прийоми  та послідовність транспортування постраждалого, про те що робота по транспортуванню повинна бути злагодженою та керувати нею повинен хтось один, зазвичай той, хто несе голову, з малюнками докладно описано в статтях:  
shkola-dopomogyКаріна Н. Школа першої допомоги Червоного Хреста: урок №6.
Транспортування постраждалих / Н. Каріна// Вісник Червоного Хреста України. – 2015. – №1. – С. 17.

Шудра Т. Стандарти транспортування та перекладання хворого / Т. Шудра // Довідник головної медичної сестри. – 2013. – № 6.- с.20-35.

Лікувально-організаційна допомога хворим із поєднаною травмою кісток таза на догоспітальному та ранньому госпітальному етапах / В.С. Козопас [и др.] // Травма. – 2013. – Том 14, №5. – С. 105-108.

Про поведінку в транспорті в найбільш доступній формі для пересічного громадянина описано в книгах:

pervaya-pomoschПервая помощь в экстренных ситуациях / сост. Т. Деревянко. – М. : АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2007. – 272 с.

Пенделя А.А. Первая медицинская помощь подручными средствами / А.А. Пенделя. – Х.: Изд-во «Клуб семейного досуга», 2009. – 320 с.

В джерелах розписано не тільки як правильно витягнути з машини постраждалого, але дано навіть настанови де і як краще сидіти в автомобілі. Сідати в автомобіль краще на заднє сидіння і, якщо є можливість, посередині, а не з краю. Якщо автомобіль має ремені безпеки, обов’язково потрібно пристебнутись, попередньо відрегулювавши довжину ременя. Ремінь повинен бути достатньо тугим, щоб під час аварії вас не викинуло з машини.

При лобовому зіткненні, якщо ви сидите спереду, впирайтесь руками в передню панель. Якщо ви сидите позаду, впирайтесь ногами в переднє сидіння, притиснувщи голову до рук. Ні в якому разі не впирайтесь в лобове скло автомобіля. Якщо автомобіль впав у воду, дочекайтесь, поки салон наповниться водою й тільки після цього ви зможете відкрити двері та вибратись назовні. Перед відкриттям дверей наберіть в легені остатки повітря з салону, тому що до поверхні води може бути досить велика відстань.

Наш читач завжди може знайти в бібліотеці інформацію про той чи інший випадок та навчитись як без паніки допомогти собі та оточуючим.