ІЛІЗАРОВ ГАВРИЇЛ АБРАМОВИЧ — 95 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

ilizarov15 червня 2016 року виповнюється 95 років від дня народження відомого лікаря хірурга-ортопеда, вченого, винахідника, професора — Гавриїла Абрамовича Ілізарова. Винайдений у 1950 році Ілізаровим спеціальний апарат і метод лікування зробили в травматології і ортопедії справжню сенсацію. Апарат Ілізарова широко використовують при лікуванні подовження кінцівок, несправних суглобах, клишоногості, псевдоартрозах. Це універсальна конструкція, яка дозволяє створювати оптимальні медико-біологічні та механічні умови для кісткового зрощення та для відновлення опорно-рухового апарату.

Гавриїл Абрамович Ілізаров народився 15 червня 1921 року в Білорусі. Після закінчення школи він продовжує навчання в Буйнакському медичному робітничому факультеті. В 1939 році Ілізаров вступає до Кримського медичного інституту. Після його закінчення молодий лікар працює в сільській місцевості. Тривала ще війна і лікарів було дуже мало. Тому Ілізаров і оперував, і приймав пологи і лікував дітей. Але при цьому він не втрачав надії, що буде займатись відновлювальною реконструктивною хірургією.

Адже після війни було дуже багато покалічених людей, які потребували кваліфікованої медичної допомоги. Це стосувалося таких напрямків як травматологія та ортопедія. Ілізаров вибрав для себе одну із найтяжчих справ, яка стосувалася остеосинтезу та зростання поламаних кісток. Хворі з переломами кісток місяцями були прикуті до ліжка, але лікування не завжди допомагало. Багато з них так і залишились інвалідами.

Перший апарат Ілізарова представляв собою два кільця з двома спицями, хрестоподібно розміщеними в них, якими він прошивав кістку вище і нижче перелому і три-чотири стержня, які накладав паралельно на кістку. Стержні закріплювались гайками до кілець. За їх допомогою можна було зближувати кільця і стискати відламки.

Вперше в історії травматології лікар зрощував кістку без гіпсової пов’язки. Хворий ставав на зламану ногу вже на третій день після операції. Це було чудо, яке стало реальністю. Колеги Ілізарова не хотіли визнавати новий метод лікування. Вони вважали неможливим, що кістки за такий короткий термін зростуться. Апарат Ілізарова забезпечував міцне закріплення, яке дозволяло робити навантаження на травмовану кістку майже зразу після перелому. Хворий міг вільно рухатись, робити спеціальні вправи, які створювали посилений кровообіг до місця перелому. Потрібно було певний час, щоб винайдений Ілізаровим метод отримав світове визнання.

В 1971 році під керівництвом Гавриїла Абрамовича створюється Курганський науково-дослідний інститут експериментальної і клінічної травматології та ортопедії. А починаючи з 1987 року він називається Всесоюзний Курганський науковий центр “Відновлювальна травматологія і ортопедія”. Філіали центру відкриваються в Москві, Омську, Уфі, Владивостоці та інших містах.

В країнах СНД не було жодного регіону, де б не застосовувався апарат і метод Ілізарова. А кількість вилікуваних людей досягає декілька мільйонів. Гавриїла Абрамовича запрошують на міжнародні наукові конференції, він читає лекції, проводить операції, навчає лікарів більш як з тридцяти країн світу. Багато іноземних громадян приїжджають на лікування в м. Курган.

За великий внесок, зроблений в розвиток медицини, Ілізаров був нагороджений багатьма орденами та медалями. Він виховав цілу плеяду молодих вчених, написав багато монографій, винаходів. Йому було присвоєно міжнародні та національні премії. Ілізаров також брав участь у суспільно-політичному житті країни. Він обирався народним депутатом, був редактором журналу ”Ортопедия, травматология и протезирование”.

Гавриїл Абрамович Ілізаров — один з великих вчених хірургів не тільки нашої країни, а всього світу. Своєю багаторічною діяльністю він відкрив нову епоху в ортопедії та травматології, яка принесла йому всесвітнє визнання.

В 1992 році на сімдесят другому році життя перестало битись серце Гавриїла Абрамовича Ілізарова.

Список літератури по темі:

 1. Азизов М.Ж. Способ хирургического лечения несросшихся переломов и ложных суставов костей верхней конечности [метод Илизарова] // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2013. – N 3. – С. 64-65.
 2. Бойко И.В. Дистракционный артролиз локтевого сустава с использованием аппарата Илизарова // Вісник ортопедії, травматології та протезування : Наук.-практ. журн. – 2005. – N3. – С. 54-58.
 3. Гладышева Л. Кавалер ордена улыбки. – Челябинск: Южно-Уральское книжное издательство, 1982. – 108 с.
 4. Елдзаров П.Е. Лечение по методу Илизарова больных с ложными суставами диафизов костей предплечья // Хирургия. Журн. им. Н.И. Пирогова. – 2012. – N 8. – С. 60-64.
 5. Копысова В.А. Чрескостный остеосинтез в лечении пострадавших с переломами костей голени [метод Илизарова] / В. А. Копысова, В. А. Каплун, А. Н. Светашов // Российский медицинский журнал. – 2011. – Т. , № 1. – С. 26-28.
 6. Лечение переломов дистального отдела костей голени: возможности метода Илизарова / Авт.: В.И.Хрупкин и др. – Петрозаводск: “ИнтелТек”, 2005. – 105 с.
 7. Пат. 49003 Украина, МКИ МПК (2009) А61В17/58. Напрямляч спиць Ілізарова при операціях остеосинтезу / В.А. Попов [и др.]. – № 200911320; Заявл. 06.11.2009; Опубл. 12.04.2010, Бюл. № 7, 2010 р. – 6 стлб.
 8. Нувахов Б. Доктор Илизаров. – Москва: Прогресс, 1987. – 156 с.
 9. Результаты лечения врожденных гипоплазии плюсневых костей методом чрескостного остеосинтеза по Илизарову / М.М. Салиев [и др.] // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2013. – N 3. – С. 9-11.
 10. Рокутов В.С. Сравнительная оценка результатов лечения косых и винтообразных переломов котей голени с использованием аппаратов Илизарова и стержневых аппаратов внешней фиксации // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2011. – N 3. – С. 51-55.
 11. Функциональное состояние мышц нижних конечностей у больных с врожденными дефектами костей голени до и после лечения с использованием аппарата Илизарова / В.И. Шевцов, Т.И. Долганова, М.С. Сайфутдинов и др. // Хирургия. Журнал имени Н.И. Пирогова. – 2007. – N3. – С. 30-34.
 12. Шийка А.І. Метод лікування застарілого вивиху плеча репозиційною системою зовнішньої черезкісткової фіксації [метод Ілізарова] // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2009. – N 4. – С. 88-96.