115- РІЧЧЯ МИКОЛИ МИКОЛАЙОВИЧА ГОРЄВА

ГорєвВ 2015 році 21 квітня виповнюється 115 років від дня народження видатного вченого в галузі теоретичної медицини Миколи Миколайовича Горєва. Він відомий патофізіолог широкого профілю, спеціаліст в області фізіології і патології серцево-судинної системи.

Микола Миколайович народився в Казані 21 квітня 1900 році, але більшість свого життя жив та працював в Україні. Саме в Україні він отримав ступінь лікаря наук, звання прфесора та академіка.

Горєв все своє життя присвятив науці. Він був зразком в сімейному житті. Разом зі своєю дружиною Олександрою Федорівною  прожив більш 60 років.

Микола Миколайович закінчив гімназію із срібною медаллю і вступив на перший курс Гірничого Інституту Єкатеринбурга, проте після першого курсу вимушений був лишити навчання, оскільки треба було працювати. Час був важкий. В вересні 1921 року він вступає в Університет міста Іркутська на медичний факультет, який закінчує в червні 1926 року. Під час навчання Горєв вимушений був постійно працювати. Мабуть цей факт і сприяв швидкому становленню Миколи Миколайовича як вченого та як людини. Вже через два місяці після закінчення університета Горєв стає асистентом кафедри загальної патології в Іркутському університеті, а через 5 років — завідуючим кафедрою патологічної фізіології в місті Хабаровську. З тієї пори і до 1992 року М.М. Горєв працював в патофізіології.

Рішенню М.М. Горєва повністю присвятити своє життя патофізіології в значній мірі посприяло його знайомство з видатним патофізіологом сучасності Олександром Олександровичем Богомольцем. Це важливе для Горєва знайомство відбулося у Москві, де він протягом року працював у цього видатного вченого. Але справжня творча співпраця між двома вченими почалася у 1934 році, коли Микола Миколайович переїжджає до Київа, де починає працювати в Інституті Експериментальної Біології і Патології під безпосереднім керівництвом А.А. Богомольця.

Київський період (майже 60 років) – найбільш вагомий в науковій діяльності М.М. Горєва. Вже через три роки після переїзду до Києва, в 1937 році Горєв захищає докторську дисертацію, присвячену механізмам розвитку шоку. Пізніше ця проблема знайшла подальший розвиток у відділі експериментальної кардіології Інституту фізіології ім А.А.Богомольця.

Тоді Горєв почав вивчати серцево-судинну систему, а саме вплив антикардіальних антитіл на серце. У процесі цих досліджень була розроблена нова модель локального ураження серця. Він захистив дві докторські дисертації і шість кандидатських дисертацій.   В 1994 році  йому присуджено премію імені А.А.Богомольця.

Значний вклад Микола Миколайович Горєв вніс у дослідження етіології та патогенезу гіпертонічної хвороби. Він був одним із піонерів вивчення цієї актуальної проблеми. Остання його монографія у співавторстві з Л.Н.Черкасовим вийшла в світ у 1988 році – “Вік, гіпертензія і атеросклероз”. Сьогодні дослідження патогенезу гіпертонії продовжуються в Інституті фізіології Національної академії наук України. Ці дослідження проводять учні та послідовники М.М.Горєва, вони увійшли до циклу праць, виконаних під керівництвом А.А.Мойбенка та В.Ф.Сагача.

У 1958 році М.М.Горєву доручили створення першого у СРСР науково-дослідного Інституту геронтології. Горєв М.М. та його колеги провели фундаментальні дослідження взаємозв’язку вікових змін та особливості розвитку атеросклерозу, який вперше з нових позицій висвітлили роль віку в патології хвороби.

Микола Миколайович Горєв відомий як талановитий педагог. Його учні — більше 30 докторів та кандидатів наук — очолюють наукові відділення в інститутах та кафедри у вищих навчальних закладах.

За багатогранну наукову діяльність М.М.Горєв нагороджений державними нагородами, серед яких ордени Леніна, Трудового Червоного Прапора, Почесна грамота Верховної Ради УСРС. Він був лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, заслуженим діячем науки і техніки України.

Та головне — це подяка та світла пам’ять рідних, друзів, колег та учнів.

Список рекомендованої літератури:

Гнаткевич Ярослав. Історія української медицини в датах та іменах. – Львів, 2004. – 368 с.

Академик Николай Николаевич Горев: Страницы жизни / Под ред. А.А.Мойбенко, В.В.Безрукова. – К.:Видавничий дім “Простір”, 2010. – 104 с.

Горев Николай Николайович // Большая медицинская энциклопедия в 30 т. – Т. 6. – Изд. 3-е / Под. ред. Б.В.Петровского. – М.: Изд-во «Советская Энциклопедия», 1977. – С. 338.