Історичні відомості

Війна, окупація, розруха. Рівненська область в 1944 році звільнена  від німецько-фашистських загарбників. Почалось відновлення майже повністю зруйнованих лікувальних установ. Але, навіть в такий тяжкий для держави повоєнний час, одночасно із становленням системи охорони здоров’я в області почали створюватися медичні бібліотеки.

Відповідно до наказу Рівненського обласного відділу охорони здоров’я від 14 липня 1945 року, № 256, 16 липня 1945 року – день заснування обласної наукової медичної бібліотеки.

Спочатку бібліотеці було надано приміщення по вулиці Сталіна, 30 (нині вулиця Соборна), а з 26 вересня 1946 року книгозбірня була переведена в приміщення по вулиці Шопена, 4,  де займала одну кімнату, площею 27 кв.м.

Трьом працівникам бібліотеки, на чолі з її директором, Ярошевським Антоном Васильовичем, довелось створювати книжковий фонд буквально з першого подарованого примірника. Спільними зусиллями медичних працівників Рівненщини та бібліотекарів до кінця 1945 року у фондах РОНМБ нараховувалося вже 760 примірників літератури, в 1946 році ― 1474 прим., в 1948 році ― 1019 прим., в 1949 році ― 1840 прим., в 1950 році ― 1804 примірника. Тоді до бібліотеки надходило 14 назв газет та 42 назви медичних та громадсько-політичних журналів.

В 1952 році в бібліотеці створено читальний зал на 30 посадочних місць, для якого виділяється книжковий фонд. З цього часу бібліотека набула величезної популярності серед медичних працівників як міста, так і області.

Поштовхом для розвитку книгозбірні став Наказ Міністерства охорони здоров’я УРСР від 30 серпня 1974 року, яким Рівненська обласна наукова медична бібліотека була офіційно затверджена Республіканською школою передового досвіду, хоча цю функцію вона виконувала  ще з 1967 року.  Відтоді, щорічно, на базі книгозбірні підвищували свою кваліфікацію десятки бібліотечних працівників не лише з України, але із усього колишнього СРСР.

Невдовзі, у зв’язку з цим відбулась реорганізація структури закладу. Було створено 4 відділи: наукової, методичної та інформаційної роботи; комплектування та бібліотечної обробки літератури; обслуговування та зберігання літератури, а також господарський.

Переломним етапом розвитку РОНМБ, стала комп’ютеризація бібліотечних процесів. З 1991 року бібліотека розпочала надання послуг через інтернет. Завдяки реалізації Україно-Американської Програми Запобігання Вроджених Вад Розвитку, фонди бібліотеки поповнилися зарубіжною літературою.

Упродовж 2000 року бібліотека оформила відповідно до вимог законодавства свої нормативно-правові документи: реєстрацію в Рівненській міській управі, статистичних та податкових органах, доопрацьовані та затверджені «Правила користування бібліотекою», тощо.  

Через два роки книгозбірня придбала комп’ютери з необхідною оргтехнікою та бібліотечно-інформаційною системою ІРБІС. Це дозволило бібліотекарям та користувачам отримати доступ до міжнародних баз медичної інформації, запит на які дедалі зростав.

У листопаді 2004 року через аварійний стан будівлі, РОНМБ переїхала в приміщення за адресою вул. Котляревського, 2 (у якому бібліотека перебуває до нині).

2005 рік бібліотека отримала нову назву: Комунальний заклад «Рівненська обласна наукова медична бібліотека» Рівненської обласної ради.

У 2009 році створена веб-сторінка РОНМБ. Через чотири роки у читальному залі встановлено безкоштовний Wi-Fi.