Звіробій звичайний

zvirobij-zvychajnyjЗвіробій звичайний — відома лікарська рослина, яка користується у народі великою популярністю ще з давніх часів. Починаючи від Гіпократа, Парацельса і до наших днів, вона зарекомендувала себе, як цілюща рослина, що лікує від 99 хвороб.

Звіробій — це багаторічна рослина, яка досягає висоти до 60-80 сантиметрів. Вона має стебла прямі, гладенькі, листки овальні, пелюстки яскраво-жовтого кольору, зібрані на верхівці. Рослина має свій специфічний терпкий смак. Цвіте звіробій звичайний з червня до кінця літа. Він розповсюджений по всій території України. Його можна зустріти на пагорбах, лісових галявинах, при дорозі, на сухих луках, а також на кам’янистих грунтах. Заготовляють лікарську рослину у період повного цвітіння, до середини серпня. Зрізують надземну частину звіробою, залишаючи стерню не більше 15 сантиметрів заввишки. Його сушать у затінку на повітрі або в приміщенні, яке добре провітрюється. Зберігають лікарську сировину у паперових коробках.

Звіробій як в свіжому так і в сушеному вигляді не втрачає свої властивості. Корінь та надземні частини звіробою звичайного не мають лікувальних властивостей.

Лікувальні можливості звіробою дуже великі, як і всякої лікарської рослини. Звіробій містить дубильні речовини, ефірну олію, гіперицин, каротин, смолисті речовини, вітамін С, органічні кислоти, барвник, фітонциди, макро й мікроелементи та багато інших.

У народній медицині звіробій у чистому вигляді застосовують не часто. Його вживають переважно в суміші з іншими лікарськими рослинами. Вважають, що звіробій не завадить у будь-якому зборі трави. Він має в’яжучу, протизапальну, жовчогінну, кровоспинну, протимікробну дію та позитивно впливає на обмін речовин в організмі. А також його використовують при радіаційному опроміненні, хворобах нервової системи, захворюваннях органів дихання, травного тракту, стоматології. Звіробій має сильну ранозагоювальну та кровоспинну дію.

З трави звіробою готують трав’яні збори, чай, настій, настойку, олію. Важливо, що все це малотоксичне та гарантує безпеку їх застосування. Також  лікарську рослину використовують у фармацевтичній промисловості.

В сучасній медицині вживають препарати звіробою, як внутрішньо, так і зовнішньо. Внутрішньо застосовують траву звіробою звичайного при захворюванні нирок, гепатиті, коліті, гастриті із зниженою секреторною недостатністю, запаленні сечового міхура та інших хворобах. Одним із найпопулярніших фармакологічних препаратів, які приймають внутрішньо є звіробійна олія. Зовнішньо — при лікуванні опіків, гнійних ран, ангіні, стоматиті, абсцесах, діатезі.

Перед лікуванням звіробоєм звичайним, слід порадитись з лікарем- фітотерапевтом. При застосуванні внутрішньо в деяких людей може виникнути алергічна реакція до рослини. Також спостерігалися неприємні відчуття із сторони печінки, гіркота в роті. Під час загострення хронічних хвороб траву звіробою не можна вживати. Тривале лікування лікарською рослиною може спровокувати передозування її в організмі, викликати підвищення артеріального  тиску, біль в ділянці серця. Якщо лікування є довготривалим, то потрібно робити перерви через кожні два місяці.

При заготівлі лікарської рослини звіробою звичайного, слід пам’ятати, що його потрібно збирати в сонячну погоду, в незабруднених місцях, подалі від доріг.

Література:

  1. Грицай А.В. Применение экстракта зверобоя в комплексной терапии психоэмоциональных расстройств у пациентов с гипертонической болезнью // Міжнародний неврологічний журнал. — 2012. — № 2. — С. 202-204.
  2. КоноваловаО.Ю. Цілюще зілля: (Звіробій у терапії й профілактиці захворювань) / О.Ю.Коновалова, А.П.Лебеда; НАН України, Укр. асоціація народної медицини, Мед. ін-т. — К.: Медкнига, 2008. — 288 с.
  3. Крупенченкова К. Теплая защита в холодную пору [фітотерапія звіробоєм] / К. Крупенченкова // Участковый врач. — 2014. — № 7. — С. 35.
  4. Романенко В.И. Лечение тревожно–депрессивных расстройств в соматической практике: назначение комбинации экстрактов зверобоя и валерианы // Міжнародний неврологічний журнал. — 2016. — N 1. — С. 97-102.
  5. Сохраняем спокойствие и самообладание [звіробій] // Фармацевт-практик. — 2014. — № 4/5. — С. 28.
  6. Сравнительная эффективность фитотерапевтической комбинации экстрактов зверобоя и валерианы с диазепамом при тревожных состояниях средней степени тяжести // Український медичний часопис . — 2015. — N 2. — С. 48-50.
  7. Статинова Е.А. Антидепрессанты растительного происхождения в комплексной терапии больных с хронической ишемией головного мозга [зверобой] / Е. А. Статинова, Е. Б. Прокопенко // Міжнародний неврологічний журнал. — 2012. — № 5. — С. 198-200.