Зірка успіху мудрої людини (до дня народження Юрія Степановича Семенюка)

zirka-uspihu-mudroi-lyudynd-do dnya-narodzhennya-yuriya-stepanovycha-semenyuka10 травня 2018 року доктору медичних наук, професору, заслуженому лікарю України Семенюку Юрію Степановичу могло б виповнитись 68 років, але, на жаль, життя його передчасно перервалось. Говорити про Юрія Степановича в минулому часі колективу Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки дуже важко, бо ми втратили найактивнішого нашого читача, консультанта з різноманітних питань наукової медичної інформації та щирого друга  бібліотеки.

Семенюк Юрій Степанович — доктор медичних наук, заслужений лікар України, голова Асоціації хірургів Рівненської області, хірург вищої категорії. Він автор трьох монографій та 9 посібників, 253 статей, отримав 5 патентів на винахід. Він першим впровадив в практику ендолімфатичне введення медикаментів при гострій хірургічній патології органів малого таза, підшлункової залози, дренування загальної лімфатичної протоки при панкронекрозі. Він обирався депутатом обласної ради впродовж п’яти скликань. Очолював постійну комісію з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства.

Життєвий шлях Юрія Степановича — це шлях сумлінного служіння людям, добропорядності, уваги та любові до людей. 40 років свого життя він віддав лікувальній справі та громадській роботі. Семенюк Юрій Степанович народився в селі Новостав, Рівненського району, Рівненської області. Закінчив Тернопільський медичний інститут за спеціальністю “Лікувальна справа”. В 1974-1978 рр. працював хірургом в Рівненському онкологічному диспансері. З 1978 року працював в Рівненській обласній лікарні на різних посадах: заступником головного лікаря з поліклінічної роботи, лікарем-урологом, заступником головного лікаря з лікувальної роботи, лікарем-хірургом. У 2000 році Юрій Семенюк був призначений головним лікарем обласної лікарні. Завдяки йому лікарня стала клінічним закладом, вийшла на вищий рівень лікувально-діагностичного процесу. Очолював кафедру “Медичної діагностики та невідкладних станів”. В обласній клінічній лікарні організував ультразвукову службу, заснував Центр лапароскопічних та молоінвазійних хірургічних втручань, який очолював до останньої хвилини свого життя.

Згадуючи про Юрія Степановича, академік НАН та НАМН України, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри хірургії № 3 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця Петро Фомін про нього писав: “Він вмів стояти до останнього. Він, як ніхто, міг стояти до останнього за життя людини, боротися, оперувати, відстоювати, наполягати…”

Ігор Дзюбановський — доктор медичних наук, професор, завідувач кафедрою хірургії навчально-наукового інституту післядипломної освіти ДВНЗ “Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України” писав: “Зірка успіху не затьмарила очей мудрій людині. Життя Юрія Степановича — виняток із правил про те, що заслужена слава зазвичай приходить посмертно. Високий професіоналізм, ділові та людські чесноти, самовіддане служіння народу, відзначені багатьма високими нагородами за життя цієї непересічної людини”.

“Велика людина. Великий хірург. Світла, радісна та добра людина”. Таким в памяті Володимира Гощинського доктора медичних наук, професора кафедри Навчально-наукового інституту післядипломної освіти Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського залишився Юрій Степанович Семенюк.

“У нього було ще багато планів. Такі, як Юрій Степанович Семенюк, родяться рідко, раз на сто років” — писав про нього Роман Василишин — голова обласної держадміністрації, голова обласної ради (1992-1988 рр.)

”Ми і тепер відчуваємо дух Семенюка. Він був людиною великої волі, людиною з багатим науковим потенціалом, людиною, яка заряджала енергією до життя і праці, людиною сильною духом” — згадував Іван Зима — головний лікар КЗ “Рівненська обласна клінічна лікарня” РОР, кандидат медичних наук.

“Він спішив жити. Завжди по-товариськи підкаже і ніхто ніколи не відчув від нього якоїсь зверхності, хоч і був наш колега у професійному плані на голову вищий за інших”Василь Кордяк — завідувач відділенням хірургії органів травлення та ендокринології КЗ “Рівненська обласна клінічна лікарня” РОР.

Олександр Нестеренко — головний хірург УОЗ Рівненської облдержадміністрації, кандидат медичних наук згадує про Юрія Степановича: “Він вмів приймати рішення миттєво і особливо, коли це стосувалося життя людини. І можна з впевненістю сказати, що він будував Україну біля ліжка хворого, аби зробити його здоровим, щоб згодом той уже будував державу на своєму місці”.

“Переймаючись чужим болем, забував про себе. Минуть літа, зітруться якісь деталі, але в пам’яті залишаться добрі очі лікаря й мудреця, милосердні очі людини кипучої енергії, що вміла рятувати від болю і співчувати. Це, мабуть, найголовніша риса його єства, людського співпереживання до ближнього” — так згадує про Юрія Семенюка Михайло Вервега — завідувач хірургічного відділення Рівненської ЦРЛ, районний хірург, депутат Рівненської обласної ради пяти скликань, голова постійної комісії з питань охорони здоров’я материнства та дитинства.

За високі показники в роботі, сумлінну працю на ниві охорони здоровя та активну громадську діяльність Ю.С. Семенюк відзначений: орденом “За заслуги” 3 ступеня; орденом “За заслуги” 2 ступеня; орденом “За трудові досягнення”; Почесною грамотою Верховної ради України, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною грамотою Міністерства охорони здорв’я України; медаллю Американського біографічного інституту “За досягнення в ендоскопічній хірургії” та іншими нагородами.

Надзвичайна зацікавленість Юрія Степановича в науковій медичній інформації та велика його увага до Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки надихала та примушувала колектив бібліотеки бути в пошуках та впровадженні сучасних форм та методів бібліотечно-інформаційної роботи.

До ювілею Семенюка Ю.С. Рівненська обласна наукова медична бібліотека підготувала та видала “Покажчик наукових праць Семенюка Юрія Степановича”.

Література:

  1. Семенюк Юрій Степанович: бібліографічний покажчик наукових праць / Уклад.: В.С.Зарічнюк; Управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації , КЗ «Рівненська обл. наук. мед. б-ка » Рівненської обл. Ради. — Рівне: [б. и.], 2011. — 26 с. — (Видатні імена охорони здоров’я Рівненщини).
  2. Мета життя — допомагати людям: бібліографічний покажчик наукових праць Ю.С. Семенюка (до 65-річчя з дня народження): до 70-річчя Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки / Управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністації, Комунальний заклад «Рівненська обласна наукова медична бібліотека» Рівненської обласної ради; Укладачі: В.С. Зарічнюк, М.А. Рубан. — Рівне : [б. и.], 2015. — 22 с.
  3. До 60-річчя хірурга Юрія Степановича Семенюка // Шпитальна хірургія. — 2010. — N 2. — С. 108-109.
  4. Феномен Семенюка / За редакцією А.І. Бабінця. -Рівне: ТзОВ «Каліграф». -34 с.