Здорові зуби — здоровий організм

zdorovi-zubu-zdorovyj-organizmЗапобігаючи хворобам зубів та м’яких тканин порожнини рота ми виконуємо профілактику інших недуг, які часто спричинюються вогнищами інфекції у порожнині рота.

Стоматологічна профілактика складається з цілого комплексу заходів організаційного та лікувально-профілактичного характеру:

правильного гігієнічного режиму, повноцінного харчування (оптимальний вміст білків, жирів,вітамінів, мінеральних солей, мікроелементів та ін.), виконання всіх рекомендацій лікаря, лікування зубів.

Виняткового значення надається гігієні порожнини рота. Правильний та систематичний догляд за порожниною рота значною мірою забезпечує нормальну функцію й добрий стан жувального апарату, сприяє запобіганню захворювань зубів та м’яких тканин.

Певною мірою впливають на зуби слина, зубний наліт, ферменти та продукти життєдіяльності мікробів, що населяють порожнину рота. Багато дослідників вважають, що від надмірного споживання солодощів швидко псуються зуби. При цьому велике значення має час, коли ці солодощі їдять та як довго їх тримають у роті. Шкідливо їсти цукерки та інші солодощі в проміжках між сніданком, обідом та вечерею.

По-перше, це викликає почуття ситості й втрату апетиту, внаслідок чого організм не одержує всіх необхідних поживних речовин, що може призвести до порушення мінералізації зубів.

По-друге, тривале перебування солодощів і продуктів їх розпаду в роті дуже негативно позначається на зубах. У дітей, які зловживають цукерками, значно частіше буває карієс. Тому після солодкого треба добре прополоскати рот.

Особливе значення має своєчасне лікування зубів у дітей. Їх треба переконати, щоб не боялись лікувальних маніпуляцій, тим паче, що на початку захворювання лікування та пломбування зубів практично безболісне. Тепер лікарі володіють достатнім арсеналом засобів, щоб зменшити або зовсім усунути біль під час лікування хворих зубів.

Відомо, що неповноцінне харчування матері під час вагітності та годування, неправильне годування, тривалі й часті захворювання дитини, недостатність вітамінів А, В1, В6, D2, основних мінеральних речовин та мікроелементів (фтору, нікелю, цинку та ін.) у продуктах харчування та питній воді створюють несприятливі умови для розвитку й мінералізації зубів. Неабияке значення має раціональний догляд за порожниною рота та своєчасне видалення м’яких зубних відкладень. Вони не тільки руйнують зуби, а й призводять до загального ослаблення організму. Адже при ураженні зубів частота інших захворювань значно вища.

Наприклад, при пародонтозі порушується обмін речовин, нервово-трофічних процесів та дефіцит вітамінів. Його розвиткові сприяють захворювання серцево-судинної, ендокринної та нервової систем, хвороби шлунково-кишкового тракту, інтенсивне відкладення зубного каменю, що подразнює край ясен, неякісно виготовлені зубні протези, неправильне змикання і розміщення зубів. Тому у профілактиці та лікуванні пародонтозу, особливо на початку виникнення його, велику роль відіграє правильна гігієна порожнини рота.

Систематичний та правильно організований догляд за порожниною рота є невід’ємною частиною профілактичних заходів. Раціон населення зараз складається, як правило, зі страв (каші, муси, котлети, м’який хліб та ін.), на пережовування яких не потрібно великих зусиль. Замість того, щоб одразу після обіду або вечері з’їсти  тверде яблуко чи сиру моркву, які сприяють прискореному слиновиділенню під час розкушування та жування очищають зуби від м’якого нальоту, діти та дорослі часто їдять різні тістечка, п’ють кисіль, компоти, муси та ін. Внаслідок цього в порожнині рота скупчується багато клейких харчових залишків, які є добрим живильним середовищем для мікробів. Під впливом бактерій залишки їжі, що застряли у міжзубних проміжках та приклеїлись до поверхні зубів, розкладаються, бродять й гниють. Вони є однією з причин неприємного запаху з рота, крім того, разом з епітеліальними клітинами, що злущились, та лейкоцитами служать основою для утворення зубних відкладень.

Якщо ясна кровоточать під час їди або кровотеча з’являється сама собою (незалежно від механічної травми слизової оболонки зубною щіткою), самолікуванням займатися не слід. У такому випадку краще звернутися за допомогою до лікаря.

Література:

  1. Антоненко М.Ю. Особливості організації лікувальної та профілактичної допомоги при стоматологічних захворюваннях в Європі та світі // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. — 2013. — № 2/3. — С. 225-231.
  2. Пелих С. Коли стомлюється посмішка // Вісник Червоного Хреста України. — 2014. — № 4. — С. 11.
  3. Вплив ортодонтичного лікування скупчення зубів на стан порожнини рота / О.В. Суслова [и др.] // Вісник стоматології. — 2016. — N 1. — С. 41-44.
  4. Ципан С.Б. Рівень санітарно–гігієнічних знань та якість гігієни порожнини рота в дітей з розладами аутистичного спектра / С.Б. Ципан, І.І. Якубова // Современная стоматология. — 2014. — № 4. — С. 67-70.
  5. Якимець М.М. Взаємозв’язок між карієсом зубів та формуванням шкідливих звичок у дітей / М.М. Якимець // Вісник наукових досліджень. — 2015. — № 1. — С. 75-77.
  6. Клініко-епідеміологічні паралелі хронічного тонзиліту і карієсу зубів у дітей молодшого шкільного віку / Т.В. Почуєва, Є.Є. Ямпольська, І.М. Сапожнікова // Журнал вушних, носових і горлових хвороб. — 2015. — № 4. — С. 27-36.
  7. Пародонтиты как дисбиозы полости рта, связь с заболеваниями внутренних органов в иммунологическом аспекте: диагностика, профилактика и терапия / О.И. Шушляпин [и др.] // Вісник Сумського державного університету. — 2010. — Т. 2, № 1. — С. 173-184.