Заїкання

zaikannya22 жовтня відзначається Всесвітній день людей з вадами мовлення. Започаткували проведення цього дня фахівці з дослідження патологій мови з Канади. Мова — основний засіб спілкування між людьми. Дефекти мови впливають на мислення людини, та навпаки, вади мислення знаходять своє відображення в мові. Однією із найбільш поширених вад мовлення становить заїкання. Більше трьох мільйонів людей у світі страждають від цієї вади.

Заїкання — це складне порушення мовлення. Воно виявляється в розладі її нормального ритму, змушених повтореннях окремих слів або звуків. Заїкання було відоме ще з давніх часів. На сучасному етапі говорять про тісний взаємозв’зок біологічних, психологічних та соціальних причин, які впливають на заїкання.

Причинами заїкання можуть бути:

  • вплив шкідливих факторів на організм плода під час вагітності матері;
  • психічні та черепно-мозкові травми в ранньому дитинстві;
  • сильний переляк, стрес;
  • ускладнення після інфекційних захворювань, таких як, менінгіт, енцефаліт.

Найчастіше заїкання можна спостерігати у дітей в 2-5 річному віці, коли нервова система та мовний апарат ще не зміцніли і їм тяжко впоратись з деякими для них складними вимовами. Але це не у всіх дітей викликає заїкання. Його можуть провокувати розлади нервової системи, недосипання, довгий час перебування перед телевізором, комп’ютером, слухання перед сном страшних казок, жахливі умови проживання та інше. Іноді причиною заїкання може бути надмірне квапливе мовлення. Це буває у тих випадках, коли дитина не в змозі висловити свої відчуття, внаслідок цього вона поспішає, зупиняється.

Існує декілька основних елементів комплексної системи усунути заїкання. В першу чергу — це зміцнити здоров’я та покращити роботу нервової системи. А для цього потрібно вести здоровий спосіб життя, розумне чергування праці та відпочинку, своєчасне харчування та перебування на свіжому повітрі. Це означає загальне оздоровлення організму. Величезне значення має глибокий сон без сновидінь, особливо вдень. Потрібно пам’ятати, що будь-які перешкоди, нервування, неспокій заважають заснути. А хронічне недосипання дуже шкодить, через нього виникають різні стреси і це тільки посилює заїкання. Також безперервна фізична праця втомлює не тільки м’язи, але й головний мозок, тому протягом дня потрібно чередувати одну діяльність з іншою. У перші 10-15 днів з моменту лікування заїкання необхідно обмежити фізичне навантаження. Варто пам’ятати, що перевтома порушує вільне дихання, сповільнює усі рухи, в тому числі й мову. У боротьбі з недугом серйозними перешкодами можуть стати негативні прояви психіки. Тому таким людям необхідно продумати все, що порушує їхній спокій, знайти причини невлаштованості свого життя та усунути все те, що немає принципового значення. А взагалі фахівці рекомендують людям з такою вадою якомога більше співати, тому що під час співу слова розтягуються, голосові зв’язки тренуються і недуг поступово відступає.

Заїкання — це не є хвороба. Батьки, помітивши заїкання у дітей, повинні відразу звернутися до педіатра, який в свою чергу направить на консультацію до логопеда, психолога. Якщо в ранньому дитинстві не приділити увагу цій ваді, то вже у дорослому житті, людям із заїканням буде важко здобути освіту, влаштуватись на роботу, налагодити своє особисте життя.

Література:

  1. Заболотная А.М. Дифференцированный подход к психотерапии при заикании у детей различного возраста // Оториноларингология. Восточная Европа. — 2015. — № 2. — С. 7-10.
  2. Козинець О.В. Психологічна характеристика підлітків із заїканням // Логопедія. — 2013. — № 3. — С. 42-44.
  3. Перри Уильям. Заикание: как научиться контролировать. — Минск: «Попурри», 2013. — 352 с.
  4. Страх речи при заикании: влияние на качество жизни / А.М. Заболотная [и др.] // Оториноларингология. Восточная Европа. — 2017. — Том 7, № 2. — С. 149-154.
  5. Федорович Л.О. Методи логопедичної допомоги дітям дошкільного віку із заїканням // Логопедія. — 2012. — № 2. — С. 91-93.