ЗАПОБІГТИ КЛІЩАМ – УНИКНУТИ ХВОРОБ!

Восени, коли ще не зовсім прохолодно, хочеться більше часу проводити на природі, насолоджуючись красою осені та останнім теплим промінням сонця. Саме восени, перебуваючи на природі, потрібно краще слідкувати за тим, аби не промерзнути, не підхопити ніяких вірусів та паразитів. Однією із загроз здоров’ю людини, що може чекати нас на природі у таку чудову пору року, є кліщі.

кліщ

Кліщі – це восьминогі істоти, що відносяться до павукоподібних та мешкають у лісових та трав’янистих районах. Хоча більшість кліщів не є небезпечними, однак деякі з них переносять захворювання (наприклад, кліщовий вірусний енцефаліт, хворобу Лайма, лихоманку Колорадо) та можуть навіть вводити отруту, що викликає тимчасовий параліч у їх господаря. На шкірі, де оселився кліщ, з’являється почервоніння та припухлість, виглядати ж може лише частинка кліща (схожа на чорну родимку),  інколи виникає свербіж. Чим довше кліщ перебуває на тілі, тим більшим він стає.

Насамперед варто подбати про те, щоб уникнути укусів кліщів. Для цього, перебуваючи в лісистій місцевості або в місцях, де є висока трава та багато кущів, потрібно, щоб одяг повністю закривав шкіру (варто носити довгі штани та сорочки з довгими рукавами; сорочку необхідно заправляти у штани; носити високі шкарпетки), при можливості одягати світлий одяг. Опісля прогулянки обов’язково прийняти душ, випрати речі та перевірити тіло на наявність кліщів.

Якщо у вас є домашній улюбленець, то варто подбати і про його здоров’я. Собаки дуже чутливі до укусів кліщів та кліщових захворювань, також вони є так званими «кур’єрами», які доставляють кліщів у будинок (тому потрібно використовувати препарат для профілактики на ваші собаці). Укуси кліща на собаках дуже важко виявити, а ознаки захворювання можуть не з’являтися протягом 7-21 дня. Однак, якщо ви чудово знаєте свого улюбленця, то обов’язково помітите зміни в апетиті, поведінці та активності. В разі, якщо ви виявили кліща на домашній тварині (або підозрюєте про його наявність), то потрібно терміново звернутися до ветеринара.

Якщо ж уникнути кліща не вдалось і ви виявили його на собі чи комусь з своїх рідних, то варто негайно діяти. Кліща необхідно вийняти, не залишивши при цьому жодну його частинку під шкірою у людини. Однак коли процедура не завершилася успішно, то потрібно звернутися до лікаря. Окрім того, якщо у вас виникають грипоподібні симптоми чи розвивається почервоніння, висип, біль, набряк (після того, як ви позбулися кліща), то також необхідно звернутися за медичною допомогою.

Запобігти хворобі ще до її появи – це найкраще, що ви можете зробити для свого здоров’я. І нехай Ваші прогулянки стануть приємними та безпечними!

Список літератури:

  1. Акаріази. Клінічні випадки із практики / Д. С. Поліщук [та ін.] // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2019. – N 1. – С. 109-116
  2. Клещевой боррелиоз // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. – 2019. – N 3. – С. 27
  3. Кліщовий енцефаліт: дії медсестри при інфекційних хворобах // Журнал головної медичної сестри. – 2017. – N 6. – С. 63-67.
  4. Малюга В. Великі неприємності від мізерних тварин / В. Малюга // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. – 2018. – № 1. – С. 41-45
  5. Надання допомоги при укусі кліщів / Денисенко О.В. Інфекційні хвороби в модулях: навч. посібник для студентів вищих мед. навч. закладів І-ІІ рівнів акредитації / О.В. Денисенко. – 2-ге вид. – К. : “Медицина”, 2011. – С.114-115.
  6. Потапова Л. Н. Влияние глобального изменения климата на видовой состав, численность кровососущих двукрылых и клещей – переносчиков трансмиссивных паразитарных, арбовирусных заболеваний на территории Харьковской области / Л. Н. Потапова, Л. И. Скорик // Актуальна інфектологія. – 2018. – Том 6 N 5. – С. 104-105
  7. Прояви епідемічного процесу іксодового кліщового бореліозу у крупних населених пунктах України / Г. Б. Сухорукова [та ін.] // Актуальна інфектологія. – 2018. – Том 6 N 5. – С. 112-113