Загадкова епілепсія

zagadkova-epilepsiyaЕпілепсія – серйозне неврологічне захворювання, яке проявляється як неконтрольований сплеск мозкової активності, що супроводжується судомними та несудомними нападами, можуть викликати проблеми з м’язовим контролем, рухами, мовою, зором або свідомістю. Епілепсія – це третє по розповсюдженості хронічне захворювання після інсульту та хвороби Альцгеймера. Це не психічне захворювання та не розумова відсталість. Як правило, воно не впливає на те, наскільки добре людина мислить, навчається або працює. Епілепсією не можна заразитись від іншого людини.

Вперше епілепсію згадав Гіппократ. Він називав її «Священною хворобою» та стверджував, що це розлад мозку і люди, які страждають від епілепсії, мають силу пророкувати. Уявлення людей вражала важкість і своєрідність судомного епілептичного нападу, який найчастіше стається раптово при різних ситуаціях, часто при великому скупченні людей. Вражені виглядом нападу, люди вважали, що це не хвороба, а прокляття, покарання за гріхи. Суспільство відкидало від себе осіб, які страждали нападами епілепсії. Але негативне ставлення до таких хворих неприпустимо! Потрібно нагадати, що серед хворих епілепсією були здібні й талановиті люди. З епілепсією жили Піфагор, Сократ, Олександр Македонський, Юлій Цезар, Плутарх, Наполеон, Мольєр, Ф.М. Достоєвський, та інші.

У 1995 р. в Україні була створена Українська протиепілептична Ліга, у 1997 р. вона була прийнята в склад Міжнародної Ліги. Важливими у діяльності Ліги є вирішення наукових питань – класифікації, створення рекомендацій з лікування і діагностики епілепсії, соціальної реабілітації хворих.

Кожна людина народжується з певною схильністю до цього захворювання. Чим вище поріг, тим менше шансів захворіти. Але неправильний спосіб життя може значно знизити цей поріг, напр.: вживання алкоголю та наркотиків, недостатність сну, стрес та інше. І тільки в 30% випадків можна визначити, що стало причиною епілепсії. А причини 70% залишаються невідомими. Таку епілепсію називають ідіоматичною.

Напад епілепсії – це наслідок тимчасової аномальної активності мозку. Ділиться на 3 стадії: початок, середина та кінець. Майже завжди людина відчуває початок нападу. Світ починає здаватися іншим, змінюються запахи, кольори, звуки. Потім стається сам напад, він може бути різної сили та з різними симптомами. Типовий виглядає так: людина раптово падає, обличчя і тіло охоплюють тонічні судоми, складається враження загальної напруги. Очі закочуються і застигають. З ротової порожнини йде кров’яниста піна, надалі судоми тонічні змінюються на клонічні, хворий б’ється головою і руками об поверхню. На останній стадії фаза мозку починає відновлюватися. Це займає від декількох секунд до декількох годин та супроводжується дезорієнтацією і втратою пам’яті.

Найбільш простий напад епілепсії – абсанс (absance – відсутність), короткотривала втрата свідомості. Хворий застигає, але не падає, продовжує стояти або сидіти, зберігаючи те положення тіла, при якому застиг його напад. Очі на мить застигають, хворі не реагують на звернення до них. Після закінчення нападу, більшість хворих не пам’ятає про напад і продовжують свою справу або розмову ніби нічого не трапилось.

Загрозливим ускладненням епілепсії є епілептичний статус. Загальновідомо, що кількість нападів у хворих може бути різною. В одних хворих виникають 2-3 рази на рік, у інших раз в тиждень, або декілька разів в місяць. Але буває, що напади виникають багато разів протягом доби. Вони йдуть один за одним – розвивається епілептичний статус. Хворий весь час непритомний, якщо не надати йому медичну допомогу може померти.

Факторами, які можуть спровокувати напад:

 • самостійне припинення приймання протисудомних препаратів,
 • надмірні емоційні навантаження,
 • захоплення комп’ютерними іграми,
 • тривале недосипання,
 • голодування або переїдання,
 • гострі і солоні страви,
 • харчові домішки,
 • відкритий вогонь,
 • яскраві спалахи,
 • алкоголь,
 • наркотики,
 • кофеїн,
 • паління,
 • перенесення інфекційних захворювань,
 • травматичні ураження головного мозку та ін.

Людям з епілепсією рекомендується уникати погано провітрюваних приміщень, переохолодження, своєчасне запобігання лихоманки, яка може спровокувати напад, вести здоровий спосіб життя, уникати стресів, підвищувати імунітет, мати дозовані фізичні навантаження, гуляти на свіжому повітрі. Хворому епілепсією бажано мати при собі таку пам’ятку:

У МЕНЕ ЕПІЛЕПСІЯ

Моє ім’я:_________________________________

Мій номер телефону:______________________

При нападі епілепсії подзвоніть, будь ласка:

1. Ім’я:_________________ Номер телефону_______________________

2. Ім’я:_________________ Номер телефону______________________

Ось що відбувається зі мною під час нападу: ___________________________________________

Напад триває ______хвилин, ще ______хвилин, для того, щоб відновитися.

Не потрібно одразу викликати швидку допомогу, а тільки: при отриманні травми, зупинки дихання, якщо напад триває понад 5 хвилин, або повторюється один за одним.

Покладіть мене на бік!!! А під голову мою сумку, або іншу м’яку річ, щоб захистити голову від травм!!! Не потрібно розтуляти рота і вставляти в нього різні предмети, це мені нашкодить!!!

Не утримуйте судоми, а почекайте їх закінчення. Попросіть людей не збиратися натовпом. Після судом залишіть мене на боці у спокої.

Залишіться, будь ласка, зі мною до мого повного відновлення (приблизно __хвилин).

Мої ліки:

назва:___________доз-ка___________

назва:___________доз-ка___________

назва:___________доз-ка___________

Мій лікар:______________тел.__________

Лікарня (поліклініка)__________________

ДЯКУЮ ВАМ ЗА ТЕ, ЩО БУЛИ ПОРЯД І ЗА ВАШУ ДОБРОТУ!!!

Як допомогти людини з епілептичним нападом:

Література:

 1. Дубенко А.Є. Епілепсія: підсумок досягнень та нові дослідження // НейроNEWS. – 2017. – № 7/8. – С. 16-18.
 2. Жусупова А.Т. Качество жизни больных с эпилепсией / А.Т. Жусупова, Ю.А. Солодовникова // Неврология и нейрохирургия. Восточная Европа. – 2017. – Том 7, № 2. – С. 243-248.
 3. Мар’єнко Л.Б. Епілепсія: особливості діагностики та лікування // НейроNEWS. – 2017. – № 4. – С. 32-34.
 4. Мар’єнко Л.Б. Нові класифікації епілепсії та епілептичних нападів (ILAE 2017): шляхи впровадження в Україні / Л.Б. Мар’єнко, Т.А. Літовченко А.Є. Дубенко // Міжнародний неврологічний журнал. – 2017. – N 7. – С. 89-96.
 5. Наказ МОЗ України № 276 від 17.04.2014 р. ВИТЯГ “Про затвердження та впровадження медико–технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при епілепсіях” // Збірник нормативно–директивних документів з охорони здоров’я. – 2014. – N 5. – С. 80.
 6. Стасенко Т. Епілепсія: сучасна експертна думка щодо лікування та діагностики // Український медичний часопис. – 2017. – № 3. – С. 67-69.
 7. Уніфікований клінічний протокол первинної, екстреної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги епілепсії у дорослих // Журнал неврології ім. Б.М. Маньковського. – 2016. – N 2. – С. 58-78.
 8. Харитонов В.И. Новое в эпилептологии // НейроNews. – 2017. – № 9. – С. 10-11, – № 10. – С. 14-15.
 9. Эпилепсия // Therapia. Український медичний вісник. – 2017. – N 4. – С. 42-43.
 10. Як надати домедичну допомогу в разі епілептичного нападу : санітарний бюлетень // Довідник головної мед. сестри. – 2017. – N 10. – С. 51.