З історії рентгенології

z-istorii-rentgenologiiІсторія рентгенології починається з того часу, як професор Вюрцбурзького університету Вільгельм Конрад Рентген 8 листопада 1895 року випадково для себе відкрив рентгенівське випромінювання. Після низки експериментів вчений 28 грудня 1895 року представив свою доповідь голові Вюрцбурзького фізико-математичного товариства. Саме цей день вважається офіційною датою відкриття рентгенівських променів. 23 січня 1896 року відбувся перший публічний виступ Рентгена на засіданні фізико-математичної спільноти в Вюрцбурзі. Аудиторія була дуже здивована, коли у всіх на очах був зроблений знімок кисті голові товариства, відомому анатому та гістологу Рудольфу Альберту Келлікеру. Доповідача зустріли довгими аплодисментами. Ім’я Вільгельма Конрада Рентгена пронеслось по всьому світі та стало одним з найпопулярніших імен тих часів. 9 березня 1896 року він закінчує друге повідомлення про новий вид променів, а третє та останнє повідомлення було видано 10 березня 1897 року. У всіх цих виданнях чітко говорилося про властивості рентгенівських променів.

Відкриття рентгенівських променів викликало сенсацію в усьому світі. Сучасній людині дуже важко собі уявити все те, що говорилось стосовно відкриття рентгенівських променів на початку нашого століття. Рентгенівські трубки отримали широке розповсюдження та почали активно використовувати в багатьох країнах. Завдяки їм з’явилися нові напрями науки і техніки – рентгенологія, рентгенодіагностика, рентгенометрія та ін.

Після відкриття рентгенівського випромінювання ініціативу упроваджувати рентгенологію в практику взяли на себе лікарі різних спеціальностей та вчені. Багато хто з них в подальшому присвятили всю свою діяльність рентгенології.

В лютому 1896 року професор-анатом В.Н. Тонков за допомогою рентгенівського випромінювання самостійно вивчив скелет людини. Це сталося через два місяці після того, як вийшло перше повідомлення В.К. Рентгена про відкриття рентгенівських променів. Відомо, що вже в березні 1896 року професор Н.В. Скліфосовський почав використовувати рентгенівські промені у своїй практиці в хірургії.

На сьогодні, практично немає такої галузі медицини, де б не використовувалися рентгенівські промені для виявлення різноманітних захворювань на різних стадіях. Без рентгенологічних досліджень неможлива сучасна діагностика деяких захворювань. Особливо це стосується злоякісних пухлин. Забій чи перелом, біль в голові, проблеми у внутрішньому вусі – в усьому цьому допоможе рентгенолог. Вдосконалення апаратури та застосовування  комбінованої терапії дає можливість більш ефективно та правильно лікувати хворих людей в майбутньому.

Література:

  1. Аміразян С. А. Низькі дози радіації: наукова полеміка або конфронтація поглядів / С. А. Аміразян, Є. Б. Радзішевська, Н. О. Гордієнко // Український радіологічний журнал. – 2016. – Том 24 №3. – С. 36 — 41.
  2. Бухман А.И. Невидимые лучи на службе здоровья.- М.:«Знание», 1978. – 96с.
  3. Дарчинов В. Практика: День за днем. Рентгенодіагностика. Як читати рентгенограми // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. – 2012. – №2. – С. 24 — 39.
  4. Практические аспекты обеспечения качества и безопасности рентгенологических исследований. / Коваленко Ю.Н., Балашов С.В. // Променева діагностика, променева терапія. – 2013. – №3-4. – С. 97 – 101.
  5. Роль радіонуклідної терапії в онкології / Д. С. Мечев та ін. // Український радіологічний журнал. – 2016. – Том 24 №3. – С. 42 — 47.