Всесвітній день лівші

den-shulgiДень лівші у світі почав відмічатись 13 серпня 1992 року. Таку ініціативу подав британський Клуб ліворуких, який був створений у 1990 році. Але до самого руху ліворуких спонукало звільнення американського поліцейського, який носив кобуру зліва. Цей факт призвів до мітингів у США ще у 1980 році. Пізніше ще було проведено кілька кампаній на захист ліворуких, адже ставлення в суспільстві до таких людей в різні часи було неоднозначним, хоча ліворукість не є вадою розвитку людини.

Історично так склалося що ліворуких людей вважали “не такими”, незграбами. До прикладу, у португальській мові слово лівша колись використовувалось для означення диявола. А в китайських провінціях ще пам’ятають якими жорстокими були покарання у школах і деяких родинах за те що діти-лівші не бажали ставати праворукими. Та і в українській системі освіти донедавна переучували ліворуких дітей. Тому, серед теперішніх тридцятилітніх і людей які мають більше 30-ти років, багато “переучених ліворуких”. Адже “зрівнялівка” у школі та й суспільстві була колись одним із завдань школи. Ніхто не повинен був особливо вирізнятись ні в чому і писати лівою рукою в тому числі. Задля зручностей перебування людини в суспільстві, в школі та й в побуті її змалку переучували.

На сучасному етапі розвитку науки доведено що в інтелектуальному розвитку лівші ні в чому не поступаються правшам. Навпаки, вони більш комунікабельні, мають більший словниковий запас, більшу ерудицію, набагато краще ніж правші виходять із ситуацій, де потрібно використати винахідливість та природню інтуїцію, але в той же час вони збудливі, вразливі та чутливі, часто бувають невпевнені у собі. Тож переучувати ліворуких немає потреби, ба більше, доведено, що наслідки такого ставлення до ліворукого письма можуть бути негативними як для психіки так і для розвитку дитини.

Вчені стверджують, що насильство над ліворукою дитиною уповільнює її зростання, викликає нав’язливі страхи, дратівливість, заїкуватість, емоційні розлади. Сьогодні ставлення до лівшів у суспільстві та в школі набагато толерантніше. Насамперед, батьки помітивши у своєї дитини ліворукість, ніколи та ні за яких обставин не повинні показувати своє негативне ставлення до ліворукості. А навпаки, потрібно уважно спостерігати за нею, навчити ліворуку дитину правильно сидіти за партою чи робочим столом, розташовувати зошит та тримати ручку. Адже ліворукість це просто індивідуальний варіант норми і тільки відчуваючи батьківську підтримку, розуміння та любов така дитина зможе подолати всі труднощі і в дошкільному закладі і в школі, а надалі це додасть її впевненості в собі.

Нині відомо що багато творчо обдарованих та успішних в різних галузях людей, які жили в різні епохи були лівшами. Серед них Леонардо да Вінчі, Бетховен, Марк Твен, Мерилін Монро, Рональд Рейган та теперішній президент США Барак Обама. Напевно, і в їхньому житті були люди, які поважали їхні інтереси та допомогли реалізувати закладені природою здібності.

Список використаної літератури

Гнатюк Р. Життя ліворуч. Що означає бути лівшею у світі “правшів”? // Health. MEDIX. – 2012. – № 3. – С. 12-14.

Козинець О.В. Міжпівкульна взаємодія та її зв’язок з емоційною сферою дитини в шкільному віці [діти шульги] // Логопедія. – 2012. – № 2. – С. 32-34.

Львова Л. Леворукое меньшинство // Фармацевт-практик. – 2013. – № 7/8. – С. 58-59.

Однією лівою // Фармацевт-практик. – 2012. – № 7/8. – С. 54-55.