ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КОНТРАЦЕПЦІЇ

vsesvitnij-den-kontracepciiБажана вагітність для жінки несе щастя, задоволення і здоров’я. Під час вагітності жіночий організм розквітає, всі органи та системи максимально розвивають свою діяльність, посилюються захисні реакції організму тощо. Здорова вагітність, своєчасні пологи та період лактації є чудовою профілактикою проти низки захворювань. Недарма лікарі іноді радять жінкам, які скаржаться на те чи інше захворювання, що їм варто народити дитину – це найкращі ліки від жіночих хвороб. Проте є чимало жінок, які з різних причин – за станом здоров’я, через вік чи складні соціальні умови – утримуються від вагітності або змушені вдатися до аборту.

Однак аборт – штучне переривання вагітності – не найкращий вихід з ситуації. Подібна процедура містить в собі тяжкі ускладнення: виникають запальні захворювання внутрішніх статевих органів, які можуть стати хронічними. В подальшому це може призвести до невиношування вагітності або навіть до безпліддя.

Попередження абортів призводить власне до попередження небажаної вагітності, тобто до застосування протизаплідних засобів, або мовою медиків – до контрацепції.

Не слід очікувати, що контрацептивні засоби абсолютно безпечні для жіночого організму. Проте все ж безпечніші, ніж аборт та його наслідки.

У наш час з метою контрацепції застосовують різні методи – фізіологічні, механічні, хімічні, біологічні, хірургічні. Їх поділяють на жіночі та чоловічі.

Вибір методу контрацепції залежить від взаємовідносин між партнерами, стану їх здоров’я, віку і бажання мати дітей.

Згідно з визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, термін «планування сім’ї» включає ті види діяльності, які мають на меті допомогти подружнім парам чи окремим людям уникнути небажаної вагітності, народжувати бажаних дітей, регулювати інтервали між вагітностями тощо.

ВООЗ звернулась до міжнародних організацій та урядів різних країн з такими вимогами:

— визнати свободу репродуктивного вибору, включаючи право на доступ до безпечного і легального аборту;

— гарантувати вільний доступ до сексуальної освіти та інформації щодо контрацепції;

— гарантувати інформований вибір і доступ до всього діапазону методів безпечного планування сім’ї, включаючи стерилізацію та посткоїтальну контрацепцію.

В Україні діє Національна програма «Планування сім’ї», яка стала орієнтиром для розробки місцевих програм з врахуванням діяльності державних служб. Основні положення і цілі програми полягають у вивченні медичних та соціально-гігієнічних проблем планування сім’ї та впровадження їх у практику, підготовка медичних працівників для роботи у сфері планування сім’ї, створення державної системи підготовки кадрів, підвищення демографічної культури населення та багато інших питань.

Національна програма очікує наступні кінцеві результати:

— забезпечити кожній родині народження бажаної кількості здорових дітей;

— покращити демографічну ситуацію і підвищити сексуальну культуру населення;

— зменшити кількість абортів;

— підвищити рівень духовних та моральних цінностей родини.

Найбільш розповсюджені засоби планування сім’ї:

— комбіновані пероральні контрацептивні препарати;

— міні-пілі;

— ін’єкційні контрацептивні препарати;

— контрацептивні імлантати;

— внутрішньоматкові засоби;

— жіноча та чоловіча стерилізація;

— презерватив;

— цервікальний ковпачок;

— сперміцидні засоби;

— медикаментозний аборт;

— вакуум-аспірація.

Слід пам’ятати, що призначати контрацептивний засіб може лише лікар, інакше самолікування може призвести до тяжких наслідків.

І пам’ятайте: ваше здоров’я у ваших руках.

 Література:

  1. Бойко Г.Б. Екстрена контрацепція: історія, розвиток та іновації // Український медичний часопис. — 2013. — N 3. — С. 73-76.
  2. Вовк И. Б. Влагалищная гормональная рилизинг-система — современное решение насущных проблем / И.Б. Вовк, В.К. Кондратюк, Н.Е. Горбань // Здоровье женщины. — 2015. — № 8. — С. 42-44.
  3. Грідіна І.Б. Порівняльна характеристика використання сучасних методів гормональної контрацепції у жінок із надмірною масою тіла / І.Б. Грідіна // Актуальні питання фармацевтичної і медичної науки та практики. — 2016. — № 1. — С. 79-82.
  4. Дикке Г. Методы «первого выбора» в профилактике нежелательной беременности и повторного аборта // З турботою про жінку. — 2013. — № 7. — С. 42-45.
  5. Каминский В.В. Оригинальные и генерические препараты в сфере оральной контрацепции / В.В. Каминский, М.Н. Шалько, Ю.С. Мудра // Репродуктивная эндокринология. — 2016. — № 2. — С. 46-50.
  6. Примак Р. Історія таблетки, що «змінила світ» / Р. Примак // Фармацевт практик. — 2017. — № 2. — С. 24-25.
  7. Тихомиров А.Л. Микродозированная оральная контрацепция с дополнительными возможностями / А.Л. Тихомиров // Лечащий Врач. — 2016. — № 5. — С. 93-94.
  8. Фармацевтична опіка при використанні засобів контрацепції: навч. посібник для провізорів-інтернів і провізорів-слухачів закладів післядипломної освіти / Авт.: Ю.П.Вдовиченко та ін. — К.: Книга плюс, 2010. — 176 с.
  9. Шимановский Н.Л. Фармакология современных гормональных контрацептивных средств / Н.Л. Шимановский, Ю.К. Наполов. — М.: «Миклош», 2010. — 200 с.84-88.
  10. Экстренно! Право на контрацепцию! Что должна знать женщина об экстренной контрацепции // Фармацевт практик. — 2016. — № 4. — С. 15.