ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТЮТЮНОПАЛІННЯМ

vsesvitniy_den_borotby_z_tyutyunopalinniamВсесвітній день боротьби з тютюнопалінням відмічається 31 травня, починаючи з 2003 року. З нагоди Всесвітнього дня без тютюну ВООЗ щорічно присуджує нагороди окремим особам і організаціям за їх прихильність та внесок у роботу, спрямовану на боротьбу з тютюнопалінням.

За даними ВООЗ тютюн щорічно убиває 5 мільйонів людей у світі, і ця цифра щорічно зростає. 110 тисяч таких смертей приходиться на Україну. В Україні тютюнопаління є причиною кожного п’ятого випадку смерті осіб віком понад 35 років.

Куріння перетворилося на соціальну проблему, якою змушені займатися міжнародні організації. Багато країн світу відмовляються від тютюнопаління, створюють спеціальні закони щодо обмеження паління або вживання тютюну у спеціально відведених місцях. Також багато європейських держав підняли високі ціни на продаж цигарок, це своєрідна боротьба з палінням серед населення. Адже куріння завдає величезної шкоди не лише організму людини, а й державі.

Багато лікарів починають замислюватись над згубним впливом тютюну, ведуть активну пропаганду серед курців. Лікарі своїм особистим прикладом повинні допомагати пацієнтам залишити цю шкідливу звичку. Боротьбу з нею зазвичай проводять ті лікарі, які або взагалі не палять, або позбулись цієї звички.

Куріння шкідливо впливає на центральну нервову систему, що позначається на життєдіяльності всього організму. Розвиваються стійкі вегетативні неврози, що супроводжуються головним болем, шумом у вухах, запамороченням, У людини постійно буває пригнічений настрій, вона втрачає сон і апетит. Тютюнова отрута руйнує організм, завдає йому непоправної шкоди.

Особливо тютюнопаління є небезпечним для підлітків, оскільки руйнівно діє на молодий підростаючий організм. З таких юних курців потім виростають заядлі прихильники куріння, хронічні курці, яким пізніше важко позбутися цієї звички.

Тютюновий дим подразнює дихальні шляхи. Наслідком цього є кашель, який посилюється вранці, причому виділяється густе харкотиння брудного кольору. Ці симптоми супроводжують хронічний бронхіт.

Куріння часто викликає розвиток виразкової хвороби, чому сприяють постійне підвищення кислотності шлункового соку і порушення кровопостачання стінок шлунка внаслідок звуження судин.

Особливо паління негативно впливає на жінок. Відомо, що жіночий організм дуже сприятливий для таких поганих звичок, як куріння і вживання алкоголю. Є сумна статистика, згідно з якою серед 100 новонароджених малят, матері яких під час вагітності палили, четверо помирають протягом першої доби після народження.

Головним забруднювачем повітря усередині приміщень є вторинний дим. Ті некурящі, котрі вдихають вторинний дим, страждають від тих же самих хвороб, що і регулярні курці. Вторинний дим також обумовлює несприятливі впливи на здоров’я дітей, включаючи бронхіт та пневмонію, розвиток і посилення астми, інфекційних хвороб середнього вуха. Тютюновий дим також спричиняє роздратування ока та носа, головний біль, запалення горла, нудоту, кашель і проблеми з диханням.

Першим кроком України в боротьбі з тютюнопалінням стало прийняття Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».Наступним кроком стало підписання Рамкової конвенції ВООЗ із контролю над тютюном, де науковими даними підтверджується, що вплив тютюнового диму є причиною смерті та багатьох захворювань.

Після підписання Рамкової конвенції ВООЗ Україна прийняла ряд ефективних законів, які забезпечують захист від впливу тютюнового диму на робочих та громадських місцях.

В останні роки відбувається поворот і в свідомості людей багатьох країн. Фахівці вважають, що в боротьбі з тютюнопалінням можна досягти великих успіхів, проте для цього необхідно діяти комплексно, в загальнодержавному масштабі, з участю органів охорони здоров’я, державних установ і громадських організацій.

Всесвітній день без тютюну дає національним і місцевим організаціям гарну можливість підвищити знання населення про небезпеку, пов’язану з тютюнопалінням. В усіх частинах Європи проводяться антитютюнові заходи, що включають показ мод під антитютюновими гаслами, прес-конференції, марші, ярмарки здоров’я, присудження нагород фільмам без сцен паління.

 

Список рекомендованої літератури з фонду нашої бібліотеки:

Зербіно Д.Д. Боротьба з тютюнопалінням у світі та в Україні // Мистецтво лікування. — 2013. — №4. — С.22-23.

Король П.С. Сучасні перспективи боротьби з тютюнопалінням в Україні // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. — 2015. — №2 — С..120.

Новий законопроект — крок у боротьбі з тютюнопалінням // Фармацевт-практик. -2015. — №7-8. — С.10.

Поширеність тютюнопаління серед підлітків України / Н.С. Полька ( и др. ) // Довкілля та здоров’я. — 2013. — №3. — С.57-61.

Поширеність тютюнопаління та тютюнової залежності у різних країнах світу. Нові підходи до профілактики психотерапії та корекції / С.І. Табачніков (и др.) // Мистецтво лікування. — 2013. — №7. — С.35-4.

Тютюнопаління: у пошуках виходу // Український медичний часопис. — 2015. — №3. — С.63-64.