ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТОНІЄЮ

артеріальна гіпертензіяСьогодні у всьому світі гостро та актуально стоїть проблема підвищеного тиску, який призводить до початку захворювання на артеріальну гіпертензію, або гіпертонію (АГ).

9 травня міжнародна медична спільнота започаткувала Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією.

Артеріальна гіпертензія – це постійне підвищення артеріального тиску з будь-яких причин – вище 140 мм рт. ст. систолічного тиску і вище 90 мм рт. ст. діастолічного тиску. Нормативи артеріального тиску залежать від віку. Систолічний тиск збільшується з кожним десятиліттям на 5-6 мм рт. ст. Це обумовлено змінами еластичності аорти через наявність атеросклерозу. Діастолічний тиск з віком збільшується починаючи вже з сорока років.

Багато досліджень, що проводяться у більшості розвинутих країнах, свідчать про неймовірну розповсюдженість артеріальної гіпертонії. В Україні серед працездатного населення показник ураження даною хворобою сягає від 30 до 50% у популяції. Причому чоловіки більше, ніж жінки, хворіють та найчастіше помирають від ускладнень АГ – інсультів та інфарктів.

Епідеміологічні дослідження серед українців вказують, що сільське населення страждає від високого тиску до 50%, а міське населення – до 69%.

Широка розповсюдженість захворювання, висока ймовірність ускладнень несприятливо впливають на працездатність населення та якість життя.

Найгіршими факторами АГ є її ускладнення. Це перший крок до вищезгаданих мозкових інсультів, інфарктів міокарду, ниркової недостатності, порушення серцевого ритму та інше.

До основних факторів ризику фахівці відносять:

 • вік хворого,
 • залежність від поганих звичок: паління, хронічний алкоголізм та наркоманія,
 • холестерин більше 6,5 ммоль/л,
 • захворювання серця,
 • цереброваскулярні захворювання,
 • цукровий діабет,
 • надмірна вага,
 • ураження органів-мішеней та супутні захворювання,
 • сильний стрес.

Артеріальна гіпертонія надзвичайно підступна хвороба. На перший погляд здається, ніби прийняв таблетку від тиску – і добре, все минулося. Насправді в організмі людини запускається складний патологічний процес, в який втягуються всі органи та системи. Насамперед, страждають нирки, судини, нервова, гуморальна та ендокринна системи.

В нормі у здорової людини в організмі є складні механізми регулювання рівня артеріального тиску. Функціональна активність пресорних та депресорних механізмів знаходиться у рівновазі.

В патогенезі гіпертонічної хвороби виділяють два основні ланцюги: вазомоторний – тонічне скорочення артеріальної системи у бік спазму та ішемії органів, гуморальний – продукція пресорних речовин (норадреналін, альдостерон, ренін-ангіотензин) та зменшення депресорних впливів.

Отже, як потрібно діяти хворій людині. Насамперед, контролювати свій тиск. Потрібно мати вдома тонометр – апарат для вимірювання тиску, або за відсутності його слід звернутися у найближчу поліклініку чи амбулаторію. По-друге, слід дотримуватися дієти гіпертонікам – менше вживати сіль, гостре, перчене – відомо, що ці продукти провокують високий тиск. Та найголовніше правило – вчасно звернутися за допомогою до лікаря! Діагноз встановлює лише лікар і лікування призначає також він! В жодному разі не можна займатися самолікуванням! Це може становити загрозу для вашого життя.

Наказом Президента України затверджена Національна програма профілактики та лікування артеріальної гіпертонії. Мета програми – знизити захворюваність населення на АГ, знизити смертність, підвищити якість життя людей з цією патологією. Для цього в Україні вдосконалюється мережа спеціалізованих кардіологічних центрів, клінік, диспансерів, які займаються науковою розробкою сучасних методів діагностики, лікування та профілактики серцево-судинної патології.

В Україні все робиться для того, щоб донести до простих українців про підступність хвороби та вберегти їх здоров’я.

Список рекомендованої літератури яка є РОНМБ:

 1. Артеріальна гіпертонія, атеросклероз і субарахноїдальні крововиливи  / Л.А. Дзяк, Н.О. Зорін, С.П. Григорук и др // Медичні перспективи. – 2004. – Том 9, N4. – С. 22-28.
 2. Гіпертонія, гіпертензія, підвищений артеріальний тиск – синоніми безпеки // Health. MEDIX. – 2013. – № 1/2. – С. 4-7.
 3. Гипертония: профилактика и лечение: загадка летаргического сна; лук – лекарь / Гл. ред.: Б.Чернышев. – К. : ООО ” Изд. дом “Здоровый образ жизни”, 2012. – 128 с.
 4. Москаленко В. Ф. Гіпертонія як медико-соціальна проблема: масштаби і тенденції поширення, наслідки, стратегії боротьби / В. Ф. Москаленко, Т. Ф. Грузєва // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. – 2013. – № 1. – С. 28-39.
 5. Рогальова, А. Гіпертонія – глобальна небезпека для України / А. Рогальова, Я. Мережко // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2009. – N 1. – С. 231-232.