Всесвітній день боротьби проти раку

vsesvitnij-den-borotby-proty-rakuВсесвітній день боротьби проти раку проголошений Міжнародним союзом боротьби з онкологічними захворюваннями 4 лютого 2005 року. Мета цього заходу полягає в приверненні уваги громадськості до цієї проблеми. Цей день закликає населення відноситись до боротьби з раковими захворюваннями, як до одного з пріоритетних завдань. Адже, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, за десятирічний проміжок часу з 2005 по 2015 рік від онкологічних захворювань на планеті померло близько 84 мільйонів людей. Це страшна цифра, враховуючи, що населення України складає близько 46 мільйонів. Тому необхідно вживати екстрені заходи.

Ракові захворювання відомі ще з давніх часів. Про них свідчать старовинні єгипетські папіруси та глиняні вавилонські таблички з описами симптомів онкологічних хвороб. Крім цього, на деяких муміях єгипетських фараонів вчені дослідили пухлинні захворювання кісток.

Рак – це злоякісні пухлини, які можуть вразити будь-які частини організму. Розрізняють близько 100 різновидів цієї хвороби. Характерною ознакою ракової хвороби є швидке утворення аномальних клітин, які виростають за межі власних кордонів та глибоко проникають в довколишні тканини та органи людини. Вторинні вогнища називаються метастазами. Саме вони є причиною багатьох ускладнень.

Основними факторами виникнення онкології є:

– несприятлива екологічна ситуація;

– поганий стан навколишнього середовища;

– наявність в складі продуктів харчування шкідливих хімічних елементів;

– тютюнопаління ( як активне, так і пасивне );

– ультрафіолетове та іонізуюче випромінювання;

– біологічні канцерогени ( віруси, бактерії, паразити), тощо.

Серед причин раку також називають негативну дію на організм вірусів, бактерій, гельмінтів і найпростіших. Насправді безліч теорій свідчить про недостатність знань з приводу виникнення онкологічних захворювань. Появою раку в організмі вважають ще накопиченням токсичних речовин. Під негативний вплив цих речовин потрапляють печінка, нирки, суглоби та інші органи. Цей процес може тривати роками. Тому накопичення цих шлаків в організмі може спричинити розвиток пухлинних процесів, як доброякісних, так і злоякісних.

При грамотній профілактиці раку, веденні здорового способу життя, ризик захворіти онкологією знижується.

Ознаками хвороби являються: швидка втомлюваність, підвищена температура на протязі тривалого часу, різноманітні ущільнення на тілі, збільшення лімфатичних вузлів, різні домішки в сечі та калі (кров, слиз, гній), хронічний кашель, незагойні рани та виразки, безпричинне швидке зниження ваги.

З метою раннього виявлення ознак онкологічних патологій необхідно проводити систематичне обстеження населення. В проведенні медичного профілактичного огляду, як і в лікуванні недуги, кожна людина має бути зацікавлена особисто. Адже, своєчасне звернення за медичною допомогою при перших ознаках захворювання, ретельне виконання лікарських рекомендацій може стати запорукою одужання.

Більшість людей у разі діагнозу “рак” одразу впадають у розпач та вважають, що опинилися у безвиході. Але це не так. Насамперед, своєчасне виявлення та усунення передракових станів сприяє усуненню захворювання і поліпшує прогноз. Крім того, при будь-якому онкологічному захворюванні завжди є час для того, щоб ефективно полікуватися й продовжити життя. Раніше важкохворій людині ні в якому разі не говорили про її захворювання, щоб вберегти її від зайвого стресу. Проте в останні декілька десятиліть ситуація змінилася. Тепер хворий поінформований про свою хворобу. Він має право знати усе про свій стан, про перебіг хвороби і про прогноз. Пацієнт може почитати медичну літературу про свою хворобу. Проте ні в якому разі такому хворому не можна впадати у відчай. Поруч із ним завжди мають бути близькі, які можуть його підтримувати морально та психологічно. З цього приводу написано багато книг. Також професійну допомогу можуть надавати спеціалісти. Багато фахівців вважають, що швидке подолання своєї недуги залежить від самого хворого, від його оптимізму та гарних налаштувань.

Для профілактики онкологічних захворювань варто підвищити свій імунітет. Велике значення має раціональне харчування, здоровий і рухливий спосіб життя, звільнення від усіх шкідливих звичок. Якщо людина зловживає алкоголем, наркотиками чи палить цигарки – їй треба задуматися над цим, адже це дуже великий ризик отримати злоякісне захворювання, та ще в таких складних екологічних умовах.

Література:

  1. Бережная Н. М. Физиологическая система соединительной ткани и онкогенез. I. Роль клеточных компонентов стромы в развитии опухоли // Онкология. – 2016. – Том 18, N 1. – С. 4-14.
  2. Болгова Л.С. Современные возможности дифференциальной цитологической диагностики пролиферирующего мезотелия, мезотелиомы и метастазов рака (обзор литературы и результаты собственных исследований) // Клінічна онкологія. – 2015. – N 4. – С. 85-90.
  3. Дайджест семинара «Паллиативная помощь в онкологии» // Клінічна онкологія. – 2015. – N 4. – С. 62-63.
  4. Ефективність комбінованого застосування ксеногенної протипухлинної вакцини та доксорубіцину в експерименті // Клінічна онкологія. – 2015. – N 4. – С. 81-84.
  5. Завдання та перспективи організації навчального процесу з онкології на післядипломному рівні / О.І. Іващук [и др.] // Медична освіта. – 2014. – № 4. – С. 50-51.
  6. Місяк С.А. Необхідність реабілітаційних заходів для дорослого населення працездатного віку з первинною інвалідністю, зумовленою новоутвореннями, у регіонах України за 2001-2011 роки // Онкология. – 2016. – Том 18, N 3. – С. 233-237.
  7. Місяк, С. А. Методологія проведення індивідуальної програми реабілітації пацієнта з інвалідністю внаслідок онкологічного захворювання в умовах реабілітаційного центру // Онкология = Oncology. – 2015. – Т. 17, № 4. – С. 292-295.
  8. Про роботу експертної проблемної комісії “Онкологія” МОЗ і НАМН України // Онкология=Oncology. – 2015. – Т. 17, № 4. – С. 297-300.
  9. Пятчанина Т. В. Фундаментальные знания как основа нововведений в клинической онкологии: дайджест докладов секции “Концептуальные вопросы экспериментальной и фундаментальной онкологии” на XIII Съезде онкологов и радиологов Украины (26-28 мая 2016 г.) // Онкология. – 2016. – Том 18, N 2. – С. 156-159.