ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ АСТМИ ТА АЛЕРГІЇ

астма30 травня весь медичний світ визначає Всесвітній день боротьби проти астми та алергії спільно з Днем алергії.

Слово «алергія» у багатьох людей викликає асоціації з нежиттю, чиханням, свербінням у носі, а слово «астма» з важким диханням. Так воно і є, оскільки бронхіальна астма та алергія тісно взаємопов’язані між собою. Часто бронхіальна астма є наслідком алергічного захворювання. Згідно з даними ВООЗ, одна третина населення земної кулі страждає від алергії. Отже, алергія є однією з найбільш розповсюджених захворювань.

Весною і влітку під час цвітіння дерев і рослин у хворих загострюється бронхіальна астма. Вона характеризується такими клінічними ознаками, як задишка, кашель переважно вночі або вранці, епізодичні хрипи в легенях. Найважливішим принципом лікування є усунення симптомів, профілактика ускладнень, контроль над захворюванням. Це буває надзвичайно важко саме у весняно-літній період, коли в повітрі з’являється велика кількість пилку квітучих рослин. Лікар призначає пацієнту алерген-специфічну іммунотерапію.

Алергічні захворювання – бронхіальна астма, полінози, кропив’янка, алергічний риніт, дерматит, лікарська та харчова алергія мають тенденцію до зростання. Розповсюдження алергічних захворювань найвища в регіонах з екологічно несприятливим становищем. Недарма алергію називають хворобою ХХІ століття.

Алергія з грецької мови означає «реакція на чужорідне». Це підвищена чутливість організму до впливу деяких факторів оточуючого середовища, так званих алергенів. Іншими словами – це гостра реакція імунної системи організму на якісь звичайні речі. Наприклад, на котяче хутро. Загалом алергенів налічується понад 20 тисяч. Іх є чотири основні види:

  • харчові,
  • біологічні,
  • хімічні,
  • лікарські.

Якщо раніше алергія була природного походження, то наразі збудниками алергії стають багато штучних речовин. Будь-яка річ або продукт можуть забезпечити алергіку дискомфорт.

Найбільш розповсюдженими алергенами є пилок рослин, продукти харчування, хутро тварин, засоби побутової хімії, домашній пил та інші. Самій людині складно визначити, на який вид алергену вона може страждати, тут необхідна допомога лікаря.

В групі ризику найчастіше всього опиняються діти і молоді люди 20-35 років. В зрілому віці алергічні реакції з’являються значно рідше. Захворювання вражає однаково як чоловіків, так і жінок. Якщо алергією страждає один з батьків, то ймовірність розвитку алергії у дитини складає близько 30%.  За наявністю алергії у обох батьків цей ризик подвоюється, сягаючи 60-75%.

Алергія може бути небезпечною для життя. У людей-алергіків може виникнути анафілактичний шок. Це тяжкий патологічний стан, пов’язаний з надзвичайно гострою реакцією організму на подразник. Анафілактичний шок можуть викликати лікарські препарати, укуси комах, продукти харчування – наприклад, молочні і молоковмісні продукти. За відсутністю медичної допомоги важкий перебіг алергії може призвести до летального кінця.

Слід з’ясувати важливе питання про симптоми алергії. Вони нагадують застудні – нежить, кашель, чихання. Тому одразу складно визначити де алергія, а де ознаки інфекції. Хворому варто якомога швидше згадати, коли саме і як з’явились ознаки, що нагадують алергічну реакцію. З даними симптомами слід звернутись до лікаря.

Існує декілька теорій, згідно яких можуть розвинутися алергічні реакції:

  • недорозвинутість імунної системи,
  • підвищення контактів з «хімією» на вулиці, в побуті, у харчуванні,
  • дизбактеріоз – порушення складу мікрофлори кишківника.

Щоби вберегти себе від хвороби ХХІ століття, хворим варто уникати тих продуктів харчування, ліків та інших речовин, на які колись була алергія. Якщо є алергія на хутро тварин – не тримайте домашніх тварин в квартирі. Якщо є алергія на пил і кліщів – робіть щоденне вологе прибирання оселі. Якщо алергія на медичні препарати – завжди майте при собі спеціальну картку, де пишеться на які саме ліки у вас алергія.

Пам’ятайте, що стреси також сприяють ослабленню імунної системи, а це означає ризик прояву алергічної реакції.

Бережіть себе і доброго вам здоров’я!

 Список використаної літератури з фондів медичної бібліотеки

Беш Л.В. Первинна профілактика алергії у дітей: переконує те, що доведено // Алергія у дитини. — 2013. — № 1/2. — С. 2-6.

Взаємозв’язок виникнення симптоматики у дітей із сезонною алергією та рівня аероалергенів в атмосферному повітрі м. Запоріжжя // Актуальні питання фармацевтичної і медичної науки та практики. — 2013. — № 3. — С. 43-46.

Визначення етіологічного спектру алергійних захворювань у дітей залежно від статі та віку номографічним методом: метод. рек. / Уклад.: Н.І.Макєєва та ін.; МОЗ України, Укр. центр наук. мед.інформ. та патент.-ліценз. роботи, Харківський нац. мед. ун-т. — К., 2013. — 43 с.

Костроміна В.П. Елімінація — основа профілактики алергійних захворювань у дітей // Дитячий лікар. — 2010. — № 1. — С. 41-46.

Костроміна В.П. Етапи профілактики алергійних захворювань у дітей // Дитячий лікар. — 2010. — № 2. — С. 48-50.

Пухлик Б. Принципи лікування алергійних захворювань // Ваше здоров’я: Медична газета України. — 2005. — N21. — С. 10-11.

Пухлик Б. Специфічна імунотерапія алергійних захворювань // Ваше здоров’я: Медична газета України. — 2005. — N45. — С. 12.

Састре Дж. Молекулярна діагностика алергій // Алергія у дитини. — 2013. — № 1/2. — С. 20-25.

Сучасні аспекти діагностіки та контролю за перебігом сезонної алергії у дітей: метод. рек. / Уклад.: С.М.Недельска та ін.; МОЗ України, Укр. центр наук. мед. інформ. і патент.-ліценз. роботи, Запорізький держ. мед. ун-т. — К., 2010. — 28 с.

Чоп’як В.В. Алергійний риніт і поліноз: підходи до діагностики та лікування // Therapia (Український медичний вісник). — 2007. — N7/8. — С. 31-34.