ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЕРЦЯ

Стукіт маленького серця – це перший звук, який чує майбутня мама від своєї дитини. Саме цей звук – ритму серця – і є важливим у житті кожної людини. 29 вересня щороку відзначається Всесвітній день серця. Важливо, щоб кожна людина, кожна сім’я та родина дбали про своє здоров’я  та здоров’я своїх близьких.

Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є однією із головних причин смерті та втрати працездатності в усьому світі. 17,9 мільйонів життів на рік забирають ССЗ. Так не повинно бути. Нашим обов’язком є зменшити цю цифру у рази, внісши лише декілька коректив у своє власне життя. Для того аби зменшити ризик захворювання серця, варто звернути увагу на наступні складові: тютюнопаління, фізична підготовка, харчування, алкоголь.

Тютюнопаління шкідливе не лише курцям, а й їхнім оточуючим, так званим пасивним курцям. У пасивних курців ймовірність захворіти на ССЗ підвищується аж на 30%. Тобто загрозі від нікотину, який впливає як на серцеві захворювання, так і на захворювання нервової системи, можуть піддаватися навіть немовлята. Важливо знати, що протягом двох років після припинення куріння ризик ішемічної хвороби серця значно знижується. Протягом 15 років ризик розвитку ССЗ повертається до ризику некурящих.

Багатьох лякає, коли лікар каже, що потрібно покращити фізичну підготовку. Насправді в цьому немає нічого важкого і для того, аби зменшити ризик захворюваності, варто лише 30 хвилин на день приділити фізичним вправам. Не обов’язково це мають бути силові навантаження, дозволяється спортивна ходьба, аеробіка, плавання. Звичайна прогулянка на свіжому повітрі впродовж години також зменшить ризик ССЗ.

Харчування кожного має бути збалансованим та порційним. Варто слідкувати також за культурою харчування та поєднанням різних продуктів. Навіть харчуюсь за одним столом, раціон сім’ї може бути різним і це не буде помилкою. Харчування є основним фактором у збереженні здоров’я, гарного самопочуття та зовнішнього вигляду особистості.

 Відомо, що вживання алкоголю в великій кількості спричинює не лише виникнення серцево-судинних захворювань, а й є подразником інших проблем зі здоров’ям. Натомість в незначній кількості алкогольні напої можуть принести навіть користь організму. Тому, дбаючи про своє здоров’я, варто вивчати тему харчування та напоїв, щоб вони спричиняли лише хорошу реакцію організму та були направленні на збереження та покращення здоров’я.

Турбуйтеся про своє серце і нехай воно хвилюється лише через щасливі митті вашого життя!

Список літератури:

  1. Більший ризик серцево-судинних захворювань спостерігається у тих, хто в молодому віці мав артеріальну гіпертензію, порівняно з тими, хто підтримував нормальний рівень артеріального тиску // Артериальная гипертензия. – 2018. – N 6. – С. 90
  2. Куріння навіть однієї сигарети на день підвищує серцево-судинний ризик // Артериальная гипертензия. – 2018. – N 1. – С. 102-103
  3. Ніколаєнко В. Серцево-судинні захворювання: сучасні підходи до лікування / В. Ніколаєнко // Український медичний часопис. – 2018. – Т. 2 № 1. – С. 16-21
  4. Наукове обґрунтування та розробка комплексної навчальної програми для лікарів і молодших спеціалістів із медичною освітою “Профілактика серцево-судинних захворювань” / Т.С. Ласиця [и др.] // Клінічна та профілактична медицина. – 2018. – № 1. – С. 70-78
  5. Поширеність факторів ризику серцево-судинних захворювань в Україні: сучасний погляд на проблему / Д.Д. Дячук [и др.] // Український кардіологічний журнал. – 2018. – № 1. – С. 91-101
  6. Профілактика серцево-судинних захворювань / Л.В. Хіміон [та ін.] // Сімейна медицина. – 2018. – № 3. – С. 5-12
  7. Кнейп, С. Как надо жить : указания и советы для здоровых и больных людей для простой и разумной жизни и естественных методов лечения Магистра Себастьяна Кнейпа, пастора в Верисгофене. Репринтне видання / С. Кнейп. – Київ : Медкнига, 2018. – 188 с.
  8. Плахтій, П. Д. Захворювання серцево-судинної системи : лікування лікарськими рослинами і продуктами бджільництва / П. Д. Плахтій, К. О. Бобкович, Е. О. Жигульова. – 2-ге вид., допов. і переробл. – Кам’янець-Подільський : [б. и.], 2008. – 2008 с.