Всесвітній день азбуки Брайля

Цьогоріч, 4 січня світ вдруге відзначав Всесвітній день азбуки Брайля (World Braille Day), який був заснований резолюцією Генеральної Асамблеї ООН (A/RES/73/161) 17 грудня 2018 року.

Що таке азбука Брайля?

Азбукою Брайля називають рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання людьми з порушенням зору, розроблений французьким тифлопедагогом Луї Брайлем.

Джерело: https://bit.ly/2ZZoGxn

Історія  Азбуки Брайля розпочинається у далекому 1811 році. У невеликому французькому містечку Кувре в родині шевця народився хлопчик. Маленький Луї Брайль, у трирічному віці, поранив шилом око в майстерні батька. Нещасний випадок привів до запалення очей – і вже через пару років Луї повністю осліп. Але родина не опустила рук і зайнялася навчанням хлопчика, запрошуючи репетиторів і навчаючи його рукоділлю. Завдяки цьому, в 10-річному віці Луї розпочинає навчання в Паризькому державному інституті для сліпих дітей.

Там він захопився технікою «нічної абетки», яку придумав і успішно використовував артилерійський офіцер Шарль Барб’є. «Нічну абетку» активно використовували військові, щоб не видати себе спалахом світла або звуком голосу, записували інформацію у повній темряві, проколюючи отвори в картоні, і зчитували їх, торкаючись картону пальцями. Ця система читання і написання у темряві і стала фундаментом для створення шрифту Брайля, який Луї почав розробляти в 15-річному віці.

В основі шрифту він поклав комбінації з шести крапок. Для позначення перших букв алфавіту використав верхні й середні крапки шести крапок. Для позначення наступних букв додав нижню крапку ліворуч, потім ліворуч і праворуч, потім праворуч. Так різні комбінації шести крапок дали можливість позначати також цифри, розділові знаки, математичні, хімічні й нотні знаки. Першою книгою, що була надрукована методом Брайля стала «Історія Франції» (1837).

З часом Азбуку Брайля пристосували для письма багатьма різними мовами, включаючи українську. Також вона використовується для нотного письма і у системі математичних позначень.

Варто відзначити, що за останні роки в Україні активізувалася діяльність спеціалізованих видавництв та організацій, що виготовляють продукцію шрифтом Брайля. У рамках проєкту «Книга Брайлем», який реалізується Благодійним фондом Родини Нечитайло, було зібрано інформацію про видання, які вийшли азбукою Брайля за останнє десятиліття. З їхнім повним переліком можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/37OnnUm

Джерело: https://bit.ly/36ByHTE

Де в Україні можна знайти книги, видані азбукою Брайля?

• в універсальних обласних бібліотеках;
• у всіх спеціалізованих бібліотеках УТОС;
• школах-інтернатах для сліпих і слабозорих та інших навчальних закладах, в яких навчаються незрячі діти.

Джерела:

  1. Гавенко С. Вплив читабельності шрифту Брайля на ефективність тактильного сприйняття інформації незрячими людьми // Львівський медичний часопис = Acta Medica Leopoliensia. – 2013. – Т. 19, № 3. – С. 69-74.
  2. Інструкції до ліків – шрифтом Брайля // Фармацевт-практик. – 2012. – № 2. – С. 41.
  3. Раков Д. Як люди читають руками: історія появи шрифту Брайля // Популярна механіка. – 2004. – №2. – С.8-9.
  4. Всесвітній день азбуки Брайля[Електронний ресурс] // Сайт ООН. — Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://bit.ly/37HFNGH, вільний (дата звернення: 03.01.2020). — Назва з екрана. — Мова рос.
  5.  Шрифт Брайля для незрячих. Значення та перспективи [Електронний ресурс] // Сайт Національної Асамблеї людей з інвалідністю України. — Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://bit.ly/2ufzZFO, вільний (дата звернення: 03.01.2020). — Назва з екрана. — Мова укр.
  6. Історія виникнення рельєфно-крапкового шрифту Брайля [Електронний ресурс] // Сайт «Друк по Брайлю». — Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://bit.ly/2uftTFs, вільний (дата звернення: 03.01.2020). — Назва з екрана. — Мова укр.