Вплив комп’ютерів на здоров’я людини

vplyv-kompyuteriv-na-zdorovya-lyudynyВ сучасному житті величезного значення набуває комп’ютеризація усіх сфер життя. Без неї не може функціонувати жодна галузь людської діяльності. Усе наше життя тісно пов’язане з комп’ютером та інтернетом. Комп’ютер прискорює процес навчання та підвищує його якість, набагато розширює творчі можливості людини, допомагає опанувати складні виробничі процеси та взагалі полегшує працю й побут. Комп’ютером захоплюються усі: діти, дорослі. Та виникає запитання: наскільки безпечною є взаємодія людини з персональним комп’ютером? Нам відомо, що будь-яка взаємодія людини й засобів праці є двосторонньою: людина впливає на удоконалення засобів праці, а останні – на людину. Ще в ХХ столітті у виникла стурбованість про шкідливий вплив комп’ютерів на здоров’я людини. Особливо це стосується органу зору й психіки. Телевізори та комп’ютери руйнуюче діють на наш внутрішній світ. Гормон серотонін захищає нас від порушень біоритмів. Цей нічний гормон керує здоровим сном, а випромінювання навіть вимкнених моніторів і телевізорів гальмують вироблення даного гормону. Це призводить до безсоння, прискорює старіння усіх органів людини, викликає акселерацію у дітей.

Вченими та науковцями встановлено, що під час роботи за комп’ютером найбільшому ризику підлягають:

 • -органи зору;
 • -м’язово-скелетна система;
 • -репродуктивна функція жінок;
 • -нервово-психічна діяльність з можливим формуванням стресу і депресій;
 • -шкіра;
 • -імунна система.

Близько 70% користувачів комп’ютерів скаржаться на порушення функції органу зору. Зір є важливою складовою багатогранної діяльності людини. А робота за комп’ютером, особливо безперервна, може привести до розвинення короткозорості, зниження гостроти зору, різні кон’юнктивіти та безліч інших очних хвороб. Сльозотеча, головний біль, мерехтіння в очах, головокружіння також супроводжують користувачів комп’ютерів. У найтяжчих випадках можуть виникнути глаукома, катаракта та дистрофія сітківки, які ведуть до повної сліпоти. Причина цих проблем із зором полягає у миготінні монітору, а це подразнююче діє на зоровий аналізатор. А ще недостатня чіткість символів, їх спотворення на екрані, низька зручність читання безпосередньо впливають на продуктивність праці та на очі. Лікарі радять користувачам після 40 років проходити щорічне обстеження в офтальмолога, а при необхідності – раніше й частіше.

Скелетно-м’язова система також страждає через сидяче положення користувачів. У людей, які багато працюють за комп’ютером, можуть виникнути больові відчуття в м’язах та суглобах, потилиці, попереку, пальцях рук. Виникненню цих захворювань сприяє неправильне положення тіла щодо клавіатури, відхилення ліктів від тулуба, нераціональне розміщення передпліччя та кисті рук. Робота із клавіатурою є інтенсивною та динамічною роботою кисті, яка супроводжується одночасним напруженням м’язів передпліччя й плеча. Це приводить до швидкої втоми, до розвитку нейроміозитів, болей, оніміння, тремору та повільної рухливості пальців. Навіть до нападів судом, болі в руках і плечах уночі. Усі ці порушення можуть стати причиною інвалідності, тому вони також вимагають відповідних заходів профілактики.

Жінки, особливо вагітні, також страждають через вплив комп’ютерів. Лікарі зазначають, що у вагітних жінок, які постійно працюють за монітором, удвічі збільшується кількість викиднів, мертвонароджень, передчасних пологів, порушень нормального перебігу вагітності, народження дітей з вродженими вадами розвитку – особливо з дефектами розвитку головного мозку. Це відбувається через сильні електромагнітні випромінювання комп’ютерів, які впливають на плід і його внутрішньоутробний розвиток.

Велике зорове та нервово-емоційне напруження викликають порушення функціонального стану нервової системи. Це проявляється погіршенням психологічного стану й працездатності. У медичній літературі широко описані психічні розлади, які діагностуються у користувачів. Це агресивність, нервозність, фрустрація, тривога, депресія, пригніченість, порушення сну, стресові ситуації. Стрес може бути корисним: він тренує організм і підвищує його можливості, наприклад, захисту. Проте стрес може досягнути такого рівня напруження, що виснажує захисні сили організму. Це може спровокувати різноманітні захворювання і навіть смерть. До таких захворювань належать гіпертонічна хвороба, інфаркти міокарда та інсульти, виразкові хвороби травного тракту, навіть цукровий діабет. Людина піддається дії сильних стрес-факторів, до яких належать гігієнічні умови праці в робочому приміщенні, самого трудового процесу та мікроклімату в колективі. Цій ситуації сприяють напружена нервово-психічна діяльність, гіподинамія, одноманітність, не завжди сприятлива організація робочого місця, соціальна ситуація тощо.

Стосовно стану шкіри найчастіше виявляються зміни на шкірі обличчя. За характером вони різноманітні: еритеми, папульозні висипи, рожеві вугрі, дерматити – себорейний, атиповий, різні телеангіектазії. У жінок-користувачів найчастіше стає суха шкіра та відбувається передчасне старіння шкіри. Ці зміни пов’язані із сухим повітрям у приміщенні, частотою виникнення електростатичних зарядів. Також різноманітні шкірні реакції у чутливих людей

залежать від природи аерозольних частинок, які відкладаються на тілі операторів.

Існує негативний вплив комп’ютерів на імунологічну активність організму. Порушуються та пригнічуються процеси імуногенезу. Виникає аутоімунітет – це реакція організму, спрямована проти власних тканин і органів. Також пригнічуються Т-системи клітинного імунітету, підсилюються утворення антитіл до тканин плоду в організмі вагітної жінки.

Комп’ютер приносить нам багато задоволення, розширює межі пізнання світу, однак користуватися ним слід розумно, дотримуючись необхідних правил. Гігієністи розробили рекомендації, корисні усім користувачам. Залежно від віку та стану здоров’я змінюється подовженість часу, яке можна проводити за монітором без шкоди для здоров’я. Обов’язково потрібно щогодини робити 10-20-хвилинні перерви, щоб дати очам і всьому організму відпочити. Також розроблений цілий комплекс вправ та інших рекомендацій для очей і м’язів рук, плечей, тулуба, які може надати лікар.

Література:

 1. Безверхняя Л. Физкультминутка: для тех, кто работает за компьютером // Фармацевт-практик. – 2014. – № 2. – С. 64.
 2. Білоус В.Й. Робота за комп’ютером та зір // Магістр медсестринства. – 2014. – № 2. – С. 69-73.
 3. Гурбич М.С. Вплив комп’ютера на орган зору у працівників call-центру // Український науково–медичний молодіжний журнал. – 2016. – N 2. – С. 8.
 4. Зербино Д.Д. Экологическая патология: проблема превентивной медицины. Концепция первичной профилактики. Часть 31. Персональные компьютеры – негативное воздействие на человека // Мистецтво лікування. Журнал сучасного лікаря. – 2013. – № 5. – С. 36-38.
 5. Леус А. Підвищення ефективності праці за допомогою комп’ютерних технологій // Управління закладом охорони здоров’я. – 2015. – N 12. – С. 66-77.