УКУСИ КОМАХ. ЩО РОБИТИ?

укуси комахНастало літо. Це чудова пора для відпочинку. Одні люди з нетерпінням чекали відпустку в літню пору, щоб вирушити в подорож до моря, інші, щоб на вихідні дні поїхати в ліс або на річку. Але дуже часто так буває, що відпочинок на природі можуть порушити такі, на перший погляд, примітивні істоти, як комахи. Їх існує більш як 900 видів. Найбільш популярні комахи які ми знаємо – це комарі, мошка, бджоли, оси, ґедзі, шершні, кліщі, мухи, вогняні мурашки та інші. В одному випадку укус деяких з них є смертельно небезпечним, а в іншому – може викликати важку алергічну реакцію. Кожна людина переносить укуси індивідуально.

Відпочиваючи в лісі ми наражаємось на небезпеку укусу лісового кліща. Дуже часто кліщ є носієм весняно-літнього кліщового енцефаліту. Щоб запобігти укусу і попаданню кліща на тіло людини, потрібно мати одяг з довгим рукавом, спортивні штани, а на ноги надіти гумові чоботи, голову покрити хустинкою або капелюхом. Повернувшись з лісу необхідно передивитись свій одяг. І якщо виявили на тілі кліща, то потрібно негайно звернутися до лікаря, щоб його вийняти. Самому це робити не бажано, щоб не зашкодити здоров’ю.

Комарі та мошка дуже набридають активному відпочинку. Особливо вони жваві в липні місяці, живуть у більш вологих місцях біля річки, болота, озера. Один з видів комарів є носієм такої небезпечної хвороби, як малярія. Особливо кусаються самки комарів та мошки. Після укусу на тілі з’являються почервоніння, свербіж, розвивається незначний набряк. Особливо вони люблять кусати малих дітей, бо шкіра в них ніжна. При множинних укусах комарів і мошки може піднятися температура тіла, набряк, а також виникнути тяжка інтоксикація організму.

Всі ми знаємо бджілку як трудівницю. Вона з ранньої весни в сонячну теплу погоду літає на лугах, полях, в садках запилюючи квіти, збираючи мед. Після того як бджола ужалить, вона гине. Бджола завжди залишає своє жало в тілі людини, а оса дуже рідко. Жало потрібно витягнути, покласти холод на місце укусу. Після укусу шкіра навколо нього стає гарячою, червоною. В деяких людей виникає алергічна реакція на укуси бджіл та ос. Особливо є небезпечним, якщо людину вжалять декілька бджіл або ос одночасно. Смертельним може виявитися укус в область шиї, язика. Це буває тоді, коли ми вживаємо фрукти, варення, мед і не побачимо бджоли або оси на продуктах. При цьому може наступити анафілактичний шок і людина за лічені секунди може померти.

Також відпочиваючим потрібно остерігатися укусів ґедзів та шершнів. Ґедзі найчастіше живуть біля водойм. Вони можуть бути носієм сибірської виразки, тому важливо остерігатися їх укусів. Шершні найбільші серед комах, вони досягають до 5 сантиметрів довжини. Самі шершні на людину нападають рідко. Проте, вони стають агресивними, якщо розворушити їх гніздо. Почастішали випадки, коли шершні, оси роблять гнізда на балконах будинків, а це сусідство з житлом людини є небажаним. Тому населенню варто звертатися до служби рятувальників для знищення гнізда.

Отже, щоб влітку ви отримали задоволення від відпочинку на природі без укусів комах, потрібно:

 1. Збираючись на прогулянку в ліс слід одягати нейтральний одяг з довгим рукавом, всі частини тіла повинні бути закриті, на ноги взувати гумові чоботи.
 2. Відпочиваючи на річці, озері ми повинні знати, що в сонячну погоду там дуже багато мошки. Мошку приваблює світлий одяг людини, її піт. Потрібно брати з собою проти комарні засоби, а це — гелі, креми, спреї, тощо. Це забезпечує захист від комах на 3-4 години. Дітям до трьох років ці засоби протипоказані.
 3. При появі бджоли або оси краще завмерти і чекати поки вона не відлетить. Ні в якому разі не можна бігати, розмахувати руками. Туди, де стоять вулики з бджолами краще не наближатися.
 4. Влітку на вікна потрібно ставити москітні сітки, які забезпечать спокійний сон.

Якщо ви таки стали жертвою комах, необхідно:

 1. 1) вилучити жало з поверхні тіла;
 2. 2) промити місце укусу водою з милом;
 3. 3) прикласти холодний компрес або кусочок льоду;
 4. 4) випити проти алергічну таблетку;

 

Термінова допомога лікаря необхідна:

 1. – при множинних укусах,
 2. – коли людина має алергію на комах
 3. – якщо укусили маленьку дитину
 4. – коли вжалене горло, шия, язик,
 5. – якщо людина втратила свідомість
 6. – виник анафілактичний шок,
 7. – піднялася температура тіла,
 8. – погіршився загальний стан.

 

Список рекомендованої літератури з фондів медичної бібліотеки:

Баканова Е.И. Безопасное использование современных инсектицидных средств в жилых помещениях как один из способов борьбы с комарами, переносчиками инфекционных заболеваний // Инфекционный контроль. – 2013. – № 2. – С. 21.

Епідеміологічне значення кровососних комарів у розповсюдженні збудників арбовірусних інфекцій на урбанізованих територіях півдня України // Інфекційні хвороби (Тернопіль). – 2008. – N 4. – С. 22-26.

Зайков С.В. Поширеність, специфічна діагностика та імунотерапія алергії до перепончастокрилих комах // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія: Журн. для лікаря-практ. – 2007. – № 4. – С. 34-40.

Инсектная аллергия // Therapia (Український медичний вісник). – 2009. – N 1. – С. 61-62.

Сазонова А. Тризна по комару: [Уникальное средство против укусов комаров] // Провизор: Журнал для работников фармации и медицины. – 2004. – N12. – С. 28.

Свидро Е.В. Аллергические реакции на ужаления и укусы насекомыми // Therapia (Український медичний вісник). – 2008. – N7/8. – С. 18-22.

Ткаченко Т. Лечим ушибы, микротравмы, укусы насекомых // Фармацевт-Практик. – 2010. – №6. – С.45.

Трихліб В.І. Сезонна активність комарів анофелес та їх вплив на рівень захворюваності малярією // Інфекційні хвороби (Тернопіль). – 2014. – № 2. – С. 50-54.

Швец С.М. Лечение острых реакций на яд перепончатокрылых насекомых // Медицина неотложных состояний. – 2013. – № 1. – С. 129-132.

Ющенко Н.В. Обережно, комахи! // Вісник Медісвіт. – 2011. – № 4. – С. 27.