Цукровий діабет. Типи.

діабет3Цукровий діабет І типу — це інсулінзалежний діабет. Серед хворих на цукровий діабет І типу страждає до 15%. При цукровому діабеті І типу підшлункова залоза не здатна виробляти достатню для контролю рівня глюкози в крові кількість інсуліну, що потребує допомоги ззовні у вигляді введення інсуліну.
Цей тип діабету часто виникає в дитячому або підлітковому віці, хоча теоретично розвинутися може і в старечому віці. Якщо на момент розвитку діабету І типу рідко буває ожиріння, то його наявність, все ж таки, пов’язують з цим діагнозом.
У деяких хворих, переважно у дітей, першою маніфестацією захворювання може бути кетоацидоз. В інших хворих — помірна гіперглікемія натще, яка може різко змінитися тяжкою гіперглікемією з/без кетоацидозу на фоні інфекції або стресу. Цукровий діабет І типу без специфічного лікування перебігає дуже злоякісно. Якщо не вводити інсулін, то протягом кількох тижнів людина може потрапити в діабетичну кому.
Цукровий діабет ІІ типу — інсуліннезалежний цукровий діабет. Це відносна нездатність підшлункової залози контролювати рівень глюкози в крові. При такому типі цукрового діабету підшлункова залоза поступово починає виробляти більше інсуліну, намагаючись зберегти обмін вуглеводів в клітинах. Часто — у десятки разів більше, ніж у нормі. Але основна причина розвитку цукрового діабету ІІ типу — інсулін не здатний ефективно переводити глюкозу крові в клітини. Причина — поступове зниження чутливості рецепторів до інсуліну, тобто виникає інсулінорезистентність тканин печінки, м’язів як основних споживачів вуглеводів. Цукровий діабет ІІ типу не виникає раптово. У міру зниження здатності печінки накопичувати глікоген, підшлункова залоза використовує всі резерви для утворення інсуліну. Стан переддіабету може продовжуватися роками, що для обізнаних людей дає можливість вирішити проблему на ранній стадії. А для необізнаних — поступово створює судинні порушення (атеросклероз судин, діабетична ангіопатія).

Додаткова література:

  1. Аметов, А.С. Сахарный диабет 2 типа [Текст] : проблемы и решения / А.С.Аметов. — 2-е изд. перераб. и доп. — М. : Изд. группа » ГЭОТАР-Медиа», 2013. — 1032 с. : ил.
  2. Диагностика и классификация сахарного диабета [Текст] // Ліки України. — 2012. — № 10. —  С. 4-7
  3. Диагностика и классификация сахарного диабета [Текст] // Ліки України. — 2012. — № 6. —  С. 6-10
  4. Журавлева Л.В. Современные представления о сахарном диабете: что должен знать каждый врач [Текст] / Л. В. Журавлева, Н. В. Сокольникова // Нейрон-ревю. — 2011. — № 3. —  С. 22-32
  5. Объездова, Н.В.      Диабет [Текст] / Н.В.Объездова. — Х. : Аргумент Принт, 2014. — 240 с. — (Лечение и очищение).
  6. Сахарный диабет [Текст] : диагностика, лечение, профилактика / Под ред. И.И.Дедова. — М. : МИА, 2011. — 808 с. : ил
  7. Сахарный диабет [Текст] : острые и хронические осложнения / Под ред. И.И.Дедова. — М. : МИА, 2011. — 480 с. : ил.