Цікаві факти про бібліотеку

cikavi-fakty-pro-biblioteku30 вересня відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Для декого з нас бібліотека є джерелом інформації, для інших – це місце, де можна спокійно попрацювати. Ми приходимо, щоб ознайомиться з новою літературою, переглянути журнали. Бібліотеки – це невід’ємна частина суспільства, нації. Вони відображають потребу людини в накопичувані та примноженні знань, культурному та інтелектуальному розвитку.

Але, що ми знаємо про бібліотеки?

 

 • 1. Одна з найвідоміших античних бібліотек – Александрійська, яка заснована на початку 3 ст. до нашої ери. Вона була центром освіти та науки. В її фондах знаходилось біля 750 000 рукописів.
 • 2. Першим бібліотекарем став Зенодот із Ефеса. Грецький літературний критик, знавець граматики, а також коментатор Гомера. Він, учень Філіта Коського, став першим бібліотекарем Александрійської бібліотеки.
 • 3. Найбільша бібліотека в світі за всю історію людства – Бібліотека Конгресу у Вашингтоні. Вона нараховує більше 158 млн. книг, рукописів, фотокарток, музикальних композицій. Бібліотека відкрилась в 1800 році. Загальний кошт книг, на той час, склав 5 тис. доларів.
 • 4. Найменші бібліотеки в світі з’явилися на вулицях Нью-Йорку. В них є місце тільки на одного читача. В яскраво-жовтій будові зберігається 40 книг. Їх ціль – допомогти містянам відпочити від шаленого ритиму життя в мегаполісі, даючи можливість безкоштовно почитати хороші книги
 • 5. Найвища бібліотека в світі, згідно Книги рекордів Гінесу, знаходиться на 60-м поверсі JW Marriott Hotel в Шанхаї (Китай). Вона розмістилася на висоті 230,9 метрів над вулицею. На 103 книжних полицях зберігається колекції книг на китайській та англійській мовах. Площа бібліотеки – всього 57 кв. метрів.
 • 6. Найбільша електронна бібліотека в світі, на сьогодні, це – Всесвітня цифрова бібліотека. ЇЇ відкриття відбулося 21 квітня 2009 року. Засновником глобального проекту є Бібліотека Конгресу США. Завдяки цій унікальній бібліотеці мільйони людей по всьому світу можуть отримати безкоштовний доступ до скарбів культури та до архівів різних країн на 7 мовах.
 • 7. Найзагадковіша бібліотека в історії – це легендарна бібліотека Івана Грозного. Пошуки бібліотеки ведуться декілька століть, але до цих пір вона так і не знайдена.
 • 8. Одна з найдавніших друкованих книг, що дійшли до нашого часу, після реставрації виставлена на загальний огляд в Британській бібліотеці в Лондоні. Так звана «Алмазна сутра», яка містить священний буддійський текст.
 • 9. Найстаріша діюча бібліотека знаходиться в Монастирі Святої Катерини на Сінайському півострові в Єгипті. Побудована в середині 6 ст., є другою, за розмірами, колекцією релігійних матеріалів у світі (після Ватикану). Вона закрита для широкого загалу і взяти в ній книги можуть тільки монахи та запрошені студенти
 • 10. Абдул-Касим Ісмаїл – великий візир Персії (10 ст.) завжди знаходився поряд з своєю бібліотекою. Якщо він кудись подорожував, то бібліотека «слідувала» за ним. 117 тис. книжних томів перевозились 400 верблюдами. Причому книги (тобто, верблюди) знаходились в алфавітному порядку.
 • 11. Раніше в середньовічній Європі книги приковували до полиць ланцюгами. Такі ланцюги були достатні для того, щоб зняти книгу з полиці, але не давали винести книгу за межі бібліотеки. Ця практика розповсюджувалась аж до 18 ст., що обумовлено великою цінністю кожного примірника книги.
 • 12. Найчастіше крадуть в бібліотеках Біблію, а потім Книгу рекордів Гінесу.