Цікаве про йогу

cikave-pro-yoguДослівно «йога» – це «вправа», «зв’язок», «гармонія». Перші згадки відносяться до давньоіндійских текстів «Рігведи», «Упанішадами», «Махабрахати». В цих текстах йога постає як сукупність духовних, психічних та фізичних практик, які направлені на пізнання істинної природи свого «Я». Знання та практики перетворюють людину в більш досконалу істоту.

«Букварем йоги» вважають «Йога-сутру» мудреця Патанджалі, яку створив приблизно в 2-4 ст. до н.е. Про життя самого Патанджалі відомо не більше, як про давньогрецького Гомера, але збірник з його 195 коротких афоризмів заклав основу класичної восьмиступеневої йоги.

Індійська система йогів просякнута думкою, що людина стає людиною, коли прагне до високої досконалості свого організму, свого тіла та свого духу. При цьому вважають, що фізична й духовна досконалість доступна кожному, хто систематично та наполегливо тренується. За допомогою системи йогів можна досягти вдосконалення не лише рухового апарата, але й усього організму: нервової системи, серця, легенів, кровоносних судин, шлунку, печінки тощо.

Особливість вправ йогів полягає в тому, що вони мають переважно статичний характер. Майже відсутні вправи динамічного циклічного характеру, коли м’язи скорочуються ізотонічно і певний руховий цикл повторюється, як наприклад, під час бігу чи багаторазового присідання.

Йоги-практики приділяють увагу в основному одному із аспектів вчення йоги, а саме хатха-йозі. Хатха-йога або фізіологічна йога – це очищувальний процес, здійснюваний засобами фізичної культури. Фізичне загартування сприяє зміцненню психічної стійкості. Цей принцип безперечної відповідності фізичного і психічного станів стисло характеризує відома давньоримська формула: в здоровому тілі – здоровий дух. Для вправ хатха-йоги характерно, що їхнє виконання впливає на всі внутрішні органи. Тіло завдяки цьому стає гнучке й молоде.

Складовими частинами розвитку йогів є асани (пози) і пранаями (дихальні вправи), які дають змогу здійснювати контроль над функціями внутрішніх органів.

Йоги вважають, що їхню систему можна застосовувати не лише для загартування організму і збереження здоров’я, а й для лікування хвороб.

Література:

  1. Безверхняя Л. Йога: необъятный океан // Фармацевт-практик. – 2013. – № 11. – С. 58-59.
  2. Белых М.Л. Элементы йоги в лечебной гимнастике для женщин // Медицинская сестра. – 2004. – N1. – С. 44-45.
  3. Всупереч тяжінню [йога] // Health. MEDIX. – 2013. – № 5/6. – С. 58-60.
  4. Дедишина Л. Дітки-«йожки» [йога] // Фармацевт практик. – 2017. – № 6. – С. 24-25.
  5. Ломоносова Т. Йога – путь к самопознанию // Фармацевт-практик. – 2004. – N7/8. – С. 78-80.
  6. Переваги йоги для пацієнтів із захворюваннями серця // Артеріальна гіпертензія. – 2017. – № 1. – С. 94-95.
  7. Сур’я Намаскар — назустріч сон [йога] // Фармацевт-практик. – 2012. – № 4. – С. 65.
  8. Тиск нормалізує йога // Фармацевт-практик. – 2012. – № 3. – С. 70.