Типові помилки надання першої допомоги

typovi-pomylky-nadannya-pershoyi-dopomogyПерша допомога – комплекс термінових дій, які направлені на спасіння життя людини. Нещасний випадок, раптовий напад хвороби, отруєння, поранення, алергічні реакції – в цих та інших нетипових ситуаціях необхідна грамотна перша допомога. Вона передбачає швидке визначення фізичного стану людини та правильні дії при наданні допомоги. Згідно закону, перша допомога не є медичною – вона надається до прибуття медиків або доставки потерпілого в лікарню. Першу допомогу може надати будь-яка людина, яка знаходиться в критичний момент поряд з потерпілим.

Вміння надати першу допомогу – елементарний, але дуже важливий навик. В екстреній ситуації він може врятувати чиєсь життя. Але опинившись свідком нещасного випадку, багато з нас можуть розгубитися. На пам’яті спеціалістів є немало прикладів, коли невміле надання долікарської допомоги приводило до плачевних наслідків.

Яких помилок слід уникати?

ПОМИЛКА: Залишати надовго джгут при кровотечах. Спеціалісти часто стикаються з ситуацією, коли джгут або інші підручні засоби (мотузка, ремінь) накладені дуже туго, що в результаті може привести до омертвіння чи ампутації перетягненої частини тіла.

ПРАВИЛЬНО: Навіть у випадку самої сильної артеріальної кровотечі накласти джгут можна не більш як на 1 годину (зимою) та 1,5-2 години (влітку). За цей час потерпілого необхідно доставити до спеціалістів. Якщо ж такої можливості не має, то по закінченню критичного часу джгут потрібно ослабити і, якщо кровотеча продовжується, хвилин через 5 накласти його знову. Під джгут обов’язково маємо підкласти яку-небудь тканину, щоб уникнути защемлення та некрозу шкіри. Критерієм правильного накладення джгута є відсутність пульсу нижче місця його накладення.

ПОМИЛКА: Промивати рану водою та заливати її йодом. Намагаючись промити рану, ви не тільки занесете в неї інфекцію, але й змиєте згусток, який утворюється з формених елементів крові для захисту від кровотечі. Якщо ж залити рану йодом – це викличе опік й при цьому не принесе ніякої практичної користі.

ПРАВИЛЬНО: До надання лікарської допомоги йодом (або іншим дезінфікуючим засобом) дозволяється обробити тільки краї рани, наклавши на неї пов’язку з чистої тканини (носовичок, футболка). При цьому тканину потрібно згорнути в щільний валик та покласти прямо на рану, придавлюючи рукою, тримати не менше 5 хвилин. Потім зверху туго забинтувати.

ПОМИЛКА: Витягувати ріжучі та колючі предмети з рани. В такому випадку виникає додаткова травматизація рани та збільшується ризик пошкодження судин та органів (при пораненні в область черевної порожнини ). Такі маніпуляції здійснюється тільки в умовах стаціонару, де є можливість надати професійну хірургічну допомогу.

ПРАВИЛЬНО: До приїзду «невідкладної допомоги» потрібно накласти пов’язку, обклавши нею чужорідне тіло, а потім стискаючу пов’язку туго забинтувати

ПОМИЛКА: Зупиняти кровотечу з носу закиданням голови. Таким способом носову кровотечу ви не зупините та ще й можна викликати кроваву блювоту (якщо кровотеча сильна) – тому що з носоглотки кров буде стікати в шлунок. Ступінь крововтрати в такому випадку буде важко оцінити.

ПРАВИЛЬНО: Найбільше, що можна зробити в цей момент – це злегка нахилити голову потерпілого вперед та затампонувати ніздрі чистою серветкою або ватою, яка змочена в перекисі водню і покласти холод на переносицю.

ПОМИЛКА: Не торкайтесь до людини, враженої електричним струмом.

ПРАВИЛЬНО: Від’єднайте джерело напруги або використайте кусок струмонепровідного матеріалу (наприклад, дерево сухе, суха мотузка, суха одежа), щоб відвести джерело електроструму.

Оцініть ситуацію. Чи є щось недалеко від вас, що може поставити ваше життя під загрозу? Чи не загрожує вам пожежа, токсичний газ, дроти під напругою чи інша небезпека? По можливості використовуйте латексні рукавички або інший матеріал, щоб захистити себе від прямого контакту з потерпілим.

Перша допомога є безглуздою, якщо, допомагаючи, завдаєте шкоду самому собі.

Якщо ви не впевнені в своїх діях – залиште це професіоналам. Якщо потерпілий не потребує термінової допомоги – то ваша помилка може нанести тільки шкоду.

Постарайтесь пройти курси надання екстреної допомоги. Це допоможе на практиці дізнатися, як правильно перев’язувати перелом, накладати пов’язку на рану чи як правильно робити штучне дихання. Якщо ви будете володіти навиками надання першої допомоги – це допоможе врятувати комусь життя.

Література:

  1. Екстрена медична допомога травмованим на догоспітальному етапі / В.О. Крилюк [и др.]. – Київ: [б.и.], 2016. – 400 с.
  2. Калюжный В.В. Справочник по оказанию доврачебной неотложной медицинской помощи / В.В. Калюжный. – Ростов н/Д: “Феникс”, 2011. – 443 с.
  3. Комаровский Е.О. Неотложная помощь: справочник для родителей: всегда под рукой / Е.О.Комаровский. – Х.: КЛИНИКОМ, 2011. – 400 с.
  4. Красильникова И.М. Неотложная доврачебная медицинская помощь / И.М. Красильников, Е.Г. Моисеева. – М.: “ГЭОТАР -Медиа”, 2011. – 192 с.
  5. Ляхович Р.М. Особливості надання екстреної догоспітальної медичної допомоги травмованим потерпілим із категорії “завантажуй та вези” / Р.М. Ляхович, Я.М. Кіцак, К.Г. Яштук // Вісник наукових досліджень. – 2015. – № 4. – С. 33-36.
  6. Макогончук А.В. Екстрена медична допомога при зовнішніх кровотечах на догоспітальному етапі / А.В. Макогончук // Травма. – 2017. – Том 18, N 2. – С. 61-65.
  7. Мерлін М.А. Перевірений підхід до лікування опіків на догоспітальному етапі / М.А. Мерлін // Екстрена медицина: від науки до практики. – 2015. – № 3. – С. 97-111.
  8. Первая помощь в экстренных ситуациях / Сост.: Т.Деревянко. – М.: АСТ-ПРЕСС КНИГА, 2007. – 272 с.
  9. Перша медична (екстрена) допомога з елементами тактичної медицини на догоспітальному етапі в умовах надзвичайних ситуацій / ред. В.С. Тарасюк. – Київ: ВСВ “Медицина”, 2015. – 368 с.
  10. Постернак Г.И. Место кровоостанавливающего жгута в современном алгоритме временной остановки кровотечения на догоспитальном этапе / Г.И. Постернак, В.В. Лесной // Медицина невідкладних станів. – 2017. – N 4. – С. 57-60.