Соціальні фактори ризику вживання наркотичних речовин

socialni-faltory-ryzyku-vzhyvannyz-narkotychnyh-rechovynРозповсюджена думка, що наркотики вживають тільки діти з неблагополучних родин є невірною. Хвороблива залежність все частіше зустрічається серед благополучних родин. Адже молодь, в яких все, ніби нормально, часто не може відмовитися від спокуси спробувати наркотичну речовину.

тому що з першого разу нічого не буде;

тому що Cannabis це не наркотик;

тому що всі це роблять;

тому що тільки спробую.

Багато таких чи подібних думок й приводять родину до раптового страшного усвідомлення, що їхня дитина вживає наркотики, а вони нічого й не підозрювали.

Наркотичні речовини – це речовини, які змінюють самосвідомість, поведінку людини та сприйняття навколишнього світу .

Споживання наркотиків може серйозно зашкодити психологічному та фізичному здоров’ю, а в найгіршому випадку привести до смерті. Вплив наркотику на соціальне життя величезний – залежні люди втрачають цікавість до своєї сім’ї й до взаємовідносин з людьми, відмовляються від навчання та роботи. Злочинним шляхом здобувають кошти на купівлю наркотику. Здатні на все. Поняття «Добро» та «Зло» замінюється однією одержимістю «Мені треба доза».

Самі розповсюджені причини вживання наркотиків:

 • Щоб справитися з проблемами Чимало людей користуються наркотичними засобами, бажаючи відключитися від реально світу й хоч на якусь годину забути про свої проблеми. Так, наркотики мають здатність на дуже короткий час підвисити самооцінку , але такий емоційний допінг викликає залежність. Молодь, до прикладу, вірять що кофеїн, тютюн та амфетамін допоможуть втримати свою вагу під контролем і вони можуть краще відповідати розповсюдженим в суспільстві нормам стрункості.
 • Розваги. Багато вважають, що нелегальні наркотики на вечоринці або ж в нічному клубі – це такий собі спосіб розслабитись, як і бокал вина для когось іншого. Такі люди думають, що добре знають про вплив наркотиків та знають свою межу . В них часто є опрацьований план як і коли їх приймати. Багато наркотичних речовин зв’язані з світом музики та моди, вони є частиною їхньої субкультури.
 • Експеримент. Підлітків часто приваблює все, що цікаво та таємниче. Нелегальні наркотики стають доступніші і все більше молоді пробують наркотики для того, що відчути щось нове та захоплююче. Більшість такої молоді пробують короткий час, а потім припиняють їх вживання. Як правило, подібне одноразове споживання не викликає залежності, але є люди, для яких навіть перше спроба наносить велику шкоду здоров’ю та дає залежність.
 • Схвалення друзів. В багатьох компаніях робиться наголос на вживання наркотичних речовин, тому що їх вживають всі. Для підлітків вживання наркотичних речовин може бути не тільки способом для входження в компанію, але й протестом проти сім’ї чи суспільства.
 • Позитивне ставлення до деяких наркотиків в суспільстві. Дозволені законом наркотичні речовини, наприклад, енергетичні напої, цигарки та алкоголь, показуються в засобах масових інформацій, як щось природнє, достойне захоплення чи гарного стилю життя. Багато починають їх вживати тільки тому, що вважають, ніби це непоганий засіб (за рекламою) для розслаблення або ж для того , щоб виглядати «крутіше» чи доросліше.

Батьки обов’язково повинні розмовляти зі своєю дитиною про наркотичні речовини. Деякі з батьків бесідують про цигарки та алкоголь, але не про наркотики. Вони віддають перевагу ховати голову в пісок та сліпо вірити, що в «нашій сім’ї таке не трапиться». Підлітки отримують однобоку інформацію на вулиці, з інтернету, від однолітків та старших приятелів. Діти вчаться спостерігаючи та мавпуючи поведінку дорослих, тому особистий приклад дуже важливий для формування подальший позицій дитини. Наприклад, якщо батько курить це може бути, перш за все, уроком про небезпеку тютюнової залежності. Навіть відкрита розмова з дорослим, який був мав негативний досвід вживання наркотиків, може бути цінною.

За підлітками неможливо слідкувати цілодобово. Якщо вони по якійсь причині вирішили спробувати наркотики, то як правило, вони це зроблять. Обов’язок батьків – встановити чітку межу, що дозволено, що ні. Навчити відповідальності за наслідки своїх дій непросто, обговорення ситуацій, чесна інформація та поради в цьому допоможуть.

Розмовляючи, з молоддю про наркотичні речовини, дуже важливо зберігати спокій та дружелюбний тон. Злоба, звинувачення та погрози, як правила часто, ні до чого не приводять та виливаються тільки в протистояння. Бесідуючи на ці теми, не слід спорити з людиною в стані алкогольного чи наркотичного оп’яніння.

При підозрі на вживання наркотичних речовин, коли людина неадекватно поводиться:

 • Тихо заспокійливим тоном завірити, що все добре.
 • Якщо навколо шум та яскраве світло, то відведіть людину в більш тихе місце
 • Попросіть дихати повільно та спокійно
 • Запропонуйте випити ковток води. Напої, типу кави, чаю та алкоголю можуть тільки погіршити ситуацію.

Якщо людина здається дуже сонною чи дуже п’яною:

 • Не кладіть людину, тому що може захлинутися власним блювотинням. Покладіть її на бік на підлозі, трішки нагніть голову назад, переконайтесь., що дихальні шляхи відкриті.
 • Якщо дихальний ритм людини стає повільним або переривистим або ж людина впадає в кому – потрібно викликати швидку допомогу.
 • Якщо навколо людини є дещо, що може бути пов’язано з його вживанням наркотиків, акуратно зібрати все це та передайте лікарю швидкої.

Родини, пильнуйте своїх дітей!

Література:

 1. Алгоритм надання медико-соціальної підтримки та консультування студентської молоді щодо проблеми споживання психоактивних речовин: інформ. лист з проблеми “Соціальна медицина”. Вып. 18. – Київ: Укрмедпатентінформ, 2017. – 8 с
 2. Городенчук З. Алкоголь та жіноче здоров’я / З. Городенчук // З турботою про дитину. – 2017. – N 3. – С. 32-36
 3. Климович Е.А. Анализ родительско-детских отношений и их влияние на развитие алкогольной зависимости у подростков [Электронный ресурс] / Е.А. Климович, А.В. Копытов, Н.В. Михеенко // Военная медицина. – 2018. – № 1. – С. 94-99
 4. Лисюк І.В. Підлітковий алкоголізм: соціальні фактори ризику / І.В. Лисюк, О.М. Христенко // Медсестринство. – 2017. – N 2. – С. 34-36.
 5. Медико-социальные проблемы опиоидной зависимости / Авт.: Н.А.Овчаренко [и др.]. – Луганск: “Промпечать”.Кн.1. – 2013. – 286 с.
 6. Москвичев В.Г. Ургентные состояния при опийной наркомании / В.Г. Москвичев // Медицина неотложных состояний. – 2017. – N 4. – С. 110-114
 7. Новый наркотик среди молодежи – насвай // Медицина неотложных состояний. – 2017. – N 4. – С. 124