Сонячні опіки

сонячні опікиОпіки — це ушкодження тканини, що виникло від місцевого теплового (термічного), хімічного, електричного або радіаційного впливу. Опікове ушкодження призводить до негайного, тотального чи часткового руйнування шкіри і розташованих під нею тканин.

За даними ВООЗ, опіки посідають 2— 3-е місце серед усіх травм, що пов’язано з високою енергонасиченістю виробництва, транспорту і побуту. Опіки становлять 5 — 10% загальної кількості травм мирного часу.

Розрізняють опіки 4 ступенів :

сканирование0005

 • 1 ступінь (еритема) — почервоніння шкіри, набряк і біль;
 • 2 ступінь (утворення міхурів) — сильний біль із інтенсивним почервонінням, відшаруванням епідермісу з утворенням міхурів, наповнених прозорою або злегка мутною рідиною;
 • 3 ступінь:

а) пошкодження захоплює товщу шкіри до паросткового шару;

б) некроз всієї товщі шкіри; утвориться щільний струп, під яким перебувають ушкоджені тканини;

 • 4 ступінь (обвуглення): виникає при впливі на тканині дуже високих температур (полум’я, розплавлений метал і ін.); частіше це пожежі при аваріях на автотранспорті, літаках, нещасні випадки на шахтах; є ушкодження м’язів, сухожиль, кісток.

Сонячні   опіки.

Під час відпустки виникає одне бажання — розпластатися під палючим сонцем і не ворушитися. Дефіцит ультрафіолету протягом більшої частини року влітку змушує багатьох забути про обережність і прагнути увібрати в себе якомога більше сонячної енергії. Однак перебування під прямими сонячними променями навіть нетривалий час може закінчитися небажаними наслідками.

Безумовно, сонячне проміння корисне. Але, якщо ним не зловживати! Сонце сприяє  підвищенню настрою, добавляє бадьорості. Дозоване опромінення ультрафіолетом — признаний засіб для лікування деяких шкіряних захворювань і помічник у синтезі вітаміну Д. Однак відміряти свою порцію сонця непросто. І тому ніхто не застрахований від сонячних опіків, які доставляють не тільки масу незручностей, але й можуть порушити роботу всього організму. Ультрафіолет руйнує клітини епідермісу та пошкоджує та пошкоджує дрібні кровеносні судини. При цьому ризик сонячних опіків зворотньо пропорційний вмісту меланіну в меланоцитах.

Меланін — це природний темний пігмент, який є в шкірі, волоссі та сітківці ока — захищає структури клітини від руйнуючої дії ультрафіолету. Чутливість шкіри до сонячного світла у різних людей різна. Особливо чутлива до шкідливого ультрафіолетового випромінювання ніжна дитяча шкіра. Небажано засмагати людям з сухою та світлою шкірою, а також тим, в кого кровеносні капиляри розташовані близько до поверхні шкіри.

Існують 6 типів шкіри: від гіперчутливої білої до коричневої. На гіперчутливій білій шкірі замість засмаги відразу  з’являються опіки, а коричнева шкіра містить велику кількість захисного пігменту меланіну, тому меньше піддається опіку.

Ультрафіолетове випромінювання поділяють на 2 основних діапазона: короткохвильова область та довгохвильова область. Короткохвильова область завдає дуже великої шкоди шкірі. І короткохвильове, і довгохвильове випромінювання сприяють старінню шкіри, появі зморщок та сонячним опікам.

Сонячний опік 1 ступеня характеризується почервонінням, припуклістю та болісними відчуттями шкіри, а іноді підвищенням температури тіла.

Опік  2 ступеня відрізняється вираженою гіперемією та утворенням пухирів з жовтуватою рідиною, які проявляються відразу або через деякий час. Якщо такі ознаки виникли, то необхідна термінова допомога.

При сонячному опіку шкіра страждає не меньше, ніж при термічному.

Існують слідуючі загальні рекомендаціїї, яких  потрібно обов’язково дотримуватися, щодо попередження сонячних опіків:

 • Не перебувати під сонцем з 11.00 до 15.00 години, коли сонячні промені найбільш активні.
 • Захищайтеся від сонця просторною одежею, а відкриті ділянки шкіри смощуйте спеціальним кремом.

СПИСОК     РЕКОМЕНДОВАНОЇ       ЛІТЕРАТУРИ:

 1. 1. Актуальная тема: солнечный ожог // Фармацевт практик. – 2012. – № 7/8. – С. 38-39
 2. 2. Алгоритми надання невідкладної допомоги у критичних станах / Авт.: І.І.Тітов та ін. – 4-е вид., доп. – Вінниця: Нова книга, 2010. – 292 с.
 3. 3. Екстрена медична допомога: базова підтримка життя / За ред. проф. Г.Г.Рощіна. – К.: [б. и.], 2009. – 138 с.
 4. 4. Мурзіна Е. О. Стомлена сонцем, або чому старіє шкіра / Е. О. Мурзіна, К. О. Бардова // Health. MEDIX. – 2011. – № 1. – С. 42-45
 5. 5. Перша долікарська допомога: навч. посіб. для студентів вищого фармац. навч. закладу і фармац. факультетів вищих мед. навч. закладів ІV рівня акредитації / Авт.: О.М.Кіт та ін. – Т. : ТДМУ “Укрмедкнига”, 2008. – 336 с.
 6. 6. Петриченко Т. В. Перша медична допомога: підруч. для студентів вищих мед. навч. закладів І-ІІІ рівнів акредитації / Т.В.Петриченко. – К. : ВСВ “Медицина”, 2010. – 272 с.
 7. 7. Предупреждающий удар по тепловому // Рецепты аптечных продаж. – 2014. – №6. – С.30-33.
 8. 8. Простые истины: Тепловой и солнечный удар // Фармацевт практик. – 2011. – №7-8. – С. 48-49.
 9. 9. Руководство по скорой медицинской помощи / Гл. ред.: С.Ф.Багненко. – М.: Изд. группа ” ГЭОТАР-Медиа”, 2012. – 816 с.