Сонце лікує… Сонце шкодить..

sontseВсі ми з нетерпінням чекаємо літа, коли з настанням теплих сонячних днів усе квітне, у нас піднімається настрій, ми більше часу проводимо на свіжому повітрі, стараємося провести час на морському узбережжі, прийняти сонячні ванни. Помірне перебування під прямим сонячним промінням корисне як для фізичного, так і для психічного здоров’я, чинить позитивний ефект на весь організм.

Сонце — найближча до нас зірка, являє собою гігантську газову кулю з температурою випромінюючої поверхні близько 6000°С, а в більш глибоких шарах — порядку 40 000 000°С. Воно посилає на нашу планету величезну кількість тепла, яке є першопричиною всіх процесів в атмосфері і на Землі. Це тепло є джерелом життя. Основна частина сонячної енергії досягає Землі у вигляді трьох складових: видимого світла (40%), інфрачервоного світла (50%) та ультрафіолетового (10%). Найбільш значущою та добре вивченою частиною сонячного випромінювання є ультрафіолетові промені. Вони представлені трьома типами різних по довжині хвиль: UVC-промені – найкоротші (190-280 нм), UVB-промені – середньохвильові (280-320 нм) та UVA-промені – довгохвильові (320-400 нм). Говорячи про дію ультрафіолетового проміння (УФ-випромінювання) на людину, мають на увазі UVB- та UVA-промені. Короткі UVC-промені практично повністю поглинаються озоновим шаром атмосфери, як і дуже активні космічні γ-промені.

УФ-випромінювання необхідне для життя людини.  Доведена його виключна роль в синтезі вітаміну D, який необхідний для засвоєння кальцію та попередження розвитку рахіту. Це особливо важливо для нормального росту та розвитку дитини. Синтез вітаміну D відбувається під дією UVB-променів. Достатнім вважається щоденне перебування на сонці приблизно 15 хвилин, за даними ВООЗ. Необхідно враховувати і географічний фактор, оскільки на деяких широтах високий рівень UVA-променів і низький UVB-променів, що може бути недостатнім для синтезу вітаміну D.

УФ-випромінювання також грає важливу роль у формуванні імунітету, оскільки чинить антибактеріальну дію.

Сонячне світло прискорює протікання реакцій у всіх шарах шкіри, викликаючи покращення її вигляду та загального стану. Ефекти ультрафіолету використовують у своїй практиці дерматологи та косметологи при лікуванні вугрової хвороби, невеликих гнійників. Сонячне проміння — це один із важливих факторів при лікуванні псоріазу. Дерматологи відмічають, що в зимові місяці при недостатності УФ-випромінювання спостерігається загострення деяких шкірних хвороб, як і взагалі погіршення “якості” шкіри.

Вченими-медиками (Московко С.П., Малик С.Л.) досліджено, що недостатнє ультрафіолетове опромінення може впливати на розвиток множинного склерозу. Більш висока експозиція сонячних променів у дитинстві та підлітковому віці сприяє зменшенню ризику множинного склерозу.

Психоемоційний стан людини також багато в чому залежить від УФ-випромінювання: у похмуру погоду і в темний час року у багатьох наступає депресія. Підвищення психоемоційного стану відбувається під дією сонця, яке стимулює вироблення нейромедіатору серотоніну.

Сонячна засмага сьогодні вважається ознакою доброго фізичного здоров’я та успішного соціального статусу людини. Але надлишок ультрафіолетового випромінювання та певний його частотний спектр небезпечний для здоров’я.

Довгий час вважалось, що доля UVB-променів у пошкоджуючій дії ультрафіолету складає 80%, оскільки саме цей спектр відповідає за виникнення еритеми сонячного опіку. На сьогоднішній день відомий цілий ряд біологічних ефектів сонячної радіації з переважним значенням різних діапазонів ультрафіолету. Потемніння меланіну – пігменту, що захищає шкіру від ультрафіолету, виникає під дією UVA вже через декілька годин, коли утворюється легка засмага та така, що швидко проходить. Уповільнена засмага розвивається через 3 дні і викликається UVB-промінням.

Серед негативних сторін засмаги слід відмітити утворення зморшок. Під час засмаги ультрафіолетове проміння руйнує колаген, який відповідає за еластичність шкіри, тому з’являються зморшки. Крім того, сонце також висушує клітини, руйнівно впливає на колаген, тому шкіра стає сухою та дряблою.

Часто від регулярної засмаги з’являються маленькі родимки, які в медицині вважаються доброякісними новоутвореннями.

Небезпечними є опіки шкіри від ультрафіолету. Найбільш легко пошкоджується світла шкіра, схильна до утворення веснянок. Засмага на такій шкірі утворюється повільно.

Ультрафіолетове опромінення призводить до утворення пігментних плям. Якщо в дитинстві ви любили засмагати, то в районі 30 років це дає взнаки — з’являються пігментні плями. Пігментні плями додають декілька років віку і є причиною неоднорідності кольору обличчя. Це – меланін, який накопичується в шкірі у вигляді маленьких коричневих плям під дією сонячних променів.

Вважається, що достовірно встановлено вплив ультрафіолетового випромінювання на частоту виникнення раку шкіри та меланоми.

Пухлини шкіри поділяються на три види: базаліома (що найчастіше зустрічається, 90%), плоскоклітинний рак (друге місце) і меланома. По ступеню небезпечності базаліома найменш небезпечна, так як не схильна до метастазів, але в той же час часто рецидивує. Плоскоклітинний рак характеризується метастазуванням і більш швидким ростом, а меланома відрізняється максимально швидким метастазуванням в будь-які органи і деструктивним ростом. Характерною особливістю базаліоми та плоскоклітинного раку є те, що виникають вони у більш старшому віці, а меланома — у більш молодому. За уточненими даними Національного канцер-реєстру України, у 2012-2013 рр. кількість хворих на меланому шкіри досягла 3 289 осіб, захворюваність на 100 тис. нас. становила 7,2 (світовий показник – 4,7), а смертність – 2,6 (світовий показник –1,6). Високий рівень приросту захворюваності меланомою за останні десятиріччя обумовлений витонченням озонового шару і посиленням ультрафіолетового впливу на людей, а також посиленням дози ультрафіолетового опромінення, що отримується населенням в соляріях і під час відпочинку в спекотних країнах.

Всі ці ознаки є сукупністю ознак старіння шкіри, обумовлених дією сонячної радіації і називаються фотостарінням шкіри. Ознаки фотопошкодження можуть з’являтися ще до появи симптомів вікового старіння шкіри, але тільки на відкритих ділянках, що потрапили під дію прямих сонячних променів — шия, декольте, обличчя, передпліччя і зап’ястки рук. При цьому відмічається посилене утворення зморшок, зниження еластичності та повільне заживання ран. Більшість цих клінічних проявів обумовлено дермальними порушеннями, а найбільш яскравими є лентиго (порушення нормального кольору шкіри) і дифузна гіперпігментація. Клінічними проявами фотостаріння також є суха шкіра, гіперемована, шершава, жовтуватого кольору в зонах гіперпігментації. Фотопошкоджена шкіра має чисельні пігментні плями і посилений рельєф. Відмічається поява ангіом, телеангіоектазій (локальне надмірне розширення капілярів і дрібних судин). Також до ознак фотостаріння відносяться старечі кератоми (доброякісний новоутвір, що характеризується розростанням епідермісу з надмірним ороговінням), базаліоми, комедони (син. вугор чорний). Актинічний (сонячний) кератоз, який в 1-20% випадків перетворюється в плоскоклітинний рак шкіри, виникає внаслідок довготривалого перебування на сонці і найбільш ефективним методом, що понижує ризик актинічного кератозу є постійний захист від ультрафіолетового опромінення з раннього дитинства до глибокої старості.

Доведено, що при захворюванні на системний червоний вовчак необхідно мінімізувати вплив УФ-опромінення (Коваленко В.М.. Шуба Н.М., Борткевич О.П., Білявська Ю.В.).

Набуваючи засмагу, окрім красивого відтінку шкіри, можна придбати пошкоджені судини і навантаження на серце. Це може призвести до погіршення роботи серцево-судинної системи.

Яким же чином захистити себе від негативного впливу сонячної радіації?

Зменшити вплив УФ-опромінення можна наступним чином:

– обмежити перебування на сонці з 10.00 до 16.00 години;

– перебувати на сонці нетривалий час зранку та ввечері;

– під час перебування на сонці застосовувати легкий закритий одяг, капелюхи, сонцезахисні окуляри;

– використовувати так звані ендогенні фотопротектори – селен, вітамін Е, бета-каротин, антигістамінні, антималярійні засоби, котрі мають антиоксидантну дію, можуть зменшувати кількість вільних радикалів та прискорювати регенерацію шкіри;

– використовувати екзогенні фотопротектори – сонцезахисні засоби у вигляді косметичних олій, емульсій, кремів. Особливо це стосується дітей, так як шкіра дитини слабко виробляє пігмент меланін, котрий, як відомо, є головним захисником шкіри від УФ-випромінювання.

Для попередження можливого виникнення раку шкіри та меланоми потрібно кожні три роки звертатись до дерматолога для огляду шкірного покриву, своєчасно лікувати передракові дерматози.

Сонце залишиться нашим другом та відпочинок принесе нам задоволення лише за умови дотримання всіх вищевказаних правил.

Список літератури:

  1. Левончук, Е.А. Ультрафиолетовое облучение и актинический кератоз / Е.А. Левончук // Дерматовенерология. Косметология. – 2015.– №1. – С. 105-108.
  2. Московко, С.П. Оцінка значущості сонячної експозиції та особливостей фенотипу шкіри щодо ризику розвитку множинного склерозу в популяції Вінницької області / С.П. Московко, С.Л. Малик // Міжнар. неврологічний журн. – 2014. – №8. – С. 19-23.
  3. Ошивалова, О.О. Профілактика раку шкіри / О.О. Ошивалова // Клиническая онкология. – 2015. – №2. – С. 22-24.
  4. Татузян, Е.Г. Меланома: важность ранней диагностики и своевременного лечения / Е.Г. Татузян, А.Н. Беловол, С.Г. Ткаченко // Дерматологія та венерологія. – 2015. – №3. – С. 16-26.
  5. Фотодерматози: клініка, діагностика, профілактика з використанням сучасних фотозахисних засобів: (методичні рекомендації) / укладачі Л.Д. Калюжна, Е.О. Мурзіна, К.О. Бардова. – К., 2011. – 44 с.