СНІД ТА ВІЛ-ІНФІКУВАННЯ У ПІДЛІТКОВОМУ СЕРЕДОВИЩІ

снід у підлітківПідлітковий період — надзвичайно складний етап психічного розвитку. З одного боку, за рівнем та особливостями психічного розвитку підлітки ще не розпрощалися з дитинством; з іншого — вони вже стоять на порозі дорослого життя і їх поведінка спрямована на дорослі форми взаємин та поведінки. Підлітка приваблюють зовнішні ознаки дорослості, в яких підліток вбачає характерні риси й переваги цього статусу (куріння, випивка, доросла мода в одязі, косметика, форми відпочинку, флірт тощо). Освоєння подібних ознак часто ототожнюється з утвердженням і демонстрацією власної дорослості і найлегшим шляхом — через наслідування. Багато підлітків потрапляють під вплив однолітків. В той же час відчуття особистості, впевненість у собі, знання та навички тільки формуються. При цьому спостерігається підвищена уразливість.

У такий період позитивні стосунки з батьками чи іншими дорослими людьми, сприятлива та дружня атмосфера навколо підлітка, активна участь підлітків у громадському житті є факторами захисту, які їх утримують від поведінки, що може їм нашкодити або призвести до ситуації ризику.

Багато підлітків в Україні зростає в середовищі та умовах, які не можуть забезпечити цей захист. Нестабільна політика та законодавство не дають поштовху для створення необхідних умов і розвитку доступних соціальних послуг. Соціально-економічні негаразди найболісніше відбиваються на сім’ях з дітьми. Підлітки відчувають на собі малоспроможність системи охорони здоров’я. У складній соціально-економічній ситуації існує загроза стати жертвою торгівлі людьми, сексуальної та трудової експлуатації. Алкоголь, хімічні речовини і наркотики у багатьох випадках стають легкодоступними. Утримування сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки, у спеціальних державних установах не завжди є відповідним. Домашнє насильство та криза в родині стають головними причинами, через які діти та підлітки покидають дім та починають практикувати ризиковані види поведінки для розв’язання своїх проблем. Приналежність до маргінальних соціальних груп українського суспільства часто виштовхує підлітка з соціального життя.

Усі ці фактори можуть створити ситуації, коли хлопці та дівчата підліткового віку часто, наслідуючи інших, практикують ризиковану поведінку. У країні, в якій епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекцією залишається однією з найгостріших серед країн Європи та Центральної Азії, такі підлітки стають особливо уразливими до ВІЛ-інфекції. Ризик ВІЛ-інфікування зростає, коли підлітки практикують ризиковану поведінку, тобто — вживання ін’єкційних наркотиків або незахищений секс з ВІЛ-інфікованим партнером. Ризик зростає, коли партнерів багато, підлітків втягують до трансакційного сексу (ситуація, коли підлітків можуть примусити до сексу, або коли підлітки можуть опинитися в ситуації, коли вони не мають іншої альтернативи, крім обміну (трансакції) сексу на гроші заради виживання, на товари (зокрема, наркотики) або на поліпшення умов життя), сексуальної експлуатації або примусового сексу. ВІЛ передається також при виконанні татуювання, яке зараз таке популярне серед молоді.

Проблемні сім’ї, вулиця, приймальники-розподільники для неповнолітніх, виправні установи, школи-інтернати — ось місця, де можна знайти підлітків груп ризику, які живуть з ВІЛ.

За даними Українського центру профілактики і боротьби зі СНІДом, від початку епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні в 1987 році і до січня 2013 року кількість офіційно зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції досягла 225 363 осіб (у т. ч. дітей до 14 років — 37 124 осіб).

Більшість хлопців віком від 15 до 19 років, які в Україні офіційно зареєстровані як ВІЛ-інфіковані, підхопили ВІЛ-інфекцію через споживання ін’єкційних наркотиків (65%); через гетеросексуальні стосунки на ВІЛ-інфекцію заразились більшість дівчат того ж віку (89%).

Згідно з даними дослідження «Підлітки груп ризику: доказова база для укріплення відповіді на епідемію ВІЛ в Україні» (проведене в 2008 році Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), третина підлітків-споживачів ін’єкційних наркотиків вживають ін’єкційні наркотики щодня, ще третина вживає їх кілька разів на тиждень. Мають досвід вживання наркотиків ін’єкційним шляхом 15,5% підлітків, які живуть на вулиці. Вік «сексуального дебюту» за останнє десятиріччя в Україні знизився: статеві відносини у віці до 12 років мають 2% хлопчиків, 13-14 дівчатка, що мають статеві відносини, становлять 6%; у віці 17-18 років мають статевий досвід 90% юнаків та 68% дівчат.

Спостерігається три типових ставлення підлітків до загрози ураження ВІЛ: безумовно-тривожне, відносно занепокоєне та достатньо байдуже ставлення до небезпеки зараження ВІЛ.

Обізнаність щодо проблеми ВІЛ/СНІДу в середовищі підлітків є недостатньою. Так, при опитуванні (Бобкова О.В.) 14,0 % респондентів вважають, що ВІЛ-інфекція передається повітряно-краплинним шляхом, а 11, 8% на це питання відповіді не знають. Більшість респондентів (59,2%) вважають, що ризик ВІЛ-інфекції пов’язаний із статевим життям, але 18,2% не мають відповіді на це питання. Підлітки дають протилежні відповіді (45% та 45%) відносно надійності використання презервативів для захисту від ВІЛ-інфікування. Менше половини опитуваних (41%) вказали на можливість зробити аналіз крові на ВІЛ, 19,0% на це питання відповіді не мають.

При опитуванні (Брич В.В.) учнівської молоді угорської національної меншини віком 14-16 років лише 89% хлопців і 92% дівчат називають презерватив як спосіб захисту від інфікування ВІЛ. Лише 13% опитуваних називають всі основні біологічні рідини (кров, сперма, виділення жіночих статевих органів), які містять високу концентрацію ВІЛ.  24% респондентів не знають, чи є ризик зараження ВІЛ при нанесенні татуювання чи пірсингу. 25% опитаних вважають, що можна інфікуватися ВІЛ при укусі комара.

При опитуванні підлітків (Бутузова Л.П.) про змащувальні засоби (мова йшла про використання різних кремів, гелів), то тільки 26% респондентів вважали неприпустимим їх використання — змащувальні засоби, вироблені на основі масел, порушують структуру латексу, з якого виготовлені презервативи.

Ризикована поведінка та недостатній рівень інформованості вимагають розробки ефективних заходів профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу у підлітковому середовищі.

Надійний засіб запобігання інфікуванню ВІЛ – уникнення статевих контактів, використання засобів індивідуальної статевої застороги. Слід використовувати лише латексні презервативи. Купуючи презерватив, потрібно звернути увагу на строки реалізації, наявність спеціальної змазки, про що засвідчує напис в анотації — проти інфекційних хвороб чи АНТИСНІД,

Дуже важливо знати, що ВІЛ-інфіковані вагітні можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони чим найшвидше звернуться в жіночу консультацію для проведення специфічної профілактичної терапії.

Потрібно знайти в собі силу волі не вживати наркотики або пройти спеціальне лікування в медичній установі для виведення наркотичного засобу з організму. Якщо свідомість не така сильна і вживання наркотиків все ж відбувається, то потрібно використовувати лише одноразові шприци з голками.     При використанні будь-якого інструментарію у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління і тощо), де може міститися кров людини, необхідно його стерилізувати.

Також необхідно пам’ятати, що венеричні хвороби сприяють вразливості до ВІЛ-інфекції, а тому їх потрібно вчасно і кваліфіковано лікувати.

Як освітні заклади, так і заклади охорони здоров’я повинні розробляти та застосовувати заходи, спрямовані на підвищення поінформованості підлітків.

Важливу роль у профілактиці ВІЛ/СНІДу серед підлітків можуть відіграти «Клініки, дружні до молоді» (КДМ). Згідно з аналізом роботи КДМ за 2010 рік, ефективність використання різних методів профілактичної роботи в КДМ (індивідуальні консультування, інтерактивні форми групової роботи, застосування мультидисциплінарного підходу) дала загальний позитивний результат — відбулася зміна ризикованої поведінки щодо ВІЛ-інфікування на відповідальну по відношенню до власного здоров’я у 62,5%, без зміни залишилась у 37,5% підлітків.

Є очевидною ефективність впровадження превентивних програм з навчання життєвим навичкам формування здорового способу життя серед молоді, зокрема, серед підлітків. Головна умова запобігання ВІЛ-інфекції/СНІДу — це свідомий спосіб життя.

Список літератури:

 

  1. Бобкова, О.В. Обізнаність підлітків щодо проблеми ВІЛ/СНІДу / О.В. Бобкова // Современная педиатрия. – 2013. – №5. – С. 29-31.
  2. Бутузова, Л.П. Когнітивні репрезентації ВІЛ/СНІДу в свідомості підлітків з різним ставленням до загрози ураження ВІЛ / Л.П. Бутузова // Магістр медсестринства. — 2012. — №2. — С.5-11.
  3. Мешкова, О.М. Вплив сімейних, соціальних та медико-біологічних факторів на формування ризикової поведінки підлітків щодо ВІЛ-інфікування та профілактичні заходи запобігання їй в умовах «Клінік, дружніх до молоді» / О.М. Мешкова // Педіатрія, акушерство та гінекологія. — 2011. — №2. — С. 25-30.