СНІД

snidСНІД забрав життя багатьох мільйонів людей у світі та ще понад 100 мільйонів є приреченими. Жодна людина, жодна країна не може почуватися у безпеці від цього лиха. Недивлячись на збройні конфлікти та війни, людство має змогу об’єднатися проти спільного ворога, яким ще у ХХ столітті став СНІД. З метою об’єднання потенціалів та ресурсів багатьох різних закладів системи ООН була створена UNAIDS – Об’єднана програма з ВІЛ/СНІДу. Це дало можливість змінити норми, систему цінностей і звичаї, які сприяють розвитку цій епідемії, при безпосередній участі членів суспільства. 

В Україні щороку спостерігаються значні темпи зростання епідемії ВІЛ-інфекції. За неофіційною статистикою кількість інфікованих складає близько мільйона чоловік.

Розповсюдженість ВІЛ-інфекції неоднорідна і особливо велика в групах високо ризику:

 • споживачі ін’єкційних наркотиків;
 • працівники секс-бізнесу;
 • гомосексуалісти.

Ознаки СНІДу дають про себе знати не відразу, можуть пройти роки з моменту попадання інфекції в організм, від якого не поступає відповідної реакції на присутність в ньому ВІЛ.

Про цю хворобу можуть свідчити такі ознаки:

 • висип на шкірі;
 • патологічне збільшення лімфатичних вузлів;
 • неприємні відчуття в суглобах;
 • втрата ваги;
 • підвищена температура тіла,
 • порушення функціонування кишково-шлункового тракту;
 • кашель;
 • біль в горлі;
 • блювання;
 • втомленість;
 • на язиці можуть з’явитися плями білого кольору, на губах — червоні цятки — ознаки застуди, а також виразки на слизовій ротової порожнини.

Шляхи передачі ВІЛ:

 • статевий шлях. Здорова людина може заразитися ВІЛ-інфекцією при статевому контакті;
 • перинатальний шлях. В цьому випадку дитина може заразитися від хворої матері;
 • гемотрансфузійний шлях. Зараження відбувається під час переливання крові;
 • ін’єкційний шлях. Він характерний для людей, які вживають наркотичні препарати, при цьому використовуючи один шприц декілька разів.

Надійний засіб запобігання інфікуванню ВІЛ – уникнення статевих контактів, використання засобів індивідуальної статевої застороги. Слід використовувати лише латексні презервативи. Купуючи презерватив, потрібно звернути увагу на строки реалізації, наявність спеціальної змазки, про що засвідчує напис в анотації — проти інфекційних хвороб чи АНТИСНІД,

Дуже важливо знати, що ВІЛ-інфіковані вагітні можуть запобігти народженню хворої на ВІЛ-інфекцію дитини, якщо вони чим найшвидше звернуться в жіночу консультацію для проведення специфічної профілактичної терапії.

Потрібно знайти в собі силу волі не вживати наркотики або пройти спеціальне лікування в медичній установі для виведення наркотичного засобу з організму. При використанні будь-якого інструментарію  в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління і тощо), де може міститися кров людини, необхідно його стерилізувати.

Також необхідно пам’ятати, що венеричні хвороби сприяють вразливості до ВІЛ-інфекції, а тому їх потрібно вчасно і кваліфіковано лікувати.

Завдяки різним розробкам в області медицини є можливість суттєво підвищити якість та тривалість життя пацієнта. Відповідальність вимагає, щоб кожен докладав зусилля у боротьбі проти ВІЛ/СНІДу, щоб суспільство ні в якому разі не поверталося спиною до таких хворих, не робило їх ізгоями.

ВІЛ/СНІД забрала багато мільйонів життів. На сьогодні очевидно, що ще багато потрібно зробити, щоб зупинити СНІД і подолати наслідки СНІД. На щастя, досвід реагування на цю пандемію за минулі тридцять років показав, що існує багато підходів до вирішення проблеми. Головне завдання зараз — перейти до ефективних стратегій, які дійсно протистоять пандемії ВІЛ/СНІД.

Література: 

 1. Ведення пацієнта з ВІЛ — інфекцією/СНІДом сімейним лікарем; Автори: Л. Ф. Матюха, Г. В. Бацюра, В. О. Бойко та інші. — Київ: 2015. — 60с.
 2. ВИЧ — инфекция и СПИД: национальное руководство: подготовлено под эгидой Ассоциации мед. Общества по качеству / Гл. ред.: акад. РАМН В. В. Покровский. — М.: Изд. Нруппа «ГЭОТАР Медиа», — 2013. — 608с.
 3. ВИЧ/СПИД инфекция: научное издание / Авт.: Ю. П. Спиженко и др. — Х. (б. и.), 2002. — 297с.
 4. ВІЛ — інфекція: уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги дітям. — Київ: Міністерство охорони здоров’я України, 2015. — 60с.
 5. Єщенко О.Г. СНІД — актуальна проблема сучасності / О.Г. Єщенко // Мистецтво лікування. — 2013. — №4. — С. 37 — 39.
 6. Залата О. Компоненти системи надання медичної допомоги хворим на ВІЛ — інфекцію/СНІД в Україні / О. Залата, Г. Кисельова // Управління закладом охорони здоров’я . — 2013. — №7. — С. 30 — 41.
 7. Іншакова Г.В. Глобальні стратегії боротьби зі СНІДОМ / Г.В. Іншакова // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. — 2013. — №1. — С. 151 — 152.