Шумове забруднення

шумове забрудненняІстотним фізичним чинником, що погіршують умови праці та побуту населення, є шум. Під терміном “шум” розуміють неприємний або небажаний звук чи їхнє поєднання, що порушують тишу, негативно впливають на організм людини, знижують її працездатність.

Шум супроводжує людину все життя. Він є одним із найпоширеніших і несприятливих чинників науково-технічного прогресу та урбанізації.

Дослідження засвідчили, що шум погіршує умови та якість праці, підвищує загальну захворюваність, призводить до розвитку професійних хвороб.

З розвитком міст, промисловості, транспорту рівні шуму в розвинутих країнах неухильно зростають. Якщо раніше деяке зниження слуху зумовлювалось діяльністю промислових підприємств, то зараз їх реєструють на міських вулицях, а інколи у житлових і громадських будинках.

Сильна і тривала шумова дія на організм з часом призводить до стійкої приглухуватості і глухоти. Розвиток приглухуватості і глухоти залежить від індивідуальних особливостей організму людини, характеру шуму (інтенсивність, спектр, переривчастість) і часу дії (повсякденно, протягом місяців, років).

Внаслідок дії шуму страждає нервова система. Хворі скаржаться на головний біль, дратливість, безсоння, послаблення пам’яті та ін. У таких хворих нервова система стає дуже чутливою до шуму.

Шумова хвороба характеризується тремтінням повік і пальців рук. У хворих зменшується сила, рухова реакція на світловий і звуковий сигнали.

У здорових осіб, які довгий час перебували в умовах надмірного шуму, можуть тремтіти руки, дещо збільшуватись щитовидна залоза.

Особливо шум впливає на розумову працездатність, ослаблює увагу і пам’ять.

Під дією шуму змінюється частота серцевих скорочень, порушується артеріальний тиск. Підвищення його нерідко зумовлює гіпертонічну хворобу.

Вплив шуму на діяльність серцево-судинної системи залежить від його характеру.

Низькочастотний шум розширює судини і знижує артеріальний тиск, а високочастотний, навпаки, звужує судини і підвищує тиск.

Людям із захворюваннями серцево-судинної системи, розладами діяльності вегетативної нервової системи і гіпертонічною хворобою не рекомендується працювати там, де діє потужний шум. Якщо знехтувати цим правилом, то короткочасні порушення в стані серцево-судинної системи, які виникають під впливом шуму, з часом стають необоротними, що призводить до гіпертонічної хвороби, стенокардії, інфаркту міокарда.

Для захисту від шуму застосовують такі засоби: усунення причин шумоутворення в джерелі виникнення; зниження шуму на шляху його поширення. Для цього проводять різні заходи: технічні, архітектурно-планувальні, будівельно-акустичні, організаційні та адміністративні.

Боротьба з шумом є актуальною комплексною проблемою і має не тільки соціальне та санітарно-гігієнічне, а й велике техніко-економічне значення.

Список  літератури :

Акіменко В.Я. Проблемні питання застосування ризикової методології до регламентування шуму в населених місцях // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. – 2011. – №1. – С. 56-57

Боротьба з шумом на території житлової забудови міст та комунальних об’єктів // Український журнал клінічної та лабораторної медицини. – 2010. – №3. – С. 156-157

Зербино Д.Д. Экологическая патология: проблема превентивной медицины. Концепция первичной профилактики ( шумове забруднення ) //Мистецтво лікування. Журнал сучасного лікаря. – 2013. – №6. – С. 35-40

Критерии оценки профессиональной потери слуха от шума: международные и национальные стандарты //Вестник оториноларингологии. – 2014. – №3. – С. 66-71

Семашко П.В. Комбіновані еквівалентні рівні звуку як критерії гігієнічної оцінки акустичного стану територій //Довкілля та здоров’я. – 2015. – №1. – С. 4-7

Стан вестибулярного аналізатора у робітників шумових професій //Довкілля та здоров’я. – 2012. – №2. – С. 30-33

.