ЩОБ ВОДА ДАРУВАЛА ЛИШЕ РАДІСТЬ

безпека на водіНещасним випадкам і травмам під час плавання можливо запобігти лише дотримуючись заходів безпеки.

Накопичений сумний досвід засвідчує, що найчастіше трагедія з людськими жертвами стається не в шторм, навіть не на глибині, а на відносно мілкому місці, часто біля самого берега, при чудовій погоді. Налякана людина борсається у положенні під кутом до дна, знесилюється і нарешті захлинаючись іде під воду. А глибина води була під підборіддя, а то і по груди.

Що ж лякає людину у воді? Одні думають: “Чи допливу?”, “А раптом судома?”, “Чи вистачить сил?” і т. д. Інші взагалі побоюються води. Але найчастіше люди побоюються таких явищ у воді як: вир, підводні ями, стрімка течія, високі хвилі. Допомогти подолати страх повинні достовірні знання про ці природні явища і як себе поводити у цих ситуаціях.

Якщо людину, яка пливе розвертає у вирі, найголовніше зберегти спокій. Ні в якому разі не слід кидатися до берега, тобто гребти проти течії, а продовжувати плисти за течією, бажано прийняти у воді горизонтальне положення і допомогти декількома енергійними гребками.

Течія – небезпека реальна. Найнебезпечніше намагатися повернутися на те місце де людина увійшла у воду. Вона може повністю втратити сили і мети не досягне. Правильно – врахувати силу течії і спокійно вийти на берег трохи нижче за течією. Якщо перед людиною, яку несе течія виникає перешкода, то потрібно швидко згрупуватися у положення на спині і відштовхнутися від перешкоди ногами, а якщо не встигли, намагатися відштовхнутися руками.

Входити у воду коли хвилі більше ніж 3 бали небезпечно. Якщо ж ви потрапили у воду і намагаєтесь вийти, то виберіть місце де піщана ділянка без каменів. Положення тіла горизонтальне, тому що по дну відкочується у море зворотній потік води, який може збити з ніг. У безпосередній близькості до берега потрібно швидко згрупуватися, встати на ноги і, нахилившись вперед стрімко вийти з води. Якщо ж нова хвиля все ж таки наздогнала і збила з ніг, не втрачаючи часу на підйом швидко вибиратися на берег допомагаючи собі руками.

Купаючись у незнайомому місці чи на так званих диких пляжах будьте максимально пильні. Ні в якому разі не пірнайте з берега чи дерева. Заходьте у воду неспішно, обережно перевіряючи дно ногою.

Якщо ж трапився нещасний випадок, потрібно знати заходи первинної долікарської медичної допомоги. Коли потерпілий при свідомості, зняти мокрий одяг (якщо є), насухо витерти тіло, тепло укутати, дати гаряче пиття. При витяганні потопаючого з води без свідомості, відсутності дихання і серцебиття, насамперед очищують ротову порожнину від мулу, водоростей та ін. Видаляють воду з дихальних шляхів, поклавши потопельника обличчям донизу нижньою третиною грудної клітини, на коліно рятувальника. Після цього роблять штучне дихання і закритий масаж серця. Масаж серця при наявності серцевої діяльності протипоказаний, тому що може призвести до зупинки серця.

Вимоги для запобігання нещасним випадкам і травмам на воді:

  • плавати у місцях облаштованних для купання;
  • не запливати за межі відведені для плавання;
  • не підштовхувати людину у воду;
  • не допускати неправдивих вигуків: “допоможіть”, “тону”;
  • сторонитися вирів, місць з стрімкою течією та водоростями;
  • не купатися наодинці;
  • не купатися до переохолодження;
  • не купатися відразу після їжі;
  • виходити з води при погіршенні загального самопочуття, запамороченні, при забитті, порізі, раптовій слабкості, шумі у вухах, втомі.

Тож нехай вода дарує лише задоволення!

Література з даної теми знаходиться в обласній науковій медичній бібліотеці.

Список використаної літератури:

Антоненко, Ю. Утопление, или гидросаффокация – всегда неестественно, не всегда ненасильственно / Ю. Антоненко, В. Антоненко // Новая Медицина Тысячелетия. – 2012. – № 3. – С. 12-16.

Надання першої медичної і долікарської допомоги при утопленні // Повені і діяльність служби медицини катастроф. – Кіровоград, 2003. –  С. 85-91.

Померанцев, Ю.М. С водой нужно дружить. – К.: Здоров’я, 1990.- 152 с.

Утопление – неотложная и госпитальная помощь / В. Ульянченко [и др.] // Новая Медицина Тысячелетия. – 2012. – № 3. – С. 21-26.

Утопление // Therapia (Український медичний вісник). – 2014. – N 6/7. – С. 60-61.