Що таке професійне вигорання, звідки воно береться, як його діагностувати, а головне – що з ним робити?

Синдром професійного вигорання – це фізичне, емоційне або мотиваційне виснаження, що характеризується порушенням продуктивності в роботі та втомою, безсонням, підвищеною схильністю до соматичних захворювань, а також вживанням алкоголю або інших психоактивних речовин з метою одержати тимчасове полегшення, що має тенденцію до розвитку фізіологічної залежності  (у багатьох випадках) та суїцидальної поведінки (за визначенням ВООЗ, 2001).

Цей синдром звичайно розцінюється як стрес-реакція у відповідь на безжалісні виробничі та емоційні вимоги, що відбуваються через надмірну відданість людини своїй роботі з супутньою цьому зневагою до сімейного життя або відпочинку.

Для синдрому характерні три складники: енергетичний (брак енергії, фізична перевтома), емоційний (апатія, зниження чутливості та емоційності, байдужість) і екзистенціальний (втрата сенсу діяльності, життя). Однак ми можемо самі собі допомогти при перших же ознаках недуги:

  1. Необхідно усвідомити, що з нами відбувається – не треба боятися цього синдрому, бо він у певному віці буває майже у всіх. Треба прийняти його і подумати, що можна зробити для самого себе. Робота повинна давати задоволення і можливість самореалізації, тому варто замислитися, яке значення має для нас кар’єра і чим насправді ми б хотіли займатися.
  2. Згадаймо свої дитячі захоплення і мрії. Можливо ці заняття як хобі будуть приносити задоволення у дорослому віці? Виявити і розкрити свої таланти дуже важливо, у цьому і полягає головний функціонал людини.
  3. Що для нас важливо в роботі, в колективі? Чого очікуєте від своєї роботи?  Можливо час замислитися про зміну діяльності, віддалену роботу чи само зайнятість.
  4. Коли ми усвідомили, що з нами відбувається, ймовірними є два варіанти: ми зрозуміли, що треба змінити роботу; ми зрозуміли, що наразі змінювати роботу ще не готові. Проміжним варіантом, якщо на роботі ще щось тримає, може бути реалізація здібностей й інтересів поза роботою – тренінги з особистісного розвитку, курси іноземної мови, заняття з танців, малювання, йоги чи плавання – вибір широкий!

Більше у статті: Синдром «професійного вигорання»: у сфері ризику – аптекарі / підгот. Л. Дедишина // Фармацевт-практик. – 2020. – №2. – С. 36–38.

Якщо ви бажаєте отримати електронну копію статті зверніться за електронною адресою : nmi.ronmb@gmail.com або тел.: (063) 38-09-527 (viber). Послуга безкоштовна.