ЩО ТАКЕ ЧОЛОВІЧИЙ КЛІМАКС?

cholovichyj-klimaksВікові зміни у функції статевих залоз – один з головних факторів, що визначають старіння організму. Дослідження вмісту тестостерону безпосередньо у крові вказують на знижену кількість чоловічого статевого гормону, який виробляється яєчками.

Змінам діяльності статевих залоз сприяють такі функціональні розлади у чоловіків, як: зниження статевої потенції, підвищена втома, дратівливість, погіршення пам’яті, уваги тощо. Такі ознаки можуть розцінюватися як чоловічий клімакс.

Клімакс – від латинської climax – сходи – перехідний період якісної перебудови організму в нових вікових умовах. Інші терміни, які використовуються у медицині для визначення вікового періоду у чоловіків старших 45 років – “криза середнього віку”, “чоловіча менопауза”, “андропауза”, “частковий андрогенний дефіцит” говорять про значний інтерес до даної проблеми.

Визначення чоловічого клімаксу – складне завдання. На відміну від жінок, у яких внутрішньосекреторна функція припиняється у певному віці і порівняно гостро – з різними функціональними порушеннями в організмі, у чоловіків згасання гормональної діяльності яєчок відбувається повільно, інколи роками. Такий повільний поступовий характер зрушень у балансі статевих гормонів чоловіків пов’язаний з тим, що інтерстиціальні клітини яєчок (клітини Лейдіга), що продукують ці гормони (андрогени), не зникають повністю до кінця життя. Вікова аторофія яєчок у різних його елементах відбувається нерівномірно. Таким чином, чоловічий клімакс – це не зовсім чітке і конкретне розуміння, як жіночий клімакс. Під клімаксом варто розуміти швидкі, скачкоподібні зміни в гормональному балансі у жінок. Тому стосовно чоловіків правильніше говорити про комплекс вікових змін, пов’язаних з уповільненим згасанням внутрішньосекреторної функції яєчок на ґрунті їх повільної і поетапної вікової інволюції.

Клімактеричні прояви спостерігаються лише у 10-20% чоловіків похилого віку (старших 60 років). В медичній літературі описані рідкісні випадки клімактеричних розладів у молодих чоловіків до 30 років. Такий ранній клімакс відрізняється особливо тяжким перебігом.

Фахівці виділяють три основні групи ознак, характерні для цього стану: серцево-судинні зміни, нервово-психічні розлади, порушення з боку сечостатевої системи. В деяких випадках спостерігається лише одна група ознак розладів, найчастіше зустрічаються змішані форми. Серцево-судинні розлади у чоловіків приводять до приливів жару, пітливості, головокружіння, серцебиттям і болям у серці.

Головною ознакою є артеріальна гіпертензія. Численні клінічні спостереження вказують на те, що зниження статевої функції і гіпогонадизм (вроджена недорозвинутість статевих органів) ведуть до артеріальної гіпертензії. Про наявність такої співзалежності свідчать сприятливі результати під час лікування гіпертонії і стенокардії тестостероном. Як правило, судинні розлади у чоловіків носять суто функціональний характер і об’єктивні методи не завжди реєструють зміни зі сторони серцево-судинної системи.

Нервово-психічні розлади чоловічого клімаксу спостерігаються значно рідше, ніж у жінок. До них відносяться дратівливість, зниження пам’яті, уваги, безсоння та багато інших ознак. Практично більшість чоловіків не мають подібних психічних розладів у період клімаксу. Ці розлади можуть бути лише як наслідок хвороби: церебросклерозу, порушення мозкового кровообігу, інсультів, неврастенії тощо, ніж безпосереднім згасанням внутрішньосекреторної функції яєчок.

Найбільш закономірний прояв вікової інволюції чоловічих статевих органів – зниження їх функції. Якщо імпотенція у молодих чоловіків є психогенною, якщо у чоловіків середнього віку причина статевих розладів криється у виснаженні спинномозкових центрів, що регулюють процеси ерекції та еякуляції, то статева слабкість у старшому віці залежить зазвичай від згасання ендокринної діяльності яєчок.

Порушення з боку сечостатевої системи виражається насамперед такою проблемою, як аденома передміхурової залози. Це найчастіше урологічне захворювання у чоловіків похилого віку, що викликає утруднене сечовипускання аж до повної затримки сечі. Доказом того, що виникнення і розвиток аденоми передміхурової залози пов’язаний з віковим порушенням балансу статевих гормонів є те, що це захворювання притаманне саме для чоловіків похилого віку. До 40 років воно зустрічається вкрай рідко, найчастіше з’являється після 60 років. При патологічному перебігу чоловічого клімаксу внаслідок вираженої нерівномірності атрофічних змін у яєчках зменшується вплив на гіпофіз і у зв’язку з цим посилюється продукція гонадотропного гормону передньої долі гіпофіза (цей гормон стимулює розвиток статевих органів).

Таким чином, аденома передміхурової залози є наслідком нездорового перебігу клімактеричного періоду у певного контингенту чоловіків. Крім порушень сечовипускання, аденома простати призводить до деяких статевих розладів. Відомо, що у хворих аденомою простати різко понижений і статевий потяг і статева потенція. Стосовно раку передміхурової залози, то зв’язок цього захворювання з чоловічим клімаксом на сьогодні не доведений. Разом з тим цей вид раку спостерігається виключно у чоловіків похилого та старечого віку, його лікують гормональною терапією. Проте фахівці пов’язують рак передміхурової залози з віковими порушеннями балансу статевих гормонів а відтак і з патологічним перебігом чоловічого клімаксу.

Природне згасання усіх функцій у чоловічому похилому організмі, як правило, не потребує спеціального лікування, якщо, звісно, немає вищеописаних порушень з боку різних систем. Лікар може призначити лікування у вигляді гормонотерапії, вітамінотерапії. Чоловікам слід застосовувати фізкультуру і лікувальну гімнастику, водні процедури, загартовування та інші заходи, спрямовані на покращення здоров’я і самопочуття. Раціональна профілактика чоловічого клімаксу повинна проводитись протягом усього життя чоловіка.

 

Список використаних джерел:

  1. Анатомия болезни: мужской климакс / Гл. ред.: Б Чернышев. – К., 2010. – 128 с.
  2. Горпинченко И.И. Сравнительная характеристика терапевтической эффективности Провирона и Андриола при мужском климаксе // Здоровье мужчины: Науч.- практ. журн. – 2003. – N3. – С. 39-41.
  3. Гульчій М. Чоловічий клімакс // Медична сестра: Професійне видання для мед. сестри, акушерки та фельдшера. – 2007. – N4. – С. 14-18.
  4. Клименко П.М. Гемодинамические нарушения в предстательной железе при мужском климаксе и их коррекция // Здоровье мужчины: Науч.- практ. журн. – 2006. – N2. – С. 199-201.
  5. Мужские болезни / А.А.Камалов, Н.А.Лопаткин. Кн.1. – М.: МИА. – 2008. – 320 с.
  6. Про клімакс у чоловіків // Медична сестра: Професійне видання для мед. сестри, акушерки та фельдшера. – 2006. – N7. – С. 45-49.
  7. Сікора В.В. Сучасний погляд на проблему вікового андрогенного дефіциту у чоловіків // Вісник Сумського державного університету. – 2011. – Т. 2, № 1. – С. 79-83.