ЩО РОБИТИ ЯКЩО УКУСИВ КЛІЩ?

кліщПрийшло довгождане літо. Багато наших громадян потягнулися на природу: озера, ліси, луги, річки. Та на природі на людину чатує небезпека — кліщ.

Кліщ — група безхребетних тварин класу павукоподібних. Мова йде про лісового кліща, який живе саме в наших широтах. Кліщ ховається в траві, або на кущах, йому подобаються  вологі темні місця в лісі. Найчастіше кліщі кусають в плечі, шию або голову.

в укусі кліща найнебезпечнішим є те, що він часто є носієм таких захворювань як клізмовий  енцефаліт й кліщовий системний бореліоз (хвороба Лайма).  Так, зокрема, енцефаліт дуже важко діагностується, через те що в легкій формі він може мати такі ж симптоми як деякі вірусні захворювання.

Кліщ чепляеться за одяг та повзе далі, шукаючи зручне місце для укусу. Для цього кліщ вибирає теплі  і м’які області. Улюбленими місцями є області під поясом штанів, в паху, під піхвами, під колінами, на шиї, за вухами, а також між лопатками. Після кожної прогулянки в лісі, або в саду потрібно ретельно оглянути свій одяг та відкриті ділянки тіла.

При укусі кліщ впорскує в кров людини антисептик, завдяки чому людина не відчуває болю. Далі кліщ присмоктується до кровоносної судини і ссе кров. Зазвичай кліща виявляють до того, як він відпадає, тому головним симптомом укусу кліща буде саме тіло кліща, яке буде стирчати на  вашій шкірі.

В журналі “Медична сестра” за 2008 рік в №3  детально розповідається про те, що нам необхідно зробити, якщо нас укусив кліщ.

А в журналі “Медицина транспорту України” за 2008 рік в №3 групою авторів (І.Д.Крижановський, С.О. Мунтян, Є.І. Шуліка, В.О. Ніконенко та інші) наведені два клінічних випадки виявлення кліщів при за-гальноклінічному дослідженні сечі, які не  були паразитами в сечових шляхах, а були внесені ззовні.

На сторінках журналу  “Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри” за 2008 рік в №3 лікар-офтальмолог Алла Руденко нам дуже детально розповідає про залозний кліщ. Ще його можна назвати демодикоз повік. Лікар-офтальмолог Алла Руденко не радить нам займатися самолікуванням, коли ми скаржимось на свербіж очей, відчуття повзання комашок та на важкість повік, а наполягає відразу  звертатися до спеціаліста.

Варто знати, що ймовірність захворювання кліщовим енцефалітом прямо залежить від кількості вірусу, який проникає при “укусі” кліща. а також невідкладним заходом є   акуратне вийняття паразита, що упився.

І все ж таки , що ми повинні зробити, якщо нас укусив кліщ.

За рекомендацією таких авторів як Е.С. Райзінгер та О.В. Деміховська В журналі “Інфекційні хвороби” за 2006 рік в №2  ми повинні вийняти кліща слідуючим чином.

При самостійному вийманні кліща дотримуйте наступні рекомендації:

1. Щоб акуратно вийняти кліща, можна обв’язати його ниткою, робити це слід якомога ближче до хоботка, далі розтягнути її кінці убік і обережно, без різких рухів потягнути кінці вгору до повного витя-гання кліща. Різкі рухи недопустимі.

2. У випадку, коли при витяганні кліща відірвається його голівка, місце, де  присмоктався кліщ слід протерти ватою або бинтом, змоченим спиртом, а далі виймають голівку простерелізованою голкою (яку завчасно прожарюють на вогні) так, як ви виймаєте звичайну занозу.

3. Виймання кліща потрібно проводити вкрай обережно, не здавлюючи руками тіло кліща, оскільки при цьому можна витиснути вміст кліща разом з збудниками хвороби в рану. Дуже важливим є те, щоб не розірвати кліща при вийманні: частина, яка залишилася в шкірі, здатна викликати запалення і нагноєння. Також варто знати, що при відриві голівки кліща процес інфікування може продовжуватися, тому що в слинних залозах і протоках комахи міститься чимала концентрація вірусу кліщового енцефаліту.

4. Зовсім не обов’язково накладати на кліща пов’язки з мазі або використовувати масляні розчини. Після того, як ви вийняли кліща, шкіру в місці його присмоктування обробляють розчином йоду спиртового або спиртом. Накладання пов’язки не потрібне.

Кліща, якого витягли, необхідно обов’язково дослідити на наявність у нього вірусу кліщового енце-філіту. Комаху слід помістити в невелику скляну пляшечку  і покласти разом з комахою шматочок злегка зволоженої вати. Закриту пляшечку потрібно зберігати  в холодильнику, але не пізніше за 2 доби з моменту укусу кліща потрібно доставити в лабораторію.

Одним з найголовних засобів захисту від кліщів є одяг, тому, що вони не можуть його прокусити. Йдучи по лісу треба одягати щільний одяг, з довгими рукавами і капюшоном. Можна також використовувати засоби відлякування кліщів. До них відносяться спеціальні аерозолі і креми. Їх можна придбати в аптеці.  Вони відлякують кліщів, якщо ті вже потрапили на тіло. Таким чином, креми та аерозолі краще наносити в місцях проникнення кліщів до тіла. Навіть у спеку  рекомендують накидати на себе кофтину з довгими рукавами, а замість шортів  одягнути штани. На голову краще вдіти кепу чи панаму.  Після повернення додому  обов’язково потрібно уважно обдивитися одяг і тіло. Перед пранням речі краще витрусити.

Батьки повинні  теж обов’язково  дуже уважно обдивитися своїх дітей.

Не забувайте частіше оглядати себе і своїх супутників.

 СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ З ФОНДУ НАШОЇ БІБЛІОТЕКИ:

Беднарський П. Кліщовий епідеміологічний сезон // Медичний вісник. – 2011. – №21. – С. 5.

Виноград Н.О., Василишин З.П. Кліщовий енцефаліт: Нові аспекти відомої проблеми // Сучасні інфекції. – 2008. – №2. – С.29-34.

Иерусалимский А.П. Клещевые инфекции с позиции клинициста-невролога // Журнал неврологии и психиатрии имени С.С. Корсакова. – 2006. – №2. – С.71-73.

Кліщовий енцефаліт // Медична сестра. – 2008. – №3. – С. 21-25.

Медична біологія / За ред. Пішака В.П. Та ін. Підручник. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – 656с.: іл.

Межов В. Остерігайтеся кліщів // Медичний вісник. – 2008. – №23. – С. 7.

Райзінгер Е.С., Деміховська О.В. Актуальні в Європі хвороби, що передаються кліщами // Інфекційні хвороби. – 2006. – №2. – С. 58-63.

Шуляренко С. Кліщі — джерело і переносник багатьох захворювань // Медичний вісник. – 2007. – №20. – С. 6.