Сальмонельоз

salmonellezСальмонельоз — гостре інфекційне захворювання, яке характеризується переважним ураженням шлунково-кишкового тракту. Збудниками сальмонельозу є мікроорганізми, що належать до роду сальмонела. Відомо більш як 2000 серологічних варіантів сальмонел. Факторами передачі збудника можуть бути різні харчові продукти: м’ясо, м’ясні продукти, яйця, молоко та молочні продукти, риба та страви з неї. Можливе зараження від людини — хворого і носія сальмонел. Особливо небезпечні ті люди, які мають відношення до приготування, роздачі їжі або продажу харчових продуктів.

Інкубаційний період сальмонельозу коливається від кількох годин до 2-3 діб. Сальмонели, що потрапили в організм людини, в одних випадках викликають бурхливу картину токсикоінфекції, в інших — генералізований інфекційний процес.

Розрізняють такі клінічні форми сальмонельозів:

  1. 1.Гастроінтестинальна (локалізована), яка має гастритний, гастроентеритний, гастроентероколітний варіанти.
  2. 2.Генералізована форма з тифоподібним і септичним варіантами.
  3. 3.Бактеріоносійство: гостре, хронічне, транзиторне.

Гастроінтестинальна форма — одна з найпоширеніших форм сальмонельозу (96-98%). Найбільш характерною та постійною ознакою є ураження шлунково-кишкового тракту. При гастритній формі у хворих відзначається підвищення температури тіла, відчуття тяжкості та болі в епігастральній ділянці, зниження апетиту, нудота, повторне блювання, відрижка, розлад випорожнень.

При гастроентеритній формі поряд з симптомами гастриту спостерігаються значні випорожнення до 10-15 разів на добу, водянисті, коричневого або зеленуватого кольору. Тривалість проносу тримається до 4-7 днів. Розвиток захворювання супроводжується підйомом температури до 38-39, болями в животі. У патологічний процес можуть утягуватися печінка, жовчовивідні шляхи, підшлункова залоза, нирки та інші внутрішні органи.

При гастроентероколітній формі поряд з симптомами гастроентериту з’являються болі внизу живота, випорожнення в розпалі хвороби стають мізерними, складаються із мутного зеленого слизу, інколи з домішкою крові, підвищена температура тримається 2-4 дні. При тяжкому перебігу захворювання випорожнення спостерігаються більше, ніж 10 разів на добу, пронос продовжується 7-10 днів, розвивається зневоднення організму.

Генералізована форма характеризується відносною тривалістю гарячкового періоду та переважанням у клінічній картині проявів інтоксикації, накопиченням і розмноженням сальмонел у внутрішніх органах та лімфатичних утвореннях.

Тифоподібна форма може перебігати як з явищами гастроентериту, так і без них. Септичний варіант виникає в осіб, послаблених іншими захворюваннями та в новонароджених. Спостерігається утворення гнійних вогнищ з наявністю сальмонел у легенях, нирках, мозкових оболонках, печінці, селезінці та інших органах.

Після перенесеного захворювання незалежно від форми його протікання частина хворих стають бактеріоносіями. Бактеріоносійство діагностується при бактеріологічному і серологічному дослідженнях за відсутності клінічних проявів.

Хворому на сальмонельоз слід дотримуватися дієти. В перші 1-2 дні радять утримуватись від приймання їжі або призначають щадну дієту. Потрібно пити багато рідини. На 3-4-й день, залежно від інтенсивності шлунково-кишкових розладів, додають слизові відвари рису, манної або вівсяної крупи, протерті каші на воді, киселі. Молочні та смажені страви, рослинну клітковину в усіх її видах треба уникати. На звичайне харчування можна перейти через 10-12 днів. Пам’ятаємо, що навіть у пізні періоди хвороби споживання звичайної їжі може призвести до виникнення хронічних розладів шлунково-кишкового тракту.

Профілактичні заходи по запобіганню сальмонельозам повинні бути спрямовані на усунення умов, які сприяють попаданню збудника в організм людини. Треба своєчасно виявляти носіїв салмонел, особливо серед працівників громадського харчування, торговельної мережі, медичних і дитячих закладів. Слід дотримуватися правил особистої гігієни. Всі м’ясні страви і яйця треба піддавати необхідній термічній обробці. Для обробки сирого м’яса і готових продуктів використовувати різні дошки. Сирі та готові  продукти необхідно зберігати в холодильнику окремо і в упаковці. Не купляти продукти харчування на стихійних ринках. Слід дотримувати термін зберігання продуктів і готових страв.

Література:

  1. Єльцова Л.Б. Сучасний стан захворюваності на сальмонельоз в Україні // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. — 2015. — № 1. — С. 124-125.
  2. Зарицький А.М. Актуальність сальмонельозу в Україні і перспектива боротьби з ним // Інфекційні хвороби. — 2016. — N 3. — С. 5-9.
  3. Малий В.П. Сальмонельоз: клініка, діагностика, лікування (огляд) // Інфекційні хвороби (Тернопіль). — 2013. — № 2. — С. 103-111.
  4. Малиш Н. Сучасні особливості епідемічного процесу сальмонельозу // Інфекційні хвороби (Тернопіль). — 2013. — № 4. — С. 30-35.
  5. Малый В.П. Сальмонеллез // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія : журн. для лікаря-практ. — 2013. — № 3. — С. 25-33.
  6. Яковенко А. Сальмонеллез // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. — 2012. — № 4. — С. 23-26.