Розсіяний склероз – хвороба молодого віку

катаракта

Розсіяний склероз – це незваний

гість, який раптово заходить в дім

з великим багажем, займає всі кімнати

і залишається назавжди.

Шмідт Т.Є.

Серед хвороб нервової системи розсіяний склероз з його мінливим перебігом займає четверте місце за поширеністю після гострих порушень мозкового кровообігу, епілепсії та паркінсонізму, а в молодому віці –  друге місце після епілепсії і є особливо складним щодо можливостей успішної терапії.

Впродовж останніх 70 років захворюваність на розсіяний склероз збільшилась у 5 разів. Це зумовило необхідність перегляду параметрів поширення хвороби у різних регіонах. В усьому світі налічується близько трьох мільйонів хворих на цю недугу. Зберігається тенденція до подальшого збільшення поширеності захворювання у різних країнах Європи та Північної Америки. До того ж, вона неоднакова в різних регіонах земної кулі. Україну слід віднести до зони середнього ризику поширення розсіяного склерозу.

Розсіяний склероз – один з найтяжчих, невідомих за етіологією і практично невиліковних захворювань центральної нервової системи. Він привертає увагу невропатологів більш як століття. Не дивлячись на величезну кількість робіт, присвячених цій хворобі, ця проблема залишається об’єктом численних досліджень. Постійна і тривала увага до цього захворювання пояснюється низкою обставин. По-перше, розсіяний склероз не відноситься до категорії рідкісних органічних захворювань нервової системи. По-друге, розсіяний склероз вражає молодих людей у віці 20-40 років і через особливості його перебігу охоплює декілька десятиліть, що призводить до інвалідизації хворих, які потребують особливого спостерігання, догляду і перебування на стаціонарному лікуванні.

Отже, в результаті захворювання на розсіяний склероз певна частина працездатного і творчого населення виявляється вирваною на довгі роки із соціального життя. Не дивлячись на це, основні питання його етіології, патогенезу і патофізіології є досі маловивченими. Всі ці міркування визнають проблему вивчення розсіяного склерозу надзвичайно актуальною як у практичному, так і в теоретичному відношенні.

Це хронічне захворювання, у більшості випадків прогресуюче, непередбачуване у перебігу і у наш час невиліковне. До недавнього часу строки встановлення правильного діагнозу розсіяного склерозу під час розвитку неврологічної симптоматики не мали особливого значення. Адже лікар нізащо не міг вплинути на розвиток хвороби. Лікування пацієнтів полягало у проведенні симптоматичної терапії. Проте в останні роки ситуація радикально змінюється з появою на фармацевтичному ринку засобів так званої превентивної, або модифікуючої терапії. Ці препарати у значній мірі полегшують перебіг розсіяного склерозу у багатьох хворих, і уповільнюють розвиток інвалідизації.

Активність досліджень щодо питань морфології, етіології і патогенезу розсіяного склерозу і як наслідок цього – розробка нових терапевтичних підходів до його лікування дають підставу вважати, що у найближчому майбутньому є можливість винайдення способів вторинної клінічної профілактики і патогенетичного кардинального лікування розсіяного склерозу.

Розсіяний склероз змінює життя не тільки самих хворих, але й їхні родини. Тому особливого значення набувають деонтологічні і етичні проблеми, які повинні вирішуватися гуртом і спеціалістами, і оточенням хворого.

Список рекомендованої літератури

Бойчук М. О. Від ефективної діагностики розсіяного склерозу та вчасного лікування його загострень до покращення статистичних показників перебування в спеціалізованому медичному закладі // Міжнародний неврологічний журнал. – 2018. – N 6. – С. 126-132.

В Україні зареєстровано високоефективний препарат ЛЕМТРАДА для лікування розсіяного склерозу // Український медичний часопис. – 2019. – Т. 1, № 3. – С. 3-4.

Вплив сезонних кліматичних чинників на частоту загострень розсіяного склерозу / О.О. Ніколенко [та ін.] // Український медичний часопис. – 2019. – Т. 2, № 2. – С. 27-30.

Западнюк Б. В. Чи можна вилікувати розсіяний склероз? // Практикуючий лікар. – 2019. – N 1. – С. 62-63.

Іновації в лікуванні розсіяного склерозу // НейроNEWS. – 2019. – № 6. – С. 46-47.

Копчак О. О. Особливості когнітивних порушень у хворих на розсіяний склероз // Міжнародний неврологічний журнал. – 2019. – N 1. – С. 93-101.

Оновлені результати досліджень ефективності та безпеки окрелізумабу при розсіяному склерозі. За матеріалами ECTRIMS – Конгресу Європейського комітету з лікування розсіяного склерозу (11–13 вересня 2019 р., Стокгольм, Швеція) // НейроNEWS. – 2019. – № 7. – С. 18-22.

Розсіяний склероз: не будь за бортом життя // Фармацевт практик. – 2019. – № 5. – С. 21.

Розсіяний склероз із середини: проблеми пацієнтів та можливі шляхи їх подолання. За матеріалами 3-го Форуму груп захисту інтересів пацієнтів (11 вересня 2019 р., Стокгольм, Швеція) // НейроNEWS. – 2019. – № 9. – С. 20-22.

Світовий досвід сучасної терапії розсіяного склерозу. За матеріалами Конгресу Європейського комітету з лікування та досліджень розсіяного склерозу, ECTRIMS 2019 (11–13 вересня 2019 р., Стокгольм, Швеція) // НейроNEWS. – 2019. – № 8. – С. 12-19.

Шульга О. Д. Проспективне 5-річне дослідження доброякісного розсіяного склерозу // Український медичний часопис. – 2019. – Т. 2, № 1. – С. 34-36.