Розлади харчової поведінки: як розпізнати захворювання

Чи часто ви бачите у ЗМІ зображення жінок чи чоловіків «в тілі»? Напевне, рідко – стереотипно люди у сучасних медіа зображуються молодими та стрункими, що встановлює недосяжний ідеал. Особливо чутливими до впливу нав’язаних медіа образів є дівчатка-підлітки, адже вони якраз проходять стадію самоідентифікації та остаточного формування особистості. Гонка за міфічним «ідеальним» тілом породжує ненависть до власних форм і розвиток нав’язливого бажання схуднути за будь-яку ціну, що перетікає у розлади харчової поведінки. Люди із розладами харчової поведінки дуже вимогливі до себе, постійно засуджують і критикують себе, відчувають сором за те, що їдять і як виглядають, уникають інших людей.

До розладів харчової поведінки відносять нервову анорексію, компульсивне переїдання, нервову булімію. Особливістю нервової анорексії є те, що попри досягнення ваги, яка відповідає віковим нормам, людина відчуває істотну потребу в подальшому зниженні маси тіла чи виражене незадоволення власною вагою та формами. Основна відмінність між компульсивним переїданням і нервовою булімію полягає в тому, що ті, хто бореться з нервовою булімією, застосовують компенсаторну поведінку, щоб позбутися з’їденого чи «відпрацювати» калорії. За нервової булімії тривалість епізодів переїдань зазвичай коротша, але інтенсивніша, ніж при компульсивному переїданні.

Спільними ознаками при розладах харчової поведінки є незадоволення власною вагою та формою тіла, цілеспрямований контроль калорійності та кількості їжі, маси та розмірів тіла, максимальне зосередження на досягненні бажаної ваги. Ще одним сигналом, що може свідчити про це захворювання, є складність у виконанні повсякденних обов’язків, робочих завдань, підтриманні соціальної взаємодії через наявність певних харчових звичок і ритуалів. Які симптоми порушення функціонування різних органів є сигналом про необхідність звернення до лікаря описано в статті:

Розлади харчової поведінки: як розпізнати захворювання / підгот. Т. Ільницька //  НейроNEWS. Психоневрологія та нейропсихіатрія. – 2020. – №1. – С. 6–7.

Якщо ви бажаєте отримати електронну копію статті зверніться за електронною адресою : nmi.ronmb@gmail.com або тел.: (063) 38-09-527 (viber). Послуга безкоштовна.