РОСЛИНИ ОТРУЙНІ ДЛЯ ДІТЕЙ

roslini-otruyni-dlya-diteyДля озеленення територій шкіл та дитячих садків обирають гарні, ошатні рослини, що квітують різнокольоровими квітами. Однак серед них, на жаль, нерідко трапляються токсичні. А, як відомо, діти вирізняються особливою допитливістю і бажанням спробувати все на смак і це несе в собі небезпеку.

В залежності від ступеню враженості токсичної дії на організм людини виділяють умовно-отруйні, отруйні та особливо отруйні рослини.

До умовно-отруйних відносять рослини, що набули токсичних властивостей при незвичайних умовах вирощування, наприклад у хімічно забрудненому ґрунті. 

До отруйних відносять рослини, що виробляють речовини, які при прийомі всередину, прямому контакті або вдиханні тимчасово порушують функції внутрішніх органів, викликають стан дискомфорту, розвиток дерматиту та ін. Це, наприклад, такі декоративні рослини як бузина чорна, рододендрон, черемха, біла акація (робінія звичайна), гортензія, які часто використовуються в озелененні.

Особливо отруйними вважають рослини, фітотоксини яких навіть  малих кількостях здатні викликати тяжкі ураження життєво-важливих органів, а в деяких випадках – загибель постраждалого. Подібною дією володіють віх отруйний, рицина та інші.

Buzina-chornaБузина чорна — давно відома рослина в Україні. Серед видів бузини є сорти з жовтими і золотисто-облямованими листками, з плакучою, кулястою і пірамідальною формою куща. Широко відомі лікарські властивості бузини чорної, але її листки, гілки, пагони і кора, також недостиглі плоди бувають токсичними. Хоча квіти та дозрілі плоди не отруйні. Прихований період отруєння — 30 хв.-2 год. Токсичні речовини, які містяться в бузині чорній — це ціаногенні глікозиди амигдалін та самбунігрин, що блокують дихальні ферменти, розвивається запаморочення, головний біль, болі в животі, нудота, блювання, прискорюється ритм серця. Тахікардія у пізніх стадіях змінюється на брадикардію. Розвивається задуха з затримкою дихання при видосі, можливі судоми. Смерть наступає від зупинки серця на фоні серцевої недостатності. Тому бузину чорну, червону, корейську та інші її види не слід висаджувати поблизу дитячих майданчиків.

rododendronОстаннім часом великої популярності в озелененні набули рододендрони. З ними створюють моно-сади, використовують у композиціях з хвойними та магноліями, вирощують також у контейнерах. Рододендрони належать до групи дуже отруйних рослин — вони містять граянотоксини і мають кардіотоксичну дію. Клінічна картина первинного кардіотоксичного ефекту включає: порушення серцевого ритму та провідності; порушення центральної гемодинаміки і перфузії тканин, максимальний прояв яких — екзотоксичний шок. Найтоксичнішим є рододендрон жовтий. Тому рододендрони заборонені в озелененні дитячих установ та дитячих майданчиків.

bila-akatsIyaБіла акація (робінія звичайна) — широко відома рослина з білими запашними квітками. Має сорти з кулястою і пірамідальною кроною, золотистим листям, біло-рожевими квітками. Плоди мають довгасто-лінійно-плескату форму. Квітки їстівні в сирому вигляді. У народній медицині їх застосовують як жарознижувальний, відхаркувальний та спазмолітичний засіб. Однак кора і плоди отруйні, містять токсичний протеїн робін, що блокує синтез білку. Робін має нейротоксичну дію, викликає нудоту, блювоту, болі в животі. У тяжких випадках розвиваються гематурія, гостра серцево-судинна недостатність, різке психомоторне збудження, судоми, втрата свідомості.

robinIya-kleykaРобінія клейка і робінія новомексіканська відрізняються рожевими квітками і повторним цвітінням, яке настає пізніше від цвітіння білої акації. Ці види наділені тими ж властивостями, що і біла акація, тому саджати їх, як і білу акацію, поблизу дитячих майданчиків не можна.

gortenziyaКрасивий живопліт створюють кущі гортензії. Це прямостоячі кущі, квіти зібрані в кулясті суцвіття або вінички. Проте гортензія містить гідрангін. При попаданні гідрангіну до організму блокуються дихальні ферменти. Всі частини рослини містять ціаногенні глікозиди і тому вважаються отруйними. При отруєнні розвиваються задуха, ціаноз, потовиділення, слабкість, запаморочення.

biryuchina-zvichaynaУ міському та сільському озелененні широко використовується бирючина звичайна. Вона має сорти з сизими, білооблямованими, золотистими і золотисто-облямованими листками. З бирючини звичайної та її сортів вистригають форми у вигляді кулі або пірамідки, що є дуже красиво. Однак рослина повністю отруйна, особливо її листки та чорні плоди.

Зрозуміло, що гортензія та бирючина звичайна не рекомендуються для висаджування поблизу дитячих майданчиків.

ZhasminОкрасою садів є жасмин віргінський — високий прямостоячий дерев’янистий кущ з пахучими білими квітами, що розміщуються на кінцях пагонів. Проте слід відмітити, що жасмин — сильна отрута, що паралізує нервову систему. Загальний і превалюючий симптом при отруєнні жасмином — параліч рухових нервів. Через значну токсичність застосовувати його в озелененні дитячих закладів не рекомендується.

karagana-chagarnikovaДавно застосовується в озелененні карагана чагарникова. Це рослина з родини бобових з жовтими квітками, зібраними в пучки і плодами-стручками. З плодів-стручків карагани діти часто роблять свисточки. Ця рослина слабоотруйна.

zhimolost-tatarskaКущі, що давно застосовуються в озелененні — жимолості татарська і звичайна. Жимолость татарська — рослина заввишки до 3-4 м з запашними двогубими квітками від темно-рожевих, рожево-помаранчевих до світло-рожевих відтінків і з жовто-помаранчевими зрощеними по два плодами-ягодами. Рослина росте на узліссях, у живоплотах та групових насадженнях. Плоди жимолості татарської розглядаються як слаботоксичні.

pivonIya-derevopodibnaПівонія деревоподібна — красивий декоративний кущ для озеленення. Має багато сортів, різних за кольором. Квітки великі, діаметром 10-20 см в діаметрі, можуть бути простими або махровими, білими, рожевими або малиновими залежно від сорту. З півоній можна створити чудові композиції, особливо в поєднанні з бузком та каштаном кінським, проте через токсичність рослину не можна висаджувати поблизу дитячих майданчиків, так само як і карагану чагарникову та жимолості татарську і звичайну.

bobovnik-zolotiy-doschОсобливо ефектний під час квітування бобовник “Золотий дощ”. Це декоративний великий кущ, може бути й невеликим деревцем, яскраво жовті квіти якого, зібрані у великі довгі китиці до 50 см, спускаються донизу. На жаль, милуватися цією рослиною бажано тільки здалеку, бо ця рослина дуже отруйна. Навіть молоко кіз та корів, які споживали листя і пагони цієї рослини, стає токсичним.

magonIya-padubolistaМагонія падуболиста та магонія повзуча — гарні декоративні кущі з блискучими вічнозеленим шкірястими листками. Однак магонія повзуча нижча — сягає висоти всього до 0,5 м та має більші плоди. Обидва види мають слаботоксичне листя, проте плоди їстівні, з них готують желе.

Rhus typhinaУ декоративному садівництві використовується сумах оленерогий. Це дерево до 7-10 м. Має ажурну крону, пухнасті товсті пагони, що нагадують оленячі панти. Особливо декоративний сумах оленерогий у період дозрівання плодів. Плоди — округлі дрібні кістянки, вкриті оксамитовим червоним опушенням. Прикрашають ці дерева і листки, які до осені змінюють забарвлення із зеленого на червонувато-оранжеве. Однак молочний сік сумаха є отруйним і тому це дерево, як і магонію падуболисту та магонію повзучу, а також бобовник “Золотий дощ” не дозволяють використовувати в озеленні дитячих майданчиків.

yalivtsiДуже бажаними в озелененні є ялівці, вони чудово очищають повітря, виділяють фітонциди. Але через сильну токсичність різноманітних видів та сортів ялівців висаджувати їх поблизу дитячих майданчиків не можна. Неотруйним є лише ялівець звичайний, шишкоягоди якого продаються в аптеках.

cyparis-lawsoniana-alumiiКипарисовик Лавсона і його сорти — хвойні декоративні рослини з м’яким лускоподібним листям, на відміну від ялівців менш токсичні, однак все одно є небажаними поблизу дитячих майданчиків.

tis-yagodniyРозповсюдженою в декоративному садівництві рослиною є тис ягідний, тис гострокінцевий. Тис — хвойна рослина з м’якою плоскою хвоєю. Хвоя темно-зелена блискуча зверху, знизу матова і жовто-зелена. З тисів створюють живоплоти і бордюри, формують різноманітні геометричні форми, використовують у створенні топіарних садів (сад, наповнений фігурами зі стрижених кущів). Це надзвичайно тіньовитривала деревна рослина. Попри всі ці переваги для садівництва, тис є токсичним і недозволеним для висаджування поблизу дитячих майданчиків.

mikrobiota-perehresno-parnaРослина, яку дуже рідко можна зустріти в озелененні міст — мікробіота перехресно-парна. Це хвойний кущ, який формує низькі подушки, хвоя лускоподібна, м’яка, зелена влітку і бура восени та взимку. Зовні нагадує сланкі сорти туї західної. Вся рослина токсична, а тому не рекомендується висаджувати її поблизу дитячих майданчиків.

Цей перелік рослин, які використовуються в декоративному садівництві і які є отруйними — далеко неповний. Серед квітів також є токсичні. Тому плануючи озеленення дитячих майданчиків, добираючи рослини, обов’язково потрібно уточнити наскільки вони можуть бути корисними чи шкідливими для здоров’я дітей.

Список літератури:

  1. Клименко, А.В. Рослини не для дитячих майданчиків / А.В. Клименко // Будьмо здорові. — 2015. — №3/4. — С.4-7.
  2. Отравления растительными ядами // Клиническая токсикология / Е.А. Лужников, Г.Н. Суходолова. – М., 2008. – Разд. 18.2.— С.530-539.
  3. Отравления ядовитыми растениями // Медицинская токсикология: национальное руководство. – М., 2012. – Разд. 12.2. – С.696-730.
  4. Токсические свойства и противопоказания к применению лекарственных растений // Энциклопедия практической фитотерапии. Кн. 3: (Практическое применение лекарственных растений в гомеопатии) / Г.А. Гоменюк, Г.И. Гоменюк, Г.А. Гоменюк-Громова. – К., 2007. – С. 209-232.