РІВНІ СЕРЕД НАС

міжнародний день інвалідівДо міжнародного дня інвалідів

Міжнародний день інвалідів був заснований 3 грудня 1992 року на сесії Генеральної асамблеї ООН.

На сьогодні більше 1 мільярда людей планети є інвалідами різних захворювань. Це становить 15% населення Землі. За даними комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я в Україні понад 2,8 мільйона людей мають статус інваліда, що становить близько 6% загальної кількості населення держави. Майже 80% інвалідів – люди працездатного віку.

Держава всіляко намагається допомагати інвалідам. В Україні прийнято низку законів, направлених на полегшення життя людей з особливими потребами:

 • “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
 • “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
 • “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
 • “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям – інвалідам”.
 • “Про психіатричну допомогу та інші нормативно-правові документи”.

Створення робочих місць – питання, яке потребує першочергового вирішення. Але потрібно створювати різноманітні центри, де б надавалася реабілітаційна допомога та кваліфіковане лікування для людей – інвалідів працездатного віку. Такі центри вже існують, однак в силу специфіки їх мало і вони недостатньо фінансуються.

Серед дитячого населення України – 2% інвалідів, або понад 167000 дітей. Причини дитячої інвалідності – вроджені порушення, хвороби центральної нервової системи та розлади психіки і поведінки.

Під інвалідністю слід розуміти такий стан організму людини, який характеризується постійною втратою професійної працездатності, або її значним обмеженням. Поняття “інвалідність” включає визнання необхідності багатьох видів соціальної допомоги.

В наш час, мабуть, немає таких людей, які би ні разу в житті не хворіли. Та є такі хвороби, які лишаються на все життя: це захворювання, пов’язані з ураженням нервової системи, психічні захворювання, розумова відсталість, церебральний параліч. На жаль, навіть в ХХІ столітті таких людей чекає сумна участь інвалідів.

Ось уже другий рік триває війна на Донбасі. Віроломний напад Росії згуртував український народ навколо Української Армії. Тисячі українських патріотів пішли воювати проти агресора. На жаль не всі з них повернулися до дому живими. Біля 3000 українських солдат загинуло, ще більше було поранено, багато з них стали інвалідами. Наші військові лікуються та проходять реабілітацію в госпіталях Міністерства Оборони та цивільних закладах лікування.

В Україні з огляду на несприятливу військову ситуацію наразі багато інвалідів, які постраждали внаслідок військових дій в зоні АТО. Жодних прав і гарантій для таких людей, які захищають Батьківщину, наша держава не створила. Потрібні реабілітаційні центри, в яких надавали би допомогу фізичну і психологічну для наших захисників, яких у нас майже немає. Реабілітологія в Україні знаходиться на початковій стадії.

В Україні функціонує розгалужена система спеціалізованих закладів для дітей. Основними завданнями таких центрів є надання комплексної реабілітаційної допомоги дітям з фізичними та розумовими вадами, створення умов для максимальної соціальної інтеграції їх у суспільство.

Реабілітаційні заходи включають в себе надання медичних, психолого-педагогічних, соціальних послуг та проведення профорієнтаційної роботи з дітьми-інвалідами.

Зниження інвалідності, профілактика стійких порушень працездатності є важливим державним і суспільним завданням. Якість профілактичних заходів визначається рівнем сучасних методів дослідження в науково-дослідній і в практичній діяльності лікаря.

При здійсненні суспільної турботи про інвалідів велике практичне значення має прогнозування можливості реабілітації порушених фізіологічних функцій.

Індустріальний розвиток в нашій країні і розвиток цивілізації в цілому змінюють навколишнє середовище. Це змінює характер і інтенсивність впливу на організм людини, що є загальнобіологічною закономірністю. Проте сприятливі соціальні умови можуть поліпшити фізичний стан інвалідів, покращити якість життя в сучасному світі.

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ З ФОНДУ НАШОЇ БІБЛІОТЕКИ: 

 1. Іпатов А.В. Інформаційні технології оцінки перебігу інвалідності в Україні // Український терапевтичний журнал. – 2011. – № 3. – С. 57-66.
 2. Коляденко Н. Забезпечення права інвалідів на професійну самореалізацію // Управління закладом охорони здоров’я. – 2013. – N 1. – С. 74-83.
 3. Моісеєнко Р.О. Актуальні проблеми організації допомоги дітям з інвалідністю у світі та в Україні // Современная педиатрия. – 2015. – № 3. – С. 16-19.
 4. Національна платформа недержавних організацій щодо виконання зобов’язань держави перед громадянами з інвалідністю за конвенцією ООН про права інвалідів. – К., 2010. – 84 с.
 5. Первинний вихід на інвалідність населення сільських районів на території обслуговування сімейними лікарями // Сімейна медицина. – 2010. – № 3. – С. 20-22.
 6. Реабілітація осіб з інвалідністю: українські перспективи. – К., 2010. – 40 с.
 7. Чудна Р.В. Сучасний стан та перспективи профілактики інвалідизації засобами лікувальної фізкультури та фізичної реабілітації в Україні // Судинні захворювання головного мозку. – 2012. – № 4. – С. 2-10.