Рак яєчників

rak-yaechnikivСеред захворювань жіночих статевих органів значне місце займають доброякісні та злоякісні пухлини. Доброякісні пухлини розвиваються повільно, вони як правило відмежовані від оточуючих тканин. Клітини з яких складаються доброякісні пухлини, не проростають в суміжні тканини та кровоносні судини. Злоякісні пухлини, на протилежність доброякісним, мають властивість бурхливого росту. Вони швидко проникають в суміжні тканини та органи. Дрібні частини злоякісних пухлин можуть струменем лімфи або крові переміщуватися у віддалені органи. Вони утворюють множинні вогнища свого зростання, тобто дають метастази. Однією із злоякісних пухлин жіночих статевих органів є рак яєчників.

Яєчник — парна статева залоза жінки. Він утворює яйцеклітини та виробляє жіночі статеві гормони — естрадіол та прогестерон. Яєчник зв’язаний з маткою щільним тяжем, що складається переважно з гладкої м’язової тканини, — власною зв’язкою яєчника. Вага яєчника сягає 5-8 грамів. Формування його закінчується у 20 років. Після 35-40 років яєчник дещо зменшується, а в клімактеричний період вага його становить у 2 рази менше.

Раком яєчника хворіють жінки різного віку. Поширеність його в інших країнах світу різна та не залежить від рівня життя населення. Частіше на рак яєчників хворіють 45-50 річні жінки, але він може виникати й в більш молодому віці. Статистичні дані свідчать, що серед злоякісних пухлин жіночих статевих органів, рак яєчника становить 15-20%. Це захворювання в останні роки швидко прогресує і більш як у 70% хворих виявляють його на 3-4 стадії захворювання.

Дуже часто раку яєчників передує тривалий запальний процес в ділянці придатків матки, а також доброякісні пухлини яєчників — кісти. Пухлини яєчників протягом тривалого часу не викликають у жінок ніяких болісних відчуттів. В початковій стадії він протікає безсимптомно. Виявляються вони зовсім випадково при огляді лікарем гінекологом. Лише при дуже уважному ставленні до свого здоров’я, жінка може звернути увагу на незрозумілий біль внизу живота, слабкість, зниження працездатності, неприємне відчуття при статевих стосунках, підвищення температури тіла. В деяких випадках про наявність злоякісних пухлин яєчників малих розмірів вже свідчать біль у спині, припинення місячних, часте сечовипускання, збільшення живота, запори або проноси. З приводу таких симптомів жінки частіше звертаються до лікаря терапевта, ніж до гінеколога. На пізніх стадіях раку яєчників виникає асцит, задишка та проявляються ознаки часткової кишкової непрохідності. Зазвичай рак виникає в обох яєчниках. Таким чином, ми бачимо, що рак яєчників є вторинним процесом, оскільки він розвивається на фоні невилікуваної доброякісної пухлини — кісти, хронічного запального процесу та інших причин.

З метою поліпшення обстеження та оздоровлення жінок, які мають схильність до захворювання на рак яєчників, виділяють так звану, групу ризику. До неї входять жінки, які мають кісту яєчника, хронічні запальні процеси яєчників, у яких видалена матка, у яких раніше вже був видалений один яєчник, які мали пухлини молочної залози, які не могли вагітніти, а також ті які приймали тривалий час гормони з метою контрацепції та інші. Такі жінки повинні 2-3 рази на рік обстежуватись у лікаря гінеколога. Якщо лікар пропонує для уточнення діагнозу провести певні методи дослідження, то слід не відкладати їх, а робити все як можна швидше.

Не треба забувати й про можливість самообстеження. Адже незначне ущільнення внизу живота, неприємні та больові відчуття — мають насторожити жінку. Вона негайно повинна звернутися до лікаря. При вчасному та регулярному профілактичному огляді та своєчасно проведеному лікуванні можна уникнути раку яєчника.

Бережіть та цінуйте своє здоров’я, шановні жінки.

Література:

  1. Ивченко А.Л. Рак яичников: современные аспекты диагностики // Харківська хірургічна школа. — 2015. — N 4. — С. 147-151.
  2. Колеснік О.О. Персоніфіковане лікування хворих на рак яєчників // Шпитальна хірургія. — 2017. — N 2. — С. 5-12.
  3. Мамарасулова Д.З. Онкомаркеры СА125 и НЕ4 и их диагностическая ценность у больных раком яичника // Клініч. онкологія. — 2016. — N 3. — С. 55-56.
  4. Немальцова Е.В. Возможности маркерной диагностики злокачественных опухолей яичников // Український радіологічний журнал. — 2017. — Т. 25, № 4. — С. 290-296.
  5. Пути улучшения результатов лечения запущенных форм рака яичников / А.А. Михановский [и др.] // Международный медицинский журнал.- 2015. — T. 21, № 3. — С. 21-25.
  6. Рак яичников: современное состояние проблемы / О.И. Полунченко [и др.] // Медицинские аспекты здоровья женщины. — 2015. — № 3. — С. 59-62.
  7. Романів М.П. Синоптична характеристика факторів ризику виникнення раку тіла матки та раку яєчників // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. — 2017. — N 3. — С. 58-66.
  8. Суханова А.А. Консервативне хірургічне лікування доброякісних і пограничних епітеліальних пухлин яєчників і подальша лікувально–профілактична тактика в жінок репродуктивного віку // Акушерство, гінекологія, генетика. — 2016. — Т. 2, № 2. — С. 48-51.
  9. Суханова А.А. Современные принципы лечения доброкачественных и пограничных опухолей яичников и возможности профилактики их рецидивов: (обзор литературы) // Здоровье женщины. — 2016. — N 4. — С. 56-60.
  10. Ультразвуковая эластография сдвиговой волной в характеризации рака яичника / В.В. Митьков [и др.] // Ультразвуковая и функциональная диагностика. — 2017. — № 5. — С. 13-24.