Рак грудей: що відбувається на кожній із стадій недуги, які причини патології точно відомі і як зменшити ризик захворіти?

20 жовтня — Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Його запровадили, щоб привернути увагу жінок до цієї проблеми. Про те, як виникає рак, чи можна від нього захиститись та інші важливі подробиці — розмова з лікарями: Орестом Трілем, онкологом, заступником генерального директора з медичної частини Львівського онкоцентру; Любов’ю Бучинською, заступницею директора з наукової роботи Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології НАНУ та Антоном Аскольським, клінічним онкологом Національного Інституту Раку.

Почути такий діагноз — страшно. Та що раніше його поставили, то більше шансів одужати. Рак виліковний за умови виявлення на I стадії у 95% пацієнтів, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50%, інформує Центр громадського здоров’я МОЗ України.

— Які причини виникнення раку грудей сьогодні точно відомі?

А. Аскольський:

— Медицина виокремлює три основні види раку молочної залози: HER2-позитивний, тричі негативний (базальний) та гормонозалежний. Під HER2-статусом розуміють білок, який може з’являтися на мембранах клітин. Тоді вони поводяться більш агресивно, стають злоякісними.

Рак виникає переважно у протоках молочної залози. Зазвичай вони мають багато шарів клітин, які відрізняються різним ступенем зрілості. Перший шар — незрілі клітини, а далі — більш зрілі. Якщо рак виникає у незрілих клітинах, то це тричі негативний агресивний рак.

Гормонозалежний рак молочної залози найчастіше виникає у зрілих клітинах.

Л. Бучинська:

— Гормонозалежний тип раку виникає через порушення гормонального фону. Мова про дисбаланс естрогену, який впливає на клітини так, що вони діляться атипово — відбувається злоякісна трансформація, відтак з’являється та росте пухлина. Тричі негативний тип раку виникає переважно через експресію рецепторів гормонів естрогену, прогестерону та онкобілка HER2/neu.

Та незалежно від виду раку, перебіг хвороби може змінювати метаболічний синдром — надлишкова вага людини, діабет, гіпертонії ускладнюють ці процеси.

До слова, сучасна медична практика фіксує також багато випадків, коли пухлини одного типу з’являються у різних поколінь однієї сім’ї. Це називається сімейним раковим синдромом.

— Чи можна стверджувати, що народження дітей та грудне вигодовування — це профілактика раку грудей для жінки?

— Це дуже неоднозначне твердження. В Україні немає статистики захворюваності жінок за таким критерієм. Утім, годування грудьми та народження дітей належать до чинників, які зменшують ризик захворюваності.

— Який наймолодший вік, коли у пацієнта можливий рак?

А. Аскольський:

— Зі збільшенням віку збільшується ризик хвороби. У мене наймолодші пацієнти мали 25-26 років.

— Перейдімо до стадій хвороби. Адже кажуть, що саме від того, на якій стадії діагностували недугу, залежить ефективність лікування…

О. Тріль:

— Розпочнімо із раку нульової стадії. Під час неї жінка не відчуває жодних симптомів. Проблему можна виявити тільки за допомогою мамографії чи біопсії.

— Нульова стадія раку — це вже хвороба чи лише передумова?

А. Аскольський:

— Це — повноцінний рак. Його особливість у тому, що немає жодного ризику рецидиву чи метастазування. Це рак, який розвинувся до базальної мембрани — до тієї перетинки, яка його відгороджує від судин. Лікують його за допомогою хірургічного втручання.

— Яким є рак на першій та другій стадіях?

О. Тріль:

— Під час першої людина ще не відчуває дискомфорту, адже розмір пухлини — до 2 сантиметрів у діаметрі. Щоправда, під час огляду лікар може виявити проблему. На цій стадії раку ми зберігаємо грудну залозу та робимо її профілактичне опромінення, щоби в інших місцях не виникали пухлини.

Друга стадія раку — це пухлина діаметром до 5 сантиметрів або ж невелика пухлина та декілька уражень лімфатичних вузлів (можливі вузлики під пахвою). Симптомом є також кров’янисті виділення з соска. На цій стадії хвороби лікарі видаляють більшу частину грудної залози або ж повністю.

— Що стається на третій і четвертій стадіях?

— На третій стадії пухлина має понад п’ять сантиметрів або ж рак уражає більшість пахвових лімфатичних вузлів. Віддалених метастазів ще немає. У такій ситуації може допомогти хіміотерапія — вона зменшує розміри та локалізує хворобу. Також ми оперуємо та здійснюємо променеву терапію.

У випадку четвертої стадії хвороба поширюється на далекі лімфатичні вузли (на шию, у грудну клітку) або на інші органи — легені, печінку, часом мозок. Тоді вже хірургію не застосовують, тільки хіміотерапію. Є пацієнти з 4 стадією раку, які живуть більше п’яти років, але вони постійно потребують лікування.

Хочу наголосити: щоб зменшити ризик найгірших наслідків раку жінкам потрібно бути уважними до себе — на 6-12 день після початку менструації треба здійснювати самодіагностику молочної залози, регулярно відвідувати мамолога.

— Чи допомагають так звані онкомаркери виявити рак на початкових стадіях?

А. Аскольський:

— Онкомаркер має дуже низьку чутливість, цей аналіз часто помиляється.

— Наскільки часто після успішного лікування трапляються рецидивихвороби?

О. Тріль:

— Залежно від стадії. На першій — тільки у 2%, на другій — у 20%. Найчастіше рецидив трапляється у перші два роки після хвороби, але бувають випадки, що рак повертається за 10 чи 15 років.

— За даними Національного канцер-реєстру, у 2017 році діагноз “рак молочної залози” почули 113 чоловіків. Які причини раку грудей у них?

А. Аскольський:

  • У чоловіків найчастіше виникає гормонозалежний рак, пов’язаний з естрогеном. Однак чинники ризику можуть полягати у генних мутаціях, надмірній вазі чи шкідливих звичках..

Експрес : розширюємо горизонти (будь-які). ­ Режим доступу : https://expres.online/health/rak-grudey-shcho-vidbuvaetsya-na-kozhniy-iz-stadiy-nedugi-yaki-prichini-patologii-tochno-vidomi-i-yak-zmenshiti-rizik-zakhvoriti.