Псоріаз

psoriasЗа підрахунками експертів ВООЗ  у світі нараховується до 200 млн. хворих на псоріаз і кількість їх постійно збільшується. У більшості країн хворі на псоріаз становлять   3-13%  загальної кількості уражених різними дерматозами. ПСОРІАЗ — хронічне рецидивуюче захворювання шкіри, яке характеризується появою висипки у вигляді папул, які вкриті лусочками. Тому псоріаз ще називають лускатим лишаєм. Захворювання розвивається в будь-якому віці, частіше в молодому чи середньому. Причини виникнення псоріазу невідомі. Його розвитку сприяють психоневрологічні порушення, хвороби внутрішніх органів,  ендокринні розлади, порушення обміну речовин (особливо вуглеводного), наявність в організмі вогнищ інфекції.

Загальний стан хворого на псоріаз залишається нормальним, якщо не брати до уваги психологічного дискомфорту, який відчувається хворим внаслідок зовнішнього вигляду його шкіри та тяжких випадків, коли розвивається артрит.

У перебігу псоріазу розрізняють три стадії: прогресуючу, стаціонарну та регресуючу.

 • У прогресуючій стадії на шкірі з’являються свіжі папули і збільшуються вже існуючі.
 • У стаціонарній стадії висипання нових елементів припиняється, але старі зберігаються.
 • В регресуючій стадії псоріатичні елементи сплощуються і розсмоктуються.

Псоріатичний висип звичайно розміщується симетрично на задніх поверхнях кінцівок, що зазнають тертя й тиску, особливо в ділянці колінних і ліктьових суглобів, на голові, спині та сідниці. Можуть бути уражені також нігті, брови, пахвові ямки, пупок і аноректальна ділянка. У дітей висип часто локалізується на спині, грудях, животі, зовнішніх статевих частинах, рідше на кінцівках.

Для більшості хворих характерний сезонний перебіг хвороби. Розрізняють зимову, літню та змішану форми псоріазу, які вказують на те, що процес загострюється у відповідну пору року.

Псоріаз повністю не виліковується. Спостерігають часткові або повні ремісії, тривалість яких різна — від кількох місяців до кількох років. Але неминучі рецидиви, які, за даними ВООЗ, у більшості хворих розвиваються впродовж 6 місяців.

У комплексі лікувальних заходів застосовують фізіотерапевтичні процедури, санаторно-курортне лікування. Кліматотерапія застосовується в стаціонарній і регресуючій стадіях, особливо добре впливає морський південний клімат на хворих із зимовими формами псоріазу, морські купання. Сприятливий також вплив високогірного клімату. Використовують вживання всередину відварів трав (до 3-х місяців): фіалки, деревію, череди, бузини, кропиви, материнки, меліси, звіробою та інші. Важливу роль відіграє дієта. Таким хворим доцільно вживати білки тваринного походження, які містяться в молоці, кисломолочних продуктах, нежирних сортах риби (короп, щука. окунь, тріска та інші). З раціону виключають продукти, багаті на холестерин: вершкове масло, свинину, жирні ковбаси, печінку, нирки, яєчний жовток, оселедець та ін. Не можна вживати алкоголь. Рекомендується приймати через день теплі ванни (36-38С °).

З метою профілактики рецидивів проводять протирецидивну терапію, вітамінотерапію, санацію хронічних вогнищ інфекції.

 Література:

 1. Rasmussen G.S. Самоорганізація пацієнтів із псоріазом // Мистецтво лікування. — 2013. — № 5. — С. 47-50.
 2. Коноваленко Л.В. На перехресті дерматології та нефрології: у фокусі хворі на псоріаз // Український журнал дерматології, венерології, косметології. — 2016. — N 2. — С. 69-71.
 3. Онищенко І.В. Особистісні характеристики пацієнтів, що страждають на псоріаз // Психічне здоров’я. — 2013. — № 3 (разом №3/4). — С. 5-9.
 4. Попова І.Б. Окремі аспекти епігенетичного контролю процесів запалення у хворих на псоріаз // Український журнал дерматології, венерології, косметології. — 2016. — N 1. — С. 80-86.
 5. Псоріаз: рідкісна клінічна форма і діагностичні помилки / В.Є. Ткач [та ін.] // Український журнал дерматології, венерології, косметології. — 2016. — N 2. — С. 94-97.
 6. Стан адаптаційних механізмів у хворих на поширений псоріаз / Е.М. Солошенко [та ін.] // Український журнал дерматології, венерології, косметології: науково-практичне видання. — 2016. — N 1. — С. 97.
 7. Степаненко Р.Л. До питання морфогенезу шкірних елементів висипу при псоріазі // Український журнал дерматології, венерології, косметології. — 2014. — N 3. — С. 19-23.
 8. Степаненко Р.Л. Патогенетична роль імунних факторів у формуванні запального процесу при псоріазі // Український журнал дерматології, венерології, косметології. — 2013. — N 4. — С. 84-92.
 9. Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Псоріаз, включаючи псоріатичні артропатії» / уклад. В.І. Степаненко. — Київ: Видавництво «КИМ», 2016. — 68 с.