Профілактика раку молочної залози

profilaktyka-raku-molochnoi-zalozyВ ХХ столітті проблема раку серед багатьох інших загальнолюдських проблем посіла перше місце. Створення методів лікування чи попередження ракових захворювань в останні десятиліття залишається найзаповітнішою та довгоочікуваною мрією усього людства. Більшість жінок могли б попередити рак молочної залози, якби своєчасно звернулися по допомогу. До цієї хвороби схильні, в основному, жінки зрілого та похилого віку.

Існує зв’язок між виникненням раку молочної залози та статевим життям, часом настання першої вагітності, кількістю пологів, штучним перериванням вагітності, застосуванням гормональних і хімічних контрацептивів, особливістю лактації. У жінок, у яких відсутне статеве життя, рак молочної залози за частотою значно перевищує середні показники. Оскільки серед причинних факторів виділяють порушення ендокринних взаємозв’язків є відповідність тривалості естрогенної активності яєчників і частоти раку молочної залози. Під регулярним впливом ендокринних факторів відбуваються зміни фенотипу епітелію молочної залози. На рівні органу це призводить до утворення дифузних і локалізованих гіперплазій молочних залоз, тобто мастопатії, або фіброаденоматозу.

Самозцілення та навіть тимчасове покращення чи зупинка патологічного процесу, які нерідко настають при інших хворобах, при новоутвореннях майже виключені.

Рак молочної залози — це хвороба, яка виникає в результаті поєднання дії багатьох факторів генетичних, конституційних, пов’язаних з особливостями харчування, впливом довкілля (екологія), соціально-економічних та ін. На сьогоднішній день багато причин і факторів, що сприяють появі окремим раковим захворюванням, досить добре вивчені та широко відомі населенню. Водночас продовжується активний пошук вивчення нових факторів і умов, що впливають на розвиток новоутворень.

Молочна залоза є гормонально-залежним органом. Різні відхилення в гормональному балансі організму є достатньо характерними для хворих цієї форми раку. Ці розлади не мають вираженого характеру і мають непомітний перебіг для жінок довгий час.

Профілактика раку молочної залози полягає в першу чергу у відвідуванні жінками лікаря-мамолога кожні півроку. Широке розповсюдження отримав такий вид діагностики раку молочної залози, як мамографія. Мамографія — це спеціальне рентгенівське дослідження молочних залоз, яке дозволяє виявляти по знімках мінімальні пухлинні вогнища до 3-4 мм в діаметрі. На ранньому етапі пухлинного росту суттєво збільшується ефективність лікування хвороби. Взагалі, ефективність лікування хворих на рак молочної залози в великій мірі залежить від того, як швидко з моменту діагностування початку розвитку захворювання почато лікування. Чим пізніше розпочато лікування данної хвороби з моменту виявлення, тим меньше шансів вона отримає на одужання. Дуже важливим моментом являється рання діагностика, яка відіграє життєво важливе значення. Тільки за допомогою ранньої діагностики та при правильному відношенню до неї, можна врятувати тисячи хворих жінок.

Важливим фактором у профілактиці раку молочної залози є момент, коли хвора не повинна лишатися наодинці зі своєю хворобою. Якщо жінка об’єднує разом з лікарем свої зусилля на боротьбу з хворобою, то ймовірність успіху в лікуванні, безумовно, збільшується. Вона повинна мати дуже велике бажання позбутися цієї недуги.

Також дуже велике значення у профілактиці раку молочної залози полягає в дотриманні режиму раціонального харчування. На жаль, ми не усвідомлюємо, як важливо для нашого самопочуття, здоров’я, довголіття є те, що ми їмо та як ми їмо.

Розвиток раку молочної залози може прискорити як хронічне загальне переїдання, так і нармірне вживання тваринних жирів, продукти з великим вмістом холестерину та цукру. Вершкове масло можна вживати не більше 20-30г. в день, яєць — 4-5 штук в тиждень; обсмажені м’ясні страви, концентровані бульйони бажано їсти через день та рідше. В раціон харчування слід ввести знежирені молочні продукти. Для профілактики раку молочної залози мають важливе значення вітаміни А і Е.

До профілактичних факторів також слід віднести особисту уважність жінки до молочної залози. Жінка повинна сама слідкувати, щоб не було забоїв та стискань на молочні залози. Бюстгалтери повинні бути відносно вільними, але добре підтримувати груди, попереджаючи їх припущення та значні струси при рухах. У випадку, коли будь-яка травма викликає припухлість або тривалу хворобливість, ущільнення чи інші зміни в молочних залозах, потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Профілактиці та ранній діагностиці раку грудей може сприяти застосування методу самообстеження молочних залоз. Кожна жінка може навчитися самостійно регулярно оглядати свої груди. Постійне проведення таких оглядів грудей самою жінкою, по-перше, знімає в неї страх та занепокоєння з приводу можливого розвитку недуги, дає їй впевненність та спокій; а по-друге, дозволяє виявити доброякісні або передпухлинні зміни в молочних залозах, своєчасне лікування яких попереджує розвиток раку.

Велике значення в період перебігу хвороби та одужання має підтримка сім’ї та рідних людей. Важливо, щоб рідня не відвернулася від хворої жінки в цей важкий для неї період, надала їй всіляку фізичну, та насамперед, психологічну допомогу. Потрібно запевнити жінку, що вони люблять її, піклуються про неї як і раніше. Треба переконати її, що рак — це не вирок і вона неодмінно одужає.

Видатний український вчений О. О. Богомолець говорив, що рак не може виникнути в здоровому організмі. Боротьба проти раку — це боротьба за здоровий організм, яка включає додержання правил особистої гігієни, систематичні заняття фізичною культурою у будь-якому віці, повноцінне харчування, правильне чергування праці й відпочинку, усунення шкідливих звичок, куріння, алкоголізму, оздоровлення умов праці та побуту.

Література:

 1. Вдовиченко Ю.П. Современная концепция профилактики опухолевой патологии молочной железы // Репродуктивная эндокринология. — 2017. — № 3. — С. 17-30.
 2. Геряк С.М. Особливості діагностики та прогнозування дисгормональних захворювань молочної залози у жінок групи високого ризику злоякісних новоутворень // Медсестринство. — 2017. — N 2. — С. 9-12.
 3. Головко Т.С. Ультразвуковая и рентгеновская маммография в диагностике опухолевых заболеваний молочной железы. — Харьков: Факт, 2017. — 206 с.
 4. Гутковская Е.А. Прогнозирование риска раннего рецидива при раке молочной железы // Лабораторная диагностика. Восточная Европа. — 2017. — Том 6, N 3. — С. 370-379.
 5. Ємець Н. Рак молочної залози: про що варто пам’ятати акушеру-гінекологу? // З турботою про жінку. — 2017. — № 5. — С. 64-67.
 6. Налєскіна Л.А. Молекулярно-генетичні засади клінічної гетерогенності раку молочної залози // Онкология. — 2017. — Том 19, N 3. — С. 171-179.
 7. Организация диагностики и лечения рака молочной железы согласно европейским стандартам в Украине. Опыт частного маммологического центра / А.В. Жигулин [и др.] // Евразийский онкологический журнал : международный научно-практический журнал. — 2016. — Том 4, № 3. — С. 588-612.
 8. Рагимзаде С.Э. Рак молочной железы: эпидемиология, факторы риска, патогенез, диагностика, прогноз // Міжнародний медичний журнал. — 2017. — Том 23, N 2. — С. 60-64.
 9. Рак молочної залози. Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги 2015 // Акушерство, гінекологія, генетика. — 2016. — Т. 2, № 1. — С. 83-96.
 10. Риск развития рака молочной железы у женщин младших возрастных категорий в Украине / З.П. Федоренко [и др.] // Довкілля та здоров’я. — 2016. — N 1. — С. 36-41.
 11. Рудень В.В. Рак молочної залози у жінок: управління факторами ризику. — Львів: ЛНМУ ім. Данила Галицького, 2017. — 129 с.
 12. Смоланка И.И. Взгляд онколога на репродуктивное здоровье женщины [рак молочної залози] // З турботою про жінку. — 2016. — № 4. — С. 11-12.
 13. Стратегии снижения риска рака молочной железы. Рекомендации Национальной комплексной онкологической сети США 2017 // Медичні аспекти здоров’я жінки. — 2017. — № 4. — С. 6-14.
 14. Тарасенко Т. Рак грудной железы у женщин молодого возраста // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. — 2017. — № 6. — С. 39-41.
 15. Татарчук Т.Ф. Ті, хто вижив після раку молочної залози. Рання діагностика — успішне лікування — якість життя: міждисциплінарний підхід // Репродуктивная эндокринология. — 2016. — № 2. — С. 34-41.