Профілактичні щеплення — запорука здоров’я населення

 profilaktychni-scheplennya-zaporuka-zdorovyz-naselennyaВ цьому році спалах кору та очікування грипу в Україні заставило багатьох людей захистити себе та своїх дітей шляхом вакцинації. Важливу роль в профілактиці цих захворювань має підвищення рівня обізнаності населення шляхом проведення лекцій, бесід, телепередач, розповсюдження соціальної реклами та відповідальність самих людей за своє і дитяче здоров’я, а також ставлення медичних працівників до імунопрофілактики й ефективність проведення ними санітарно-просвітницької роботи з питань активної імунізації серед населення.

Більшість хвороб спричиняють мікроорганізми, проникаючи в організм людини вже з перших годин життя. Частина з них проявляє себе за певних умов та викликає порушення нормальної діяльності організму. До них відносяться захворювання з гострим перебігом, здатні протягом короткого часу уражати велику кількість населення. Вони й дістали назву гострих інфекційних або заразних хвороб. Це насамперед дифтерія, кір, коклюш, поліомієліт, вітряна віспа, епідемічний паротит (свинка) та багато інших. Саме тому, дуже важливою є профілактика інфекційних хвороб. Адже на сьогоднішній день медична наука, завдяки праці багатьох вчених, має надійний метод боротьби з цими хворобами — профілактичні щеплення (вакцинації), які особливо часто застосовують у дитячому віці.

Заразні хвороби відомі людству з давніх-давен. Великі спалахи чуми, холери, натуральної віспи уражували сотні тисяч, а то й мільйони людей. Очевидці справедливо писали, що від цих хвороб гинуло значно більше людей, ніж від воєн, повені, ураганів, землетрусів та інших тяжких стихійних лих, разом узятих.

Роллю мікроорганізмів у виникненні заразних хвороб займалось багато відомих вчених, але першим дослідником, який намагався це довести, був український лікар Д.С.Самойлович (Сущинський). А остаточно роль мікроорганізмів у виникненні заразних хвороб довів великий французький вчений Луї Пастер.

Всі ці столітні намагання покращити здоров’я людини та допомогти їй легше перенести захворювання, якщо вона вже захворіла, дали поштовх до впровадження вакцинації як запобіжного заходу хворобам. Тому, імунопрофілактика є величезним досягненням людства. Суспільству потрібно пам’ятати, що завдяки щепленням попереджено багато смертей та інвалідності, знизилась величезна кількість випадків тяжких форм захворювань.

Так, на сьогоднішній день в Україні проводиться гарантована державою вакцинація проти десяти хвороб, таких як туберкульоз, правець, коклюш, поліомієліт, краснуха, кір, епідемічний паротит, гепатит В та Hib-інфекції. Крім того, для попередження захворювань на пневмонію, менінгіт, сепсис, гострий середній отит, рак шийки матки, ротавірусну інфекцію та грип в нашій країні рекомендовані вакцини до медичного використання за власні кошти. Загалом, на теперішній час вакцинація захищає від 27 інфекційних хвороб. Обов’язковими та включеними до календаря щеплень є: профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу.

Світ дуже змінився, міняються та адаптуються до нових умов і мікроорганізми, які живуть поруч з нами. Кожних кілька років в світі з’являється новий інфекційний агент, або “старі” інфекції повертаються до нас в непередбачуваному вигляді, як це було з дифтерією в 1990-х роках, або збудники долають міжвидовий бар’єр, що для людини буває смертельно небезпечним, наприклад, пташиний грип. Закономірності в світі мікробів такі ж як і в світі людей. Вони шукають слабкі місця щоб нанести на них удар — природний катаклізм, війна і масова міграція людей, соціально-економічні проблеми, які супроводжуються стресами, а стрес накладає відбиток на колективний імунітет і починаються неприємності.

І грип, і кір, і менінгококова інфекція, і вірусний гепатит А — це інфекційні захворювання, які починаються однаково — з підвищення температури тіла. Тому, дуже важливо вчасно поставити правильний діагноз та надати кваліфіковану допомогу — часто це має вирішальне значення для хворого. А батькам в свою чергу, потрібно пам’ятати,що у всіх не щеплених дітей існує ризик зараження вакцино-керованими інфекціями.

Адже подолати хворобу, поки вона нас не здолала, можна тільки разом, об’єднавши наші зусилля.

Література:

 1. Абатуров О.Є. Ставлення медичних працівників до імунопрофілактики й ефективність проведення ними санітарно–просвітницької роботи з питань активної імунізації серед населення // Здоровье ребенка. – 2015. – № 1. – С. 65-68.
 2. Безопасность и иммуногенность отечественной комбинированной вакцины против коклюша, дифтерии, столбняка, гепатита В и Hib-инфекции, содержащей бесклеточный коклюшный компонент, при иммунизации взрослых / И.В. Фельдблюм [и др.] // Журнал микробиологии, эпидемиологии и иммунобиологии. – 2016. – N 1. – С. 46-51.
 3. Брико Н.И. Обеспечение безопасности иммунизации – один из основных критериев качества вакцинопрофилактики // Лечащий Врач. – 2015. – № 7. – С. 74-79
 4. Горбаченко О. Імунопрофілактика як запорука епідемічного благополуччя населення // Бібліотека сімейного лікаря та сімейної медсестри. – 2016. – № 5. – С. 43-45.
 5. Календар профілактичних щеплень в Україні // Актуальная инфектология. – 2015. – N 1. – С. 136-147.
 6. Ліквідувати прогалини в імунізації // Фармацевт-практик. – 2015. – № 5. – С. 28.
 7. Одне щеплення – одна ін’єкція // Фармацевт практик. – 2017. – № 11. – С. 43.
 8. Положення про організацію проведення профілактичних щеплень // Актуальная инфектология. – 2015. – N 1. – С. 133-135.
 9. Рівень імунізації в Україні знизився // Практика управління медичним закладом. – 2017. – N 10. – С. 44-47.
 10. Цодикова О.А. Иммунизация детей раннего возраста в Украине: современные вызовы и угрозы эпидемий // Педиатрия. Восточная Европа. – 2015. – № 4. – С. 8-14.
 11. Які профілактичні щеплення робити дітям за віком: санітарний бюлетень // Довідник головної мед. сестри. – 2017. – N 7. – С. 38.