Про пахову грижу

pro-pahovu-gryzhuПахова грижа утворюється в ділянці пахового каналу, який обмежений зверху горизонтальною лінією, що йде від верхньої передньої ості клубової кістки, з середини — зовнішнім краєм прямого м’яза живота, знизу — паховою складкою, яка відмежовує цей відділ від стегна.

Розрізняють чотири стінки пахового каналу — передню, нижню, задню і верхню; два отвори — зовнішній або підшкірний та внутрішній або очеревинний. Передню стінку пахового каналу утворює апоневроз зовнішнього косого м’яза, нижню — пупартова зв’язка, задню — поперечна фасція і верхню — нижній край внутрішнього косого та поперечного м’язів. Довжина пахового каналу в чоловіків складає 4-4,5 см, в жінок він трохи довший, а в дітей пряміший, коротший та ширший.

Пахові грижі частіше спостерігаються у чоловіків. Вони можуть бути природженими і набутими, косими та прямими. Коса пахова грижа виходить через внутрішній отвір пахового каналу, спускається за ходом його і через зовнішній отвір виходить під шкіру і далі в мошонку.

Пряма пахова грижа виходить з черевної порожнини через медіальну ямку, випинаючи задню стінку пахового каналу. Ця грижа міститься під шкірою біля зовнішнього отвору пахового каналу, має круглу або овальну форму і навіть при значних розмірах у мошонку не опускається. Пряма грижа завжди набута, зустрічається частіше в чоловіків похилого віку внаслідок розслаблення черевної стінки.

В дитячому віці трапляються косі пахові грижі, головним чином у хлопчиків, часто природженого характеру на ґрунті незарощення вагінального відростка очеревини.

Причинами утворення гриж можуть бути розлади дефекації (запори, поноси ), кашель, крик, утруднення сечовипускання, роди, тяжка праця, вагітність, похилий вік.

Діагностика косої та прямої пахової грижі робиться за певними ознаками, а саме: коса грижа лежить у товщі сім’яного канатика, пряма — до середини від нього і канатик легко можна від неї відділити. Диференціальний діагноз пахової грижі не важкий. Відрізнити грижу від водянки яєчка або сім’яного канатика, сполучених з черевною порожниною, можна за допомогою пальпації, перкусії, просвічування. При невправимих грижах діагностика складніше та з’ясовується остаточно на операції.

Можуть зустрічатися різновидності пахових гриж:

проміжкова грижа, при якій грижовий мішок знаходиться між внутрішнім косим і поперековим м’язами живота;

передочеревинна грижа — один мішок розташований звичайно, другий — в передочеревинній клітковині між поперековою фасцією і парієтальним листком очеревини;

поверхнева грижа — грижовий мішок після виходу із зовнішнього отвору пахового каналу не опускається до мошни, а розміщується в підшкірній клітковині в різних напрямках;

подвійна пахова грижа, за якою має місце два грижових мішки ( один міститься в другому ).

Лікування пахової грижі хірургічне і чим раніше воно буде проведене, тим кращі віддалені наслідки та менше рецидивів. Спеціальної передопераційної підготовки такі хворі не потребують, за винятком гриж великих розмірів, де хворим протягом кількох днів рекомендується положення в ліжку з піднятим кінцем.

Оперативне лікування пахової грижі полягає в усуненні грижового випину та пластичному зміцненні слабкого місця черевної стінки.

В післяопераційному періоді хворим рекомендується заняття фізичними вправами, націленими на укріплення м’язів черевної стінки і зв’язкового апарату пахової ділянки. Потрібно проводити профілактику запорів та інших факторів, що спричиняють підвищення внутрішньочеревного тиску.

Література:

  1. Баранник С.І. Андрологічні аспекти хірургічного лікування пахвинних гриж у чоловіків // Здоровье мужчины. — 2016. — N 2. — С. 125-127.
  2. Оцінка якості життя хворих після виконання лапароскопічної преперитонеальної алогерніопластики / С.І. Саволюк [та ін.] // Клінічна хірургія. — 2016. — N 5. — С. 22-25.
  3. Послеоперационные осложнения приобретенных вправимых первичных паховых грыж [Электронный ресурс] / Н.Е. Николаев [и др.] // Медицинский журнал. — 2016. — № 3. — С. 157-160.
  4. Результати застосування мультимодальної програми швидкого відновлення в лікуванні хворих із пахвинними грижами / В.І. Паламарчук [та ін.] // Медицина неотложных состояний. — 2016. — № 6. — С. 81-84.
  5. Ускладнення і помилки при відеоендоскопічних втручаннях у хірургії пахвинної грижі / В.М. Клименко [та ін.] // Одеський медичний журнал. — 2015. — N 2. — С. 41-44.
  6. Факторы риска развития грыж передней брюшной стенки [пахвинна грижа] / А.И. Кириенко [и др.] // Эндоскопическая хирургия. — 2017. — Т. 23, № 4. — С. 40-46.
  7. Фелештинський Я.П. Причини рецидивних пахвинних гриж та хірургічна тактика лікування // Хірургія України. — 2018. — N 2. — С. 102-106.