Про артроз

pro-artrosАртроз – дегенеративно-дистрофічне захворювання суглобів. В основі артрозу лежать прогресуючі дистрофічні процеси в суглобовому хрящі, які супроводжуються деформацією зчленованих поверхонь кісток. Від артрозу страждають всі суглоби, але найчастіше великі, такі, як кульшові, колінні.

Першим і головним симптомом артрозу є біль в ураженому суглобі. Хоча біль – звичайний супутник всіх захворювань суглобів, при артрозних болях існують свої характерні особливості, які дозволяють уточнити діагноз.

При артрозі біль з’являється поступово, посилюючись на протязі декількох місяців або років. Біль в суглобі турбує найчастіше під час руху або навантаженні, виникаючи вдень – вночі інтенсивність болю вщухає.

Іншим характерним симптомом артрозу є хрустіння в суглобі, яке зумовлене тертям суглобових поверхонь. При початкових стадіях хвороби хрускіт виражений слабо, але з розвитком недуги він стає дедалі чутнішим.

З часом при артрозі зменшується рухомість суглоба, поступово амплітуда рухів стає мінімальною. Це зумовлено зменшенням суглобової щілини, утворюванням наростів (остеофітів) та спазмом м’язів, що оточують ушкоджений суглоб. В задавнених стадіях хвороби виникає деформація та набряк суглобів, викривлення пальців, укорочення руки або ноги.

Частіше артроз уражає суглоби ніг. Це пов’язано з тим, що на нижні кінцівки розподіляється основна маса тіла, навантаження. Ноги схильні до різних травм і забоїв.

Найбільш важко протікає артроз кульшового суглоба. Хвороба розвивається зазвичай після 40 років і уражає однаково як чоловіків, так і жінок. Спочатку недуга проявляється слабкими болями в області кульшового суглоба. Поступово до больових відчуттів додається обмеження рухомості, може з’являтися хрускіт у суглобі, що виникає під час ходіння. У запущених випадках хвора нога стає коротшою і хвора людина починає кульгати. М’язи стегна зменшуються в обсязі та атрофуються, що приводить до появи болю не в стегні, а у ділянці коліна. Як наслідок, хворим часто ставлять помилковий діагноз.

Артроз колінного суглоба зазвичай протікає легше артрозу кульшового суглоба. Найважче перебігає в огрядних жінок, а також у тих, хто має варикозне розширення вен на ногах.

Починається ця хвороба з незначних болі в коліні при ходінні, які посилюються при спусканні та підійманні по сходах. Поступово колінний суглоб деформується, розвивається характерне викривлення ніг. В запущених випадках неможливо до кінця розігнути ногу, а при спробі зігнути її роздається характерний хрускіт в коліні.

Велику розповсюдженість має артроз великого пальця стопи, який найчастіше розвивається в жінок. Причиною захворювання часто буває тривале носіння вузького взуття на високих підборах. Унаслідок тиску взуття великий палець із часом сильно відхиляється всередину, притискається до другого пальця стопи. Випираючи через відхилення пальця, кісточка додатково травмується під час ходіння та поступово деформується. У задавнених випадках всі пальці тиснуть один на одного, спостерігається викривлення та деформація всієї стопи.

Для діагнозу артрозу суглобів проводять комплексне обстеження. Воно включає рентгенографію, магнітно-резонансну або комп’ютерну томографію суглобів, клінічний та біохімічний аналіз крові.

Основою лікування артрозів є покращення живлення хрящової тканини, збільшення рухомості кінцівок, ослаблення болю в суглобі. При вираженому болю необхідний спокій, треба підтримувати постільний режим, ліжко повинно бути жорстким. Комплексне лікування суглобів включає курс фізіотерапії і масажу, лікувальну гімнастику. В задавнених випадках проводять хірургічне лікування.

Ризик виникнення артрозу різко збільшується з віком, коли в хрящовій тканині суглоба виникають значні зміни. Щоб зупинити розвиток недуги, існують профілактичні заходи.

Треба уникати великих навантажень, вибирати зручне взуття, старатись ходити по рівній дорозі, щоб уберегти гомілковостопний суглоб від підвертання. Корисно регулярно відвідувати басейн, двічі на день займатися лікувальною гімнастикою. При схильності до ожиріння треба обмежувати при харчуванні кількість вуглеводів і жирів. Їжа повинна вміщати необхідні мікроелементи та вітаміни. В раціон треба постійно включати достатню кількість фруктів, овочів, бобових, рибу, печінку, зелень, мед, горіхи. Корисні вівсяна, гречана каші. Суглобам корисні лікувальні грязі.

Література:

  1. Дедух Н.В. Артроз // Боль. Суставы. Позвоночник. – 2012. – № 2. – С. 37-41.
  2. Євдокименко Павло Валерійович. Артроз кульшових суглобів: зцілююча гімнастика. – Т.: Навч. книга- Богдан, 2012. – 120 с. – (Поради лікаря Євдокименка).
  3. Євдокименко П.В. Артроз: позбуваємося болю в суглобах. – Т.: Навч. книга- Богдан, 2012. – 232 с. – (Поради лікаря Євдокименка).
  4. Сеген Н. Древние рецепты Вьетнама помогут бороться с артрозом // Приватний лікар. – 2017. – N 7. – С. 11.
  5. Системность лечебного действия глауконитовых глин при их наружном применении с дексаметазоновым артрозом / Т.А. Золотарева [и др.] // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. – 2014. – № 4. – С. 44-47.