Порушення зору у сучасному суспільстві: До Міжнародного дня офтальмології

den-oftalmologiiОчі – найцінніший і дивний дарунок природи. У них зображається все, що ми відчуваємо: радість, смуток, страждання, любов. Очі є не лише дзеркалом душі, а й віддзеркаленням загального стану здоров’я. Очі – найважливіший орган відчуттів, тому вони заслуговують виняткової уваги. Очі також відіграють величезну роль у загальній естетичній подобі людини і при цьому вони є надзвичайно чутливим органом. Наприклад, надто яскраве світло спричинює очам біль, забруднене повітря, дим, пил викликають сльозотечу і інколи запалення. Тому очі завжди повинні бути ясні, чисті і осяяні. А для того, щоб вони були такими все життя – необхідний щоденний догляд за ними і вчасне звернення до лікаря офтальмолога.

В останні десятиліття гостро постало питання порушення зору через негативний вплив комп’ютерів на зір. Надмірні інформаційні переобтяження на очі та мозок ведуть до серйозних порушень і захворювань. Одна з головних причин надмірного зростання очних хвороб складається у недостатній тренованості і слабкості внутрішньоочних і навколоочних м’язів. Ця обставина є неминучим наслідком загальної адинамії і неуваги до питань гігієни зору.

Нова загроза для очей, яка виходить від моніторів комп’ютерів, з кожним роком набуватиме все більшої епідемії по всьому світу. Уже половина людства має ті чи інші вади зору і носить окуляри чи лінзи. Особливо страждають діти.

Вчені підрахували, що семирічна дитина за декілька годин, проведених за монітором комп’ютера, навантажує м’язи очей пропорційно у такій самій мірі, як навантажуються м’язи рук і ніг під час тренувань штангою. Насправді очі взяли на себе величезний удар надмірного технічного розвитку цивілізації, і на такі перенавантаження зір не був запрограмований у ході еволюції.

Людина мільйони років формувала свій зір, який був пристосований насамперед для хорошого бачення вдалину. Лише останні кількасот років з масовим розповсюдженням грамотності у неї з’явилась потреба постійно і довго бачити дрібні предмети зблизька – літери, ієрогліфи. За такий еволюційно короткий час не могли сформуватися біологічно виправдані пристосувальні механізми. І тому з’явилося те, що ми називаємо короткозорістю, яку можна вважати змушеною адаптацією організму до нових умов.

Особливо тяжко короткозорість переживають діти. Дитина, яка носить окуляри, часто обмежена у рухливих іграх, у заняттях спортом і тому змушена проводити багато вільного часу біля комп’ютера, телевізора чи за читанням книг. Через це зір дуже напружується, поглиблюється короткозорість та інші очні проблеми. З роками виробляється стереотип малої рухливості. У дитини зменшується потреба рухатися, це стає причиною погіршення її здоров’я і у майбутньому позначається на життєвому шляху.

Різні захворювання очей досягли величезних розмірів. Останніми роками з’явились новітні хірургічні методи втручання для їх виправлення. Однак будь-яка операція є повним знехтуванням профілактики. Тому люди все більше прагнуть профілактичних заходів для свого здоров’я і хорошого зору.

Вітчизняні та зарубіжні учені довели, що спеціальні тренувальні вправи для різних груп очних м’язів можуть викликати стабілізацію і навіть повне відновлення зору! Нині є багато методик – наукових і ненаукових – як в домашніх умовах поліпшити власний зір і звільнитися від деяких очних хвороб, наприклад, від глаукоми.

Щоби розібратися у цій нелегкій проблемі, варто відвідати медичну бібліотеку, на полицях якої можна знайти усі відповіді на всі питання. І водночас не слід забувати радитися з лікарем офтальмологом.

Турбота про власний зір повинна починатися ще у материнському лоні. Майбутнім мамам варто опанувати гігієну догляду за очима, щоб попередити можливі очні захворювання. Тут повинні діяти спеціалізовані заклади, які надають професійну офтальмологічну допомогу. Боротьба з захворюваннями органу зору має дуже важливе значення. Це зумовлює необхідність постійного підвищення рівня професійної підготовки лікарів, зростання їх кваліфікації, активного використання новітніх методів діагностики, лікування і профілактики захворювань ока.

 

Список використаних джерел

Жабоєдов Г.Д. Офтальмологія: практикум: навч. посіб. для студ. вищих мед. навч. закладів ІV рівня акредитації / Г.Д.Жабоєдов, В.В.Кірєєв. – К.: ВСВ “Медицина”, 2013. – 280 с.

Збітнєва С.В. Офтальмологічна медична допомога у відомчих закладах охорони здоров’я // Україна. Здоров’я нації. – 2012. – № 4. – С. 112-117.

Риков С.О. Нові інформаційні технології у наданні профілактичної офтальмологічної домопоги мешканцям села // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. – 2012. – № 2/3. – С. 301-303.

Хобзей М. Про систему офтальмологічної допомоги населенню України: Наказ МОЗ України від 14.05.2013 № 372 // Управління закладом охорони здоров’я. – 2013. – N 8. – С. 76-79.

Черемухіна О.М. Функціонально-організаційна модель системи оптимізації профілактичної офтальмологічної служби України // Східноєвропейський журнал громадського здоров’я. – 2015. – № 1. – С. 201-202.