ПОРУШЕННЯ АПЕТИТУ В ДІТЕЙ

porushennya-apetytu-v-diteiЩоб дитина росла фізично, психічно та розумово здоровою, необхідно правильно організувати її виховання й харчування. Режим харчування та характер їжі повинні відповідати фізіологічним потребам дитячого організму. Постійно стежити, щоб у добовий раціон їжі входили повноцінні білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, вода в потрібній кількості та в правильних співвідношеннях. Їжа повинна бути не лише калорійною, збалансованою, але й апетитною.

Апетит (похідне слово від латинського appetitiо), що означає “бажання їсти”. Апетит — це приємне відчуття, яке пов’язане з прийманням їжі.

Може бути не тільки зниження апетиту, але й повна його втрата. Причини можуть бути дуже різними. Перше, що може бути — це хвороба. Деяким дітям заважають їсти збільшені мигдалики, або захворювання, які викликають глисти. Іншим дітям заважають їсти туберкульозна інтоксикація, або підвищена нервова збудженість. Причиною поганого апетиту в дітей також може бути понижена діяльність слинних залоз. Ця категорія хлопчиків та дівчаток потребує рекомендацій лікаря. Годувати таких дітей теж потрібно за рекомендаціями лікаря. Є діти, яким дуже важко проковтнути їжу, тож лікарі радять запивати її киселем, компотом, або просто водою. Якщо дитина захворіла, вона також буде відмовлятися від їжі. Але, все ж таки, відсутність апетиту, або його пониження у хворої дитини — це норма. Та коли ніяких ознак хвороби немає, це викликає серйозні занепокоєння батьків. Насправді, зниження апетиту дуже часто має під собою цілком нормальну, фізіологічну основу. Відомо, що найчастіше поганий апетит в дітей є результатом одноманітного харчування.

З хронічними хворобами ситуація не так однозначна. Дитячий організм росте та відносно швидко адаптується до змін і апетит зберігається. При деяких хворобах апетит може навіть підвищуватися, наприклад при цукровому діабеті.

 Дуже важливо зберегти апетит, коли дитина хвора. Тоді стан її організму, а також лікувальне харчування, яке звичайно призначають, не сприяють підвищенню апетиту. Частіше хвороба знижує або порушує апетит. Разом з тим лікувальне харчування, як і лікарські призначення, є важливим і обов’язковим. Вивчення і розробка дієтичного харчування при різних захворюваннях у дітей залишається за лікарем-дієтологом, так як вирішення питань лікувального харчування допоможе ліквідувати небажані ускладнення і сприятиме більш швидкому одужанню дитини. Неможна досягнути успіху в лікуванні при використанні найсучасніших методів терапевтичної дії на хворий організм без правильно призначеного харчування.

 ЛІТЕРАТУРА:

 1. Бєлянська Л. Б. Здорове і правильне харчування для вашого малюка від 0 до 5. — Донецьк: ТОВВКФ “БАО”, — 2006. — 304с.
 2. Васильева Я. В. Рецепты детского питания. От рождения до 5 лет. — Х.: Аргумент Принт, 2013. — 256с.
 3. Детское питание: Руководство для врачей / Под ред. В. А. Тутельяна, И. Я. Коня. — 3 — е изд., перераб и доп. — М.: ООО «Издательство «Медицинское информационное агентство», — 2013. — 744с.
 4. Здоровое питание для малышей. — М.: «Махаон», — 2007. — 112с.
 5. Зинченко С.Н. Нарушения пищевого поведения у детей раннего возраста: електрон. ресурс // Современная педиатрия. — 2016. — N 5. — С. 139-141.
 6. Ковальчук А.А. Формування смакових переваг, харчової поведінки і порушення апетиту у дітей раннього віку // Перинатологія та педіатрія. — 2013. — № 1. — С. 47-48.
 7. Комаровский Е. О. Что такое «разнообразное питание» и кому оно необходимо? Страсти про сласти. — Харьков: Изд — во КЛИНИКОМ, 2008. — 32с.
 8. Комаровский Е. О. Я кушать не хочу… Секреты детского аппетита. Отказ от еды: анализ причин и пути решения проблемы. — Харьков: Изд — во КЛИНИКОМ, — 2008. — 32с.)
 9. С первой ложки… [пищевое поведение у детей] // З турботою про дитину. — 2013. — № 6. — С. 16-17.
 10. Сорокман Т.В. Розлади харчової поведінки як предикатори розвитку ожиріння в дітей // Міжнародний ендокринологічний журнал. — 2015. — № 5. — С. 174-177.
 11. Харчування дитини від народження до трьох років. Рекомендації провідних фахівців / упор. В. В. Фадєєва. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан. — 2012. — 180с.